A A A

Zmień zdjęcie w obraz

PC Format 10/2016
Dzięki temu odcinkowi kursu nauczysz się, jak przekształcić dowolną fotografię portretową w dzieło ręcznie wykonane ołówkiem lub farbami. Rozpocznij od stworzenia czarno-białego szkicu, który będzie można ubarwić, wykorzystując kolorystykę zdjęcia źródłowego. Wojciech Nosel


Wykorzystując standardowe narzędzia GIMP-a, wykonasz efektowny obraz udający pracę stworzoną za pomocą ołówka lub akwareli. Może on być ciekawym prezentem dla bliskiej osoby – zmodyfikowane zdjęcie możesz wydrukować na specjalnym płótnie, korzystając z ofert internetowych laboratoriów fotograficznych, np. wybierając artykuły dekoracyjne z oferty cewe-fotoksiazka.pl lub szukając ofert pod hasłem „zdjęcie lub obraz na płótnie” w Allegro.pl. Jeżeli chcesz wydrukować zdjęcie na dużym płótnie, pamiętaj, aby w GIMP-ie pracować na odpowiednio dużej fotografii. Nie zapomnij o dopasowaniu wymiaru wirtualnego płótna, posługując się narzędziem kadrowania fotografii do wymaganego formatu.

Jak zmienić portret w szkic lub malowany obraz


Z menu Plik wybierz Otwórz. W otwartym oknie Otwarcie obrazu wskaż na dysku zdjęcie, w naszym przykładzie portret.jpg, i kliknij przycisk Otwórz. Po wczytaniu fotografii dwukrotnie wykonaj duplikat warstwy źródłowej, klikając ją prawym przyciskiem myszy i wybierając Duplikuj warstwę.


W okienku warstw zaznacz najwyżej położony duplikat i z menu Kolory wybierz Barwa i nasycenie, a następnie w otwartym okienku o tej samej nazwie przesuń suwak Nasycenie do lewej krawędzi, ustawiając wartość -100, po czym kliknij przycisk OK. Twoja fotografia stanie się czarno-biała, jak w naszym przykładzie.Następnie zmień Tryb warstwy na Nasycenie. Teraz zaznacz środkową warstwę i zmień jej Tryb na Rozjaśnienie. Nie przejmuj się, jeśli obraz staje się niewyraźny, a kontury niewidzialne. Kolejnym etapem jest odwrócenie kolorystyki, co wykonasz, wybierając opcję z menu Kolory.


Obraz prawdopodobnie stanie się biały. Jeśli tak się stało, z menu Filtry wybierz kolejno Rozmycie Gaussa. W otwartym okienku w obu polach w sekcji Promień rozmycia wpisz 140 i kliknij OK. Wartość rozmycia powinna zostać dopasowana metodą prób i błędów do wielkości zdjęcia źródłowego.


Po zastosowaniu rozmycia krawędzie postaci na zdjęciu powinny stać się wyraźne. Teraz zaznacz warstwę źródłową i z menu Kolory wybierz Poziomy. W sekcji Poziomy wejściowe przesuń położenie trzech suwaków w taki sposób, aby podbić intensywność konturów – analogicznie do wartości widocznych powyżej.Pracując na warstwie źródłowej, z menu Kolory wybierz jeszcze opcję Krzywe i w okienku zmodyfikuj położenie linii według własnego uznania. Tę czynność możesz wykonać dla poszczególnych kanałów w celu uzyskania jak najlepszego efektu. Modyfikację naszej krzywej widać na powyższym obrazku.


Choć na tym etapie możesz zakończyć tworzenie szkicu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pokolorować projekt, wykorzystując kolory ze zdjęcia źródłowego. W tym celu z menu Plik wybierz Otwórz jako warstwy i ponownie wskaż zdjęcie, np. portret.jpg, po czym w okienku warstw przesuń je na najwyższą pozycję.Delikatną kolorystykę zdjęcia uzyskasz, gdy zmienisz Tryb na Przesiewanie i ustawisz poziom krycia o wartości 70–80. Mocniejsze kolory uzyskasz, ustawiając Tryb - Twarde światło – poziom krycia dostosuj według uznania. Fotografia sprawi wrażenie malowanej pędzlem, gdy jako Tryb warstwy ustawisz Kolor.


Gdy kolorystyka jest wciąż zbyt mdła, zaznacz drugą od góry warstwę i zmień jej krycie do 50 proc.. Następnie wykonaj duplikat górnej warstwy, która służy jako warstwa kolorystyczna i zmień jej Tryb na Pokrywanie, a poziom krycia ustaw na wartość 50. Uzyskany przez nas efekt widać na powyższym obrazku.


Zapisz projekt, posługując się kombinacją klawiszy Ctrl+S. Tak zapisana praca umożliwi późniejszą edycję projektu na warstwach. Aby podzielić się projektem, wyeksportuj obraz jako plik JPG, wybierając z menu Plik polecenie Wyeksportuj jako. W opcjach eksportu ustaw najwyższą jakość i kliknij Wyeksportuj.

Obróbka zdjęć zapisanych w formacie RAW

UFRaw to wtyczka dla profesjonalnych fotografów, którzy potrzebują edytować obrazy zapisane w formacie RAW. Rozszerzenie działa jako niezależna aplikacja, a proces instalacji przebiega standardowo. Wtyczkę pobierzesz ze strony http://pcformat.pl/u/2484. Po uruchomieniu aplikacji i załadowaniu zdjęcia w formacie RAW możesz dokonać korekty ekspozycji, przyciemnisz lub rozjaśnisz zdjęcie, zmodyfikujesz podświetlenie i czernie, poprawisz jasność, kontrast i nasycenie. Zapisywanie fotografii w tym formacie niejednokrotnie pozwala uratować niedoświetlone lub prześwietlone zdjęcie lub taki kadr, który został zapisany z nieodpowiednim balansem bieli lub temperatury. Wszystko to zmienisz na etapie cyfrowego wywoływania zdjęcia RAW, wykorzystując tę wtyczkę. Po obróbce zdjęcia w oknie wtyczki możesz przejść do standardowej edycji pliku w GIMP-ie – by to zrobić, kliknij przycisk zawierający logo programu GIMP.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Modem 5G produkcji Intela
23 listopada 2017
Intel rozwija portfolio produktów bezprzewodowych sieci 5G. Do oferty wprowadzone zostaną Intel XMM 8000, pierwsza rodzina komercyjnych modemów...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto