A A A

avast! 8 - antywirusowa nowość

PC Format 5/2013
Ukazała się 8. wersja popularnego oprogramowania antywirusowego avast! Do wyboru mamy nadal płatny IS oraz darmowy antywirus. Ten drugi ma nowe funkcje. Poznaj je z nami. MARIUSZ MIKOS

Firma Avast zaproponowała w swoich aplikacjach nowe rozwiązania, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa systemu komputerowego oraz wygody podczas korzystania z programu. Pierwsza rzecz, jaka rzuca się w oczy po uruchomieniu nowego antywirusa, to jego wygląd. Interfejs został odświeżony oraz dostosowany do ekranów dotykowych. Ponadto zwiększono możliwości nowego programu – zastosowano technologię polepszającą wydajność oraz stabilność aplikacji.

Program Avast można pobrać z naszego serwisu PC Format Programy

Nowościami są funkcje monitorowania aktualizacji zainstalowanego w systemie oprogramowania, którego luki mogą zagrażać bezpieczeństwu systemu, oraz funkcja usuwania z przeglądarek internetowych zbędnych rozszerzeń oraz pasków narzędziowych.

Nowe funkcje aplikacji avast!

Oprócz dobrze znanych funkcji, jakimi są aktywna ochrona antywirusowa oraz skanowanie zasobów komputera, dostępne są nowości, na których się skupimy.

Aktualizacja oprogramowania

Twórcy aplikacji nie są wolni od ludzkich błędów. Mogą w sposób nieświadomy przyczynić się do powstania luki w systemie bezpieczeństwa naszego komputera. Dlatego tak ważne jest posiadanie aktualnej wersji oprogramowania. Nowy avast! pozwala przyspieszyć oraz zautomatyzować proces aktualizacji.


Główny panel pozwala na prostą nawigację między poszczególnymi funkcjami aplikacji oraz prezentuje w prostej formie stan zabezpieczeń. Kliknij Software Updater. Uruchomi się skanowanie oprogramowania, a po chwili ukaże się lista możliwych poprawek. Wybierz interesującą cię pozycję, a następnie kliknij znajdujący się obok niej przycisk  Uruchom osłony. Po jego kliknięciu rozpocznie się proces aktualizacji.


Proces ten nie jest automatyczny. Uruchamia jedynie aktualizację producenta oprogramowania, dlatego będzie wymagał aktywnego udziału użytkownika, a czasem nawet pobrania ręcznej instalacji poprawek. Po zakończeniu procesu zostanie wyświetlona informacja Zakutalizowano sygnalizująca poprawny przebieg instalacji.


Avast! nie zmusza użytkownika do ciągłego sprawdzania aktualizacji. Zamiast tego wyświetlane są komunikaty w rogu ekranu, gdy tylko pojawi się aktualizacja jednego z posiadanych programów. Wystarczy kliknąć przycisk Zainstaluj teraz i dokonać aktualizacji.

Oczyszczanie przeglądarek

W obecnych czasach instalacje programów są wzbogacane o dodatkowe aplikacje. Wystarczy chwila nieuwagi, a w przeglądarce pojawią się dodatkowe paski narzędziowe, których usunięcie często bywa nie lada problemem. Avast! na podstawie opinii użytkowników pomoże pozbyć się tych nieproszonych gości.


Przejdź do zakładki  Bezpieczeństwo, a następnie z bocznego menu wybierz opcję Narzędzia. Automatycznie wyświetli się pierwsza pozycja, czyli czyszczenie przeglądarki. Uruchom proces, klikając centralny przycisk.Otworzy się nowe okno, w którym rozpocznie się analiza dodatków do przeglądarek. Jeśli otrzymasz komunikat Czyste, to znaczy, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Jeśli jednak na ekranie pojawi się napis Uwaga oznacza to, że avast! znalazł dodatki, które mają złą reputację wśród użytkowników i powinny zostać usunięte.


W celu usunięcia niebezpiecznych dodatków wybierz Usuń wszystkie powyższe dodatki i wyczyść przeglądarkę. Zostaniesz zapytany, czy na pewno chcesz usunąć dodatki. Potwierdź swój zamiar, klikając  Tak. Czyszczenie przeglądarek zostanie rozpoczęte, a po jego zakończeniu pojawi się informacja o powodzeniu operacji. Kliknij OK.


Program avast! pozwala swobodnie zarządzać dodatkami. W oknie po lewej stronie znajdziesz listę przeglądarek. Po wybraniu jednej z nich wyświetli się lista jej dodatków. Odznacz opcję  Wyklucz dodatki z dobrymi ocenami, by pokazać pełną listę. Panel pozwala włączać i wyłączać dodatki za pomocą przycisków umieszczonych po prawej stronie okna.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (5)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Reduks528
25 lipca 2013, 22:50
Mnie tam do Avasta nie ciągnie i zostane przy swoim Comodo Internet Security Premium :P
koneton
koneton
25 lipca 2013, 16:24
@zibon Twoje argumenty powaliły mnie na kolana. Ich trafność, uzasadnienie oraz ilość po prostu nie zostawiają miejsca na dyskusję.
avatar
zibon
25 lipca 2013, 12:34
Gorszego nie napotkałem.
koneton
koneton
25 lipca 2013, 08:38
Avast jest bardzo dobry. Za darmo daje przyzwoitą ochronę i kilka dodatkowych opcji, które mogą być przydatne (np. sprawdzanie aktualności oprogramowania). Oczywiście, nic nie zastąpi myślenia, jeżeli użytkownik jest naiwny lub świadomie instaluje podejrzane oprogramowanie, to pretensje może mieć tylko do siebie.
avatar
kula35
25 lipca 2013, 08:25
Ha ha ha... Avast najlepszy!!!!!????? Cyba z tych najgorszych!! Ale mnie rozjewało!!
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto