A A A

Zwiększanie wydajności

PC Format 05/2011
Program TuneUp Utilities 2010 to pakiet kilkudziesięciu narzędzi, których zadaniem jest poprawa wydajności twojego komputera. Ta część tematu numeru jest przeznaczona dla wszystkich chcących zapoznać się z bardziej zaawansowanymi narzędziami poprawiającymi jeszcze bardziej wydajność komputera.

Pokazujemy m.in., jak odzyskiwać miejsce na dysku blokowane niepotrzebnie przez pliki śmieci i nieużywane, zapomniane aplikacje. Oprócz tego pokażemy, jak uaktywnić funkcję optymalizacji w czasie rzeczywistym, która będzie na bieżąco dbała o to, aby twój pecet już nigdy nie stracił świetnej formy. Osobom chcącym wycisnąć maksymalną moc ze swojego peceta polecamy tryb turbo opisany w ramce poniżej.

Pełna optymalizacja systemu

Aby uzyskać dostęp do zaleceń dotyczących optymalizacji systemu, musisz utworzyć swój profil, który dopasuje modyfikacje do twoich potrzeb.


W sekcji Zwiększanie wydajności kliknij odnośnik Utwórz profil. W oknie Zwiększanie wydajności - profil rozwiń listę W jaki sposób komputer łączy się z internetem? i wybierz jedną z opcji, np. DSL.


Następnie z listy poniżej wybierz szybkość twojego łącza. W kolejnym kroku wybierz z listy, według jakich kryteriów mają być optymalizowane efekty wizualne. Na koniec wybierz z listy, po ilu dniach TuneUp Utilities ma proponować usunięcie nieużywanych programów. Gdy dokonasz wyboru, kliknij  OK.


Program uruchomi proces określania statusu, a następnie wyświetli liczbę zaleceń. Kliknij odnośnik Pokaż szczegóły.


Po chwili wyświetli się okno ze szczegółowymi zaleceniami, podzielonymi na trzy grupy. W każdej grupie widoczna jest liczba zalecanych przez program zmian. Jeśli chcesz się zapoznać ze szczegółami dotyczącymi zalecanych zmian, kliknij jeden z odnośników Szczegóły.


Na liście po lewej stronie widoczne są zalecenia dotyczące optymalizacji. Wybierając jedno z nich, wyświetlisz w prawej części okna szczegółowe informacje, z którymi należy się zapoznać i dokonać ewentualnego wyboru. Jeśli nie chcesz, aby program wykonywał wybraną optymalizację, kliknij przycisk Ukryj zalecenie i wybierz jedną z opcji Ukryj przez 30 dni.


Po zapoznaniu się z zaleceniami i ewentualnym ukryciu wybranych zaleceń możesz kliknąć zakładkę Przegląd, a następnie przycisk Optymalizuj wszystko w sekcjach Ustawienia internetu i Efekty wizualne. Po zakończeniu optymalizacji każda grupa zostaje zaznaczona na zielono Brak zaleceń.


Pamiętaj, że wszystkie zmiany możesz anulować, korzystając z funkcji Rescue Center. Możesz już zamknąć okno za pomocą standardowej ikony X.

Włączanie trybu turbo

Tryb turbo uaktywnisz, gdy będzie ci potrzebna dodatkowa moc obliczeniowa komputera. Ten tryb daje natychmiastowy wzrost wydajności. Po wprowadzeniu komputera w tryb turbo analizowane są uruchomione w tle zadania, programy i funkcje w celu rozpoznania obecnie niepotrzebnych. Są one następnie wstrzymywane lub spowalniane, tak aby uzyskaną w ten sposób moc obliczeniową można było przeznaczyć wyłącznie dla rzeczywiście używanych programów. Za pomocą trybu turbo można przyspieszyć działanie gier, usprawnić pracę z programami obciążającymi zasoby komputera lub zapewnić płynne odtwarzanie plików wideo. Jednak włączenie trybu turbo jest równoznaczne z wyłączeniem niektórych funkcji systemu, które stają się ponownie dostępne dopiero po jego wyłączeniu. Po pierwszym kliknięciu ikony Tryb Turbo uruchamia się kreator, który pomoże skonfigurować funkcje trybu turbo. Jeśli nie chcesz, aby jedna z proponowanych zmian była aktywowana w trybie turbo, odznacz ją, korzystając z kreatora. Po zakończeniu działania kreatora tryb turbo zostaje aktywowany (ikona zaznacza się na zielono). Ponowne kliknięcie tej ikony wyłącza tryb turbo.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2023
 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto