A A A

Złap cyfrowy sygnał

PC Format 02/2010
W Polsce można już odbierać cyfrową telewizję naziemną w najnowszym formacie kodowania MPEG-4. Sygnał DVB-T jest na razie dostępny w kilku miastach. Sprawdź, gdzie można się już cieszyć cyfrową jakością obrazu oraz dźwięku i jakie urządzenia są do tego potrzebne. [Maciek Płochocki]

Grzeszki polskiej DVB-T

Choć Polska ciągnie się w ogonie państw wprowadzających cyfrową telewizję, wynikły z tego korzyści. Do realizacji nadawania wybrano najnowszy standard kompresji obrazu i dźwięku MPEG‑4 AVC. W krajach, które stanowiły awangardę DVB-T (Niemcy, Belgia, Holandia), sygnał telewizyjny jest nadawany z wykorzystaniem starszego formatu MPEG‑2. Nie stwarza on takich możliwości jak MPEG‑4, m.in. nadawania sygnału w wysokiej rozdzielczości.
Niestety, to jedyna przewaga rodzimego procesu cyfryzacji. Gdy w niektórych krajach UE przejście na nadawanie cyfrowe zakończono już w 2008 roku, u nas dostępnych jest tylko 7 kanałów w wybranych miastach. Wciąż nie opracowano planu uruchomienia kolejnych pakietów kanałów. Wśród nich mają się znaleźć zarówno darmowe kanały tematyczne, jak i stacje płatne (kodowane).

Nadawanie DVB-T w Polsce jest uruchamiane stopniowo. Pierwszymi, którzy mogą odbierać sygnał w cyfrowej jakości, są widzowie z Warszawy, Poznania, Zielonej Góry i Żagania oraz okolic tych miast (dane o parametrach nadajników znajdziesz na mapce). Choć oficjalnie wciąż jest to sygnał testowy, jego charakterystyka nie różni się od przyszłego sygnału oficjalnego. Do odbioru obydwu możesz używać tego samego tunera.

Zgodnie z planem tzw. cyfryzacji kraju w ciągu trzech najbliższych miesięcy cyfrowym nadawaniem ma być objęta niemal cała północna Polska, Dolny Śląsk oraz okolice Lublina, Opoczna, Dęblina i Zamościa. Do lipca 2011 roku DVB-T ma być osiągalne na terenie całego kraju.

Niestety w tej chwili plan cyfryzacji ma blisko roczne opóźnienie. Możliwe, że nie uda się dotrzymać zaplanowanych terminów. Niezagrożony jest plan wyłączenia nadajników analogowych – lipiec 2013.

Dostępne obecnie kanały to 7 stacji tworzących tzw. pierwszy multipleks. Są to wszystkie kanały nadawane dotychczas drogą analogową w paśmie niekodowanym, czyli: TVP 1 i 2, TVP Info, Polsat, TVN, TV4 i Puls.

W okolicach Żywca, Wisły i Krosna jest możliwy odbiór wymienionych kanałów z nadajników testowych o niskiej mocy. Jednak wykorzystywana tam technologia nadawania (MPEG‑2) różni się od przyjętej w planie cyfryzacji (MPEG‑4) i narzuca konieczność użycia odpowiedniego tunera. Urządzenie przystosowane do odbioru sygnału w formacie MPEG‑4 nie będzie odbierało sygnału MPEG‑2 i odwrotnie.

Jeśli mieszkasz blisko zachodniej lub południowej granicy kraju, prawdopodobnie jesteś w zasięgu czeskich lub niemieckich nadajników. Łapiąc ich sygnał, możesz się przekonać o jakości DVB-T.

Dlaczego warto

Największą zaletą cyfrowej telewizji jest jakość obrazu i dźwięku. Nadawany sygnał trafia do ciebie w niezmienionej w stosunku do oryginału postaci. W obrazie nie widać charakterystycznych dla transmisji analogowej zakłóceń, śnieżenia czy odbić.

Co ważne, w miejscach, gdzie występuje problem ze słabą jakością sygnału analogowego, możesz z powodzeniem odbierać sygnał cyfrowy. Tak jest np. w Warszawie, gdzie po przeniesieniu nadajnika telewizyjnego do Raszyna sygnał cyfrowy, odbierany z tej samej anteny co analogowy, zapewnia dużo lepszą jakość obrazu.

Razem z sygnałem DVB-T może być nadawany elektroniczny informator programowy (EPG). Jest to wyświetlany na ekranie telewizora, bez przerywania bieżącego seansu, program telewizyjny. Cyfrowa telewizja pozwala także na zmianę ścieżki dźwiękowej (np. film z dubingiem lub bez dubingu), a także emisję dźwięku przestrzennego oraz wyświetlanie napisów.

Niestety, polscy nadawcy nie korzystają obecnie z tych funkcji. Najszybciej zostanie udostępniony informator programowy. Jednak już sama jakość obrazu sprawia, że warto przejść na DVB-T, jeśli w okolicy jest dostępny jej sygnał.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Bez mapy do celu
23 stycznia 2020
Facebook tak wytrenował sztuczną inteligencję, aby roboty mogły odnajdywać drogę bez korzystania z mapy.Wyprawa w głąb mózgu
23 stycznia 2020
Koncern Google publikuje największą do tej pory mapę połączeń mózgowych w wysokiej rozdzielczości.
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto