Procesory 2007 i 2008
Układy Intela i AMD do desktopów i notebooków
Sporo sprzedawanych obecnie procesorów to układy wielordzeniowe i one zdominują najbliższe lata. Wytwarzane w nowszych procesach produkcyjnych będą zużywały mniej energii. Dzięki większej ilości pamięci podręcznej szybciej wykonają programy.

Pewne prawa zastrzeżone
Creative Commons i licencje na programy
Większość materiałów w internecie jest chroniona prawami autorskimi. Prawa te są bardzo restrykcyjne i nie pozwalają bez zgody ich posiadacza np. na skopiowanie i ponowną publikację tekstu czy zdjęcia. Coraz częściej można jednak napotkać w sieci zasoby objęte bardziej liberalnymi licencjami.

Swoboda połączeń
Telefonowanie za pomocą FreecoNet i TelAreny
Korzystając z FreecoNet, możesz telefonować do innych użytkowników tej usługi jedynie za 2 zł miesięcznie. Możesz także dzwonić na numery stacjonarne po najniższych stawkach na rynku, korzystając z naliczania sekundowego.

Pecet na dystans
Jak uzyskać zdalny dostęp do komputera
Nie lubisz się rozstawać ze swoim domowym komputerem? Możesz mieć do niego dostęp w każdej chwili. Wystarczy połączenie z internetem i odpowiednia konfiguracja systemu. Dzięki zdalnemu dostępowi możesz nawet w pracy wykonywać wszystkie czynności tak, jakbyś nie ruszał się z mieszkania.

Uwiecznić chwilę
Test kompaktowych aparatów fotograficznych
Mimo rosnącej liczby coraz tańszych dobrych aparatów cyfrowych, większość z nas traktuje fotografię amatorsko. A w takich zastosowaniach najlepiej się sprawdzają niewielkie aparaty klasy kompaktowej, które można schować w kieszeni i wykorzystać w dowolnej chwili. Sprawdziliśmy możliwości kilkunastu takich produktów.

Nowy stary system
Funkcje Windows Vista w XP za darmo
Vista próbuje szturmem zdobyć rynek. Nie musisz ulegać jego ekspansji. Wypróbuj funkcje nowego systemu, nie rezygnując na razie z Windows XP!

Dwóch na jednego
Test procesorów
Większość dostępnych w sprzedaży procesorów to już układy dwurdzeniowe. Sprawdziliśmy, jak dwa rdzenie stawiają czoło starszym konstrukcjom, a także jakie możliwości niesie ze sobą architektura najnowszych układów.

Zanim wystartują
Animacja w Blenderze (cz. 1.)
Bezruch majestatycznego kanionu przerywa pędzący z zawrotną prędkością myśliwiec. Zaraz za nim, tnąc powietrze, mknie F-16. Promienie południowego słońca podgrzewają atmosferę morderczego pościgu. Taką animowaną scenę stworzymy w kolejnych odcinkach kursu Blendera. Przedtem jednak musimy się do tego odpowiednio przygotować.

Krojenie dysku
Modyfikowanie partycji dyskowych
Chcesz podzielić na partycje dysk w nowym komputerze? A może zmniejszyć rozmiar partycji, by zyskać miejsce na nowy system operacyjny? Do tych działań potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania.

Kompletne zabezpieczenie
Test pakietów Internet Security
Ochrona komputera podłączonego do internetu to zadanie, które wymaga albo bardzo dużej wiedzy o technologiach sieciowych, albo... dobrego oprogramowania. To drugie rozwiązanie jest znacznie prostsze, tym bardziej że nowoczesne pakiety ochronne typu Internet Security to narzędzia praktycznie dla każdego.

Polacy nie gęsi
Jak samodzielnie spolszczyć wybrane programy
Znalazłeś ciekawy program, ale producent udostępnia go tylko w wersji anglojęzycznej? Nie załamuj rąk. Z internetu można pobrać mnóstwo pakietów zmieniających język interfejsu programów na polski. W artykule pokazujemy, gdzie ich szukać i jak instalować.

Multimedialny podręcznik
Tworzenie instruktażowych prezentacji wideo
Masz już dość tłumaczenia znajomemu przez telefon, jak sformatować tekst w Wordzie? Nie jesteś rozumiany, gdy wyjaśniasz aspekty działania systemu? Wykonaj animowaną prezentację, którą prześlesz e-mailem, i wszystko będzie zrozumiałe.

Dialog zgodny ze sceną
Pobieranie z internetu i edytowanie napisów dialogowych
Pobrałeś z internetu film w oryginalnej wersji językowej, ale bez polskojęzycznych napisów albo z napisami, które wyświetlają się w niewłaściwych momentach lub zawierają błędy? Dzięki naszym wskazówkom znajdziesz odpowiednie listy dialogowe, zsynchronizujesz je z filmem i poprawisz w nich literówki.

Wygodniejsze surfowanie
Rozbudowa sieci o łączność Wi-Fi
Myśl o bezprzewodowej sieci rodzi się zwykle wówczas, gdy w domu pojawi się notebook. Ktoś, kto miał wcześniej więcej niż jeden komputer i dostęp do internetu, dysponuje już jakąś domową siecią, ma już np. router. Nadchodzi więc chwila wzbogacenia funkcji sieci o obsługę Wi-Fi.

Powrót do ideału
Naprawianie uszkodzonych subpikseli
Po pewnym czasie użytkowania monitora LCD może się pojawić na ekranie uszkodzony subpiksel. Nie licz jednak na to, że usterka zostanie usunięta przez producenta. Najprawdopodobniej nie uzna tego za uszkodzenie i nie naprawi. Możesz natomiast taki defekt usunąć we własnym zakresie za darmo.

Jak pogodzić DOS z USB
Drukowanie z DOS-owych programów
Kupiłeś nową drukarkę, podłączyłeś do komputera i wydałeś polecenie wydrukowania faktury Rozczarowanie. Okazuje się, że twój nowy nabytek nie potrafi drukować ze starych DOS-owych programów, na przykład finansowo-księgowych. Podpowiemy ci, jak sobie z tym poradzić.

Jeden do wielu
Wiele komunikatorów w Mirandzie
W globalnej sieci istnieje kilkanaście popularnych komunikatorów. Polscy internauci najczęściej wybierają Gadu-Gadu, Tlen, Spike albo ICQ. By mieć kontakt ze wszystkimi znajomymi, nie musisz instalować każdej aplikacji. Wystarczy Miranda, która umożliwi jednoczesne korzystanie z najlepszych sieci.

Strumień na dysku
Przegrywanie filmów z serwisów internetowych
Serwisy z plikami wideo zdobywają coraz większą popularność. Lubimy oglądać filmy, programy czy różnego rodzaju prezentacje. Problem się pojawia, gdy chcemy taki plik zapisać w komputerze. Warto wiedzieć, jak przegrywać wideo z popularnych serwisów i jak je przekonwertować na standardowe formaty.

Zaraz matura
Pomoce dla maturzystów w internecie
Przygotowania do egzaminu dojrzałości idą pełną parą. Zachęcamy tegorocznych maturzystów do skorzystania z publikowanych w internecie testów z lat ubiegłych, przykładowych rozwiązań i opracowań tematów.

Szybciej i anonimowo
Korzyści z używania serwerów proxy
Dobre proxy może się okazać skutecznym narzędziem w rękach każdego internauty. Dzięki takiemu serwerowi zapewnisz sobie anonimowość, a co tym idzie bezpieczeństwo. Proxy potrafi także przyspieszyć wczytywanie się stron WWW.

Najnowsze aktualności

ZTE – pierwszy smartfon 5G
27 lutego 2017
ZTE zaprezentował projekt „Gigabit Phone”, pierwszy na świecie smartfon, który umożliwia pobieranie danych z prędkością aż do 1Gb/s....Nowe smartfony Nokia
27 lutego 2017
Nokia zaprezentowała nową generację smartfonów. Oferta, która wkrótce ma być dostępna na całym świecie, obejmuje trzy modele: Nokia 6,...
Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto