A A A

Zestaw programów do małej firmy

PC Format 12/2017
Przygotowanie domowego peceta do prowadzenia małego biura nie musi się wiązać z wydatkami. Zebrany przez nas zestaw najlepszych darmowych narzędzi pozwoli wyposażyć system we wszystko, co niezbędne podczas codziennej pracy z komputerem. Maciej Piotrowski, Sebastian Malinowski

Uniwersalny pakiet biurowy


LibreOffice to aktualnie najlepsza, darmowa alternatywa dla znanego wszystkim pakietu biurowego Microsoft Office. Podobnie jak on, program składa się z szeregu narzędzi: do tworzenia i edytowania dokumentów (Writer), kalkulacji (Calc) czy przygotowywania prezentacji multimedialnych (Impress). Znalazły się tu także unikalne aplikacje do tworzenia reguł matematycznych (Math), ilustracji (Draw), a nawet baz danych (Base).
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: https://pl.libreoffice.org

Dodatki do LibreOffice


Zestaw dodatków rozszerza możliwości pakietu biurowego opisanego wyżej. Export As Images pozwala zapisywać slajdy i strony pod postacią zdjęć, Language Tool to narzędzie korektorskie, Multisave rozszerza możliwości zapisu dokumentów, a Review Toolbar dodaje nowe narzędzia recenzenckie.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: https://extensions.libreoffice.org

Przesyłanie plików


Na pierwszy rzut oka Cyberduck to kolejny klient FTP. Możliwości programu są jednak dużo większe, bo oprócz łączenia się z serwerami FTP (w tym FTP SSL) umożliwia on m.in. przesyłanie plików do usług chmurowych pokroju Azure, Amazon S3, Dropboksa, Microsoft OneDrive czy Dysku Google. Lista możliwości robi wrażenie. Co więcej, CyberDuck potrafi wymieniać dane z wieloma serwerami jednocześnie. Pozwala też na samodzielny dobór parametrów sesji: od limitów transferu po kodowanie znaków używanych przez serwer.
Systemy: Windows Vista/7/8/10
Adres: https://cyberduck.io

Obsługa poczty e-mail


Program pozwala wysyłać i odbierać wiadomości e-mail. Dzięki niewielkim rozmiarom i brakowi konieczności instalacji może być uruchamiany z dysku przenośnego bądź pendrive’a. Do zalet i.Scribe zaliczyć należy szybkość działania, wbudowane filtr antyspamowy, książkę adresową, kalendarz i wyszukiwarkę oraz możliwość filtrowania i wątkowania korespondencji.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.memecode.com/scribe.php

Popularny komunikator


Skype pozwala komunikować się przez sieć za pośrednictwem czatu tekstowego, w ramach połączeń głosowych i wideorozmów. Możliwe jest też wykonywanie połączeń telefonicznych oraz wysyłanie SMS-ów i faksów.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.skype.com

Archiwizacja danych


Aplikacja 7-Zip łączy w sobie prostotę obsługi z szerokimi możliwościami kompresji danych. Standardowo pozwala on na łączenie wielu plików w archiwa i rozpakowywanie takich zbiorów zapisanych w wielu różnych formatach (od ZIP i RAR po TAR, ARJ i CAB). Jego największym atutem jest jednak autorski format 7z oferujący najwyższy stopień kompresji generowanych plików. Co więcej, możliwe jest także ich szyfrowanie 256-bitowym kluczem AES-256 gwarantującym bezpieczeństwo spakowanych danych.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: http://7-zip.org

Tworzenie plików PDF


Działając niczym wirtualna drukarka, PDFCreator pozwala na szybką konwersję dokumentów do formatu PDF bezpośrednio z poziomu aktualnie używanego programu do edycji tekstu. Aplikacja posiada też własny interfejs, za pomocą którego możliwe jest przekształcanie plików – wystarczy wskazać pożądany dokument, by zainicjować jego automatyczną konwersję do PDF. Przed transformacją możliwe jest jeszcze przypisanie autora do tworzonego dokumentu, dodanie znaków wodnych czy zabezpieczenie pliku hasłem.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.pdfforge.org

Konwersja dokumentów


Interfejs Icecream PDF Converter nie pozostawia wątpliwości co do przeznaczenia programu. Potrafi on skonwertować dokument PDF do formatu JPG, PNG, DOC, ODT, HTML, generować pliki PDF z dokumentów MS Office, obrazów czy e-booków (EPUB, MOBI bądź FB2). Możliwe jest nawet scalenie wielu plików w jeden duży dokument, choć w darmowej edycji konwertera można zrobić to z plikami w tylko jednym formacie.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: https://icecreamapps.com

Żółte karteczki


Notatki tworzone za pomocą Efficient Sticky Notes przyjmują formę karteczek zapisywanych na pulpicie systemu – takich jak te, które przykleja się na monitor albo lodówkę. Użytkownik ma przy tym szerokie możliwości edycji koloru, rozmiaru i stopnia przeźroczystości tworzonych okienek tekstowych. Dzięki nim można szybko przypomnieć sobie o nadchodzących wydarzeniach albo sprawdzić harmonogram dnia.
Systemy: Windows XP/Vista/7/8/10
Adres: www.efficientsoftware.net


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto