A A A

Zrób film i wrzuć na YouTube

PC Format 02/2011
Kręcenie amatorskich filmów i udostępnianie ich w internecie staje się coraz bardziej popularne, tym bardziej że tworzone klipy nie trafiają w próżnię. Dzięki takim portalom, jak YouTube, mogą je obejrzeć miliony widzów na całym świecie. [Marek Konderski]

Możliwość nagrywania i publikowania filmów w internecie daje wiele korzyści. Dzięki amatorskim klipom możemy oglądać materiały, do których jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy dostępu. Internauci dzielą się filmikami, które często zostały nakręcone przypadkowo, w miejscach, gdzie akurat byli świadkami ważnego, śmiesznego lub nawet tragicznego wydarzenia. Do niedawna była to domena telewizji, a teraz dzięki takim serwisom, jak YouTube, i zwykłej komórce każdy może zostać reporterem.

W ciągu każdej minuty użytkownicy wgrywają do serwisu YouTube ponad 24 godziny materiałów filmowych. Warto dołączyć do tego grona, nawet jeżeli zamierzasz pokazać swój film tylko kilku znajomym.

Czym kręcić

Serwisy, takie jak YouTube, odniosły sukces pośrednio także dzięki postępowi technologicznemu, czyli coraz szybszemu i tańszemu dostępowi do internetu, oraz większej dostępności i spadkowi cen urządzeń, za których pomocą można nakręcić film.

Telefon komórkowy
Wśród nowych smartfonów znajdziemy modele, które zapewniają zupełnie dobrą jakość zapisywanego obrazu rejestrowanego w rozdzielczości 1280x720. Mimo tego telefon nie zastąpi dobrej kamery, bo z powodu małych rozmiarów nie można go wyposażyć w wysokiej klasy optykę. Jest za to niezastąpiony w wypadku tzw. reporterstwa chwili – jesteś świadkiem czegoś ciekawego, wyciągasz to, co masz pod ręką, i nagrywasz. Treść materiału uczyni go atrakcyjnym mimo niedoskonałości formy.

Kamera internetowa
Do wzbogacenia zawartości blogu nie potrzeba zbyt wyszukanego sprzętu do nagrywania. W dodatku praktycznie każdy nowy laptop ma wbudowaną kamerę. Nic więc dziwnego, że jest to jedno z urządzeń wykorzystywanych najchętniej przez początkujących miłośników wideo.

Zdecydowanie wygodniejszym niż wbudowana w notebook kamera jest model podłączany do portu USB. Można nim łatwo manipulować i nagrywać nie tylko gadającą głowę, lecz także proste poradniki z cyklu „Jak to zrobić”.

Kamera wideo
Jeżeli chcesz nagrywać filmy bardziej zaawansowane technicznie czy po prostu masz żyłkę do filmowania, warto zainwestować w klasyczną kamerę wideo. Najlepiej, jeśli będzie to kamera HD. Nie ma jednak sensu inwestować od razu w profesjonalny sprzęt z najwyższej półki. Małe, amatorskie kamerki ręczne bardzo dobrze radzą sobie z wąskimi planami, w których niewiele się dzieje, z ogrywaniem szczegółów, detali itp. Jeśli więc chcemy nagrywać gadające głowy lub potrzebujemy obrazu do wideorecenzji sprzętu, nie potrzebujemy nic więcej.

Jak kręcić

Nakręcony film jest w stanie surowym pasjonujący tylko dla jego reżysera. Aby zainteresował, a nie zanudził, innych widzów, niezbędny jest odpowiedni montaż. Na szczęście dobrych programów do tego nie brakuje – jak choćby Windows Movie Maker czy Movavi Video Editor 6 SE, którego pełną wersję znajdziesz na płycie DVD.

Kręcąc film, unikaj pośpiechu i gwałtownych ruchów kamerą. To, co wydaje nam się podczas kręcenia wolnym ruchem reką, na filmie zazwyczaj okazuje się tak szybkim, że nie widać tego, co miało być pokazane w kadrze. Nadużywanie zoomu podobnie psuje ujęcia.

Warto pamiętać o tym, że trening czyni mistrza. Oglądając własne produkcje, z pewnością szybko odgadniesz, co warto w nich poprawić.

Co zrobić z filmem

Gotowy film można wgrać do serwisu YouTube, nie jest to jednak obligatoryjne. Równie dobrze plik z filmem można przechowywać na twardym dysku komputera czy odtwarzacza multimedialnego. Można też zapisać film na płycie DVD, nawet jeśli jest w jakości HD. Jak wykonać każdą z tych czynności, dowiesz się dokładnie z kolejnych artykułów.

Opracowanie filmu – krok po kroku

1. Przegraj pliki z kamery
Większość nowoczesnych, cyfrowych kamer zapisuje filmy w postaci plików na płytach DVD, kartach pamięci czy wbudowanym dysku twardym. Wystarczy przegrać te pliki na dysk komputera. Kolejny krok to konwersja przegranego materiału na format rozpoznawalny przez program do edycji.

2. Edytuj w komputerze
Aby film wyglądał naprawdę dobrze, trzeba go odpowiednio zmontować. Nie jest to wcale trudne. Wystarczy skorzystać z pełnej wersji programu Movavi Video Editor.

3a. Wrzuć film na YouTube
Do serwisu YouTube możesz wgrać gotowy, zmontowany na komputerze film lub surowe pliki z kamery, które wyedytujesz aplikacją wbudowaną w serwis.

3b. Nagraj film na DVD
Nagranie filmu na płycie DVD jest banalnie proste, jeśli skorzystasz z pełnej wersji DVD Creatora.

3c. Zapisz w postaci pliku
Coraz więcej osób uważa DVD za niewygodny nośnik. Wskazówki, jak zapisać film w pliku, korzystając z nowoczesnego formatu H.264.

3d. Utwórz płytę AVCHD
Aby zapisać filmy HD w formacie rozpoznawanym przez stacjonarny odtwarzacz blu-ray, wystarczy zwykła nagrywarka DVD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto