A A A

Żyj kolorowo!

PC Format 1/2008
Drukarki atramentowe do zastosowań domowych są coraz bardziej uniwersalne. Umożliwiają szybsze drukowanie, a jakość uzyskiwanych dokumentów jest coraz lepsza. Ale nie tylko dokumenty zyskują lepsza jest także jakość drukowanych fotografii. Przetestowaliśmy 16 urządzeń, żeby ułatwić wybór najwłaściwszego.

Moim zdaniem

 • Sebastaian Kręzel
  redaktor działu Hardware
Każdej kolejnej prezentacji atramentówek towarzyszą zapewnienia, że to właśnie ta linia drukarek pozwala uzyskać zdjęcia o niewidocznej ziarnistości. Testy szybko rewidują te twierdzenia. Nie zraża to apologetów nowych produktów do powtarzania frazesu. Także tym razem nie potwierdziły się zapewnienia producentów o doskonałości ich drukarek, choć muszę przyznać, że dwóch producentów jest już bardzo blisko tego, aby faktycznie ziarnistość druku stała się niewidoczna nieuzbrojonym okiem. Który zaprezentuje takie urządzenie? Cóż, poczekamy, zobaczymy.
W artykule znajdziesz:
 • Podpowiedź, na co zwrócić uwagę, kupując drukarkę atramentową
 • Cechy idealnej atramentówki
 • Szacunkowe zestawienie kosztów druku
 • Wyjaśnienie, dlaczego nie warto kupować taniej drukarki
 • Wrażenia z testów drukarek
 • Opis szesnastu urządzeń

Kupując atramentówkę, dobrze przemyśl inwestycję. Odradzamy kupno najtańszej drukarki. Planując drukowanie większej liczby dokumentów, znacznie lepiej zainwestować w drukarkę z wyższej półki. Takie modele są zazwyczaj znacznie tańsze w eksploatacji. Plusem jest także to, że komplet tuszów starcza na znacznie więcej wydruków. Niektóre drukarki są wyposażane w dodatkowy czarny kartridż lub w kartridż o dwukrotnie większej pojemności niż kartridże zwykłe. Ponadto w droższych drukarkach są stosowane rozwiązania mające na celu jeszcze większe obniżenie kosztów druku. Polega to np. na oddzieleniu poszczególnych kolorów i umieszczeniu ich w osobnych kałamarzach. W tanich drukarkach kolorowe tusze są nadal zintegrowane w jednym kartridżu i jeśli skończy się jeden kolor, trzeba wymienić cały kartridż.

Prędkość druku

Z zakupem droższej drukarki zwykle wiąże się korzyść w postaci np. większej prędkości druku. Wynika z tego krótszy czas oczekiwania na wydruki. Droższe drukarki atramentowe pod tym względem mogą się równać nawet z tańszymi drukarkami laserowymi. Dotyczy to nie tylko druku w trybie roboczym (draft), cechującego się słabą jakością, ale również w trybie normalnym. Inną bonifikatą jest prędkość druku fotografii. Wydruk pojedynczego zdjęcia formatu 10x15 na tanich drukarkach może trwać blisko 8 minut. W przypadku droższych drukarek nie będziesz musiał oczekiwać aż tak długo.

Jakość wydruków

Względnie tanie drukarki atramentowe mają tę przewagę nad drukarkami laserowymi, że potrafią drukować w kolorze. Ale uzyskanie dobrej jakości fotografii jest możliwe po spełnieniu odpowiednich warunków. Przede wszystkim należy zastosować właściwy papier fotograficzny i jeśli producent przewidział taką ewentualność, tusze fotograficzne. Również w tej dziedzinie droższe drukarki radzą sobie znacznie lepiej niż najtańsze. Dotyczy to zarówno odwzorowania kolorów, przejść tonalnych, jak i ziarnistości widocznej na wydrukach. Przyczyniają się do tego także nowe technologie użyte do produkcji zarówno tuszów, jak i papieru fotograficznego.

Obsługa i wyposażenie

Urządzenia bardziej zaawansowane, przeznaczone do wykorzystywania przez kilka osób, nie tylko wykazują dużą wydajność przy druku czarno--białym, ale mają też udogodnienia w postaci np. serwera druku. Dzięki niemu można drukarkę podłączyć bezpośrednio do sieci LAN i będą mogły z niej korzystać wszystkie osoby pracujące w tej sieci. Niektóre z oferowanych na rynku urządzeń dysponują bezprzewodowym serwerem druku. Co ciekawe, opcja ta nie jest już specjalnie droga. Poza tym drukarki takie są standardowo wyposażone w dupleks (mechanizm zapewniający automatyczne drukowanie na dwóch stronach).

Drukarki dla fotoamatorów są standardowo wyposażane w czytnik kart pamięci oraz port USB zgodny z PictBridge. Zaawansowane modele mają dodatkowo kolorowy ekran LCD i rozbudowany panel sterowania. Elementy te znacznie ułatwiają porządkowanie i drukowanie fotografii zgromadzonych na kartach pamięci. Wiele dostępnych drukarek atramentowych świetnie sobie radzi zarówno z drukiem dokumentów, jak i fotografii. Niebagatelnym dodatkiem jest też możliwość bezpośredniego druku na płytach CD/DVD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Treecat
opera
25 lipca 2011, 17:18
nie...
Większość drukarek drukuje już fotki na dobrym poziomie o ile stosujesz odpowiednie tusze. Teraz używanie zamienników staje się coraz mniej opłacalne ze względu na to że producenci np. hp wprowadza do sprzedaży drukarki na tanie materiały eksploatacyjne. Płacisz nieco więcej za drukarkę ale cieszysz się tanim i oryginalnym drukowaniem. To przyszłość, z domów laser plujek nie przegoni.
zgłoś do moderacji »
avatar
bartek_21
opera
3 marca 2011, 16:06
drukarki
kolor to podstawa, laser fajny ale sporo kosztuje, teraz to nawet orygilane tusze nie kosztuja drogo wiec preferuje plujke:) rozgladam sie za jakims wielofunkcyjnym HPkiem
zgłoś do moderacji »
avatar
bartek_21
opera
2 marca 2011, 20:50
wydruki
po co robic te wszystkie testy i porownania jak 2 na 3 kupujacych te urzadzenie zaraz zapakuje w nie zamienniki, zabijaca w ten sposob cala jakosc ktorym moze sie pochwalic urzadzenie
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności

Hakerzy zaatakowali media
31 lipca 2020
Od co najmniej 3 lat hakerzy włamują się do portali informacyjnych. Na celownik wzięli też media w Polsce.Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto