A A A

Apel do premiera o powstrzymanie niebezpiecznych inicjatyw legislacyjnych związanych z informatyzacją

22 stycznia 2010, 09:52
Apel do premiera o powstrzymanie niebezpiecznych inicjatyw legislacyjnych związanych z informatyzacją

Polskie Towarzystwo Informatyczne zaapelowało do premiera Donalda Tuska o powstrzymanie niebezpiecznych inicjatyw legislacyjnych związanych z informatyzacją.

Prezesi trzech organizacji integrujących środowisko polskiej teleinformatyki – prezes PTI Marek Hołyński, prezes PIIT Wacław Iszkowski i prezes Fundacji Nowoczesna Polska Jarosław Lipszyc – przekazali na ręce premiera Donalda Tuska wspólny list, zawierający protest przeciwko pojawiającym się ostatnio niebezpiecznym inicjatywom legislacyjnym dotyczącym sfery teleinformatyki.

„Proponowane w ciągu ostatnich kilku tygodni nowe zmiany legislacyjne w sferze teleinformatyki budzą niepokój i żywą dyskusję w naszych organizacjach” – piszą m.in. trzej prezesi. „...Takich projektów pojawiało się ostatnio kilka, że wymieńmy tylko projekt Rejestru Stron Niedozwolonych, czy propozycje dotyczące retencji danych”.

Autorzy listu zwracają uwagę, że stosowany ostatnio tok postępowania przy opracowywaniu nowego prawa stanowi zaprzeczenie utrwalonych wcześniej demokratycznych procedur legislacyjnych uwzględniających poważne traktowane konsultacji społecznych. Skutkiem tych praktyk są projekty przepisów technicznie niewykonalnych, kosztownych i nieskutecznych bo łatwych do ominięcia - czytamy na pti.org.pl

Deklarując pomoc niezależnych ekspertów, prezesi zwracają się do Premiera o przywrócenie dotychczasowych dobrych praktyk tworzenia prawa, ponieważ: „...Społeczeństwo informacyjne i gospodarka elektroniczna są zbyt poważnymi sprawami, by zrezygnować z koordynacji i szerokich konsultacji ze specjalistami przy wprowadzaniu tego typu regulacji”.

Na stronie Polskiego Towarzystwa Informatycznego możemy również przeczytać:

"Polskie Towarzystwo Informatyczne złożyło w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów opinię na temat zmodyfikowanego projektu nowelizacji ustawy Prawo telekomunikacyjne (z 07.12.2009 r.) w zakresie utworzenia i prowadzenia tzw. Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych. W swej opinii na temat wcześniejszej wersji projektu tej ustawy Polskie Towarzystwo Informatyczne wyraziło całkowitą dezaprobatę wobec zawartych w nim zapisów.

Niestety, mimo że widać wysiłki autorów projektu w kierunku poprawy jego treści, nadal w pełni ma zastosowanie większość zastrzeżeń wobec wcześniejszej wersji projektu. Dają się one streścić następująco:

* istnieje ogromna dysproporcja między łatwością dokonywania wpisu do Rejestru przez urzędnika a ochroną praw właściciela strony,
* zapisy dotyczące działalności przestępczej (jak propagowanie faszyzmu, udostępnianie pornografii dziecięcej czy nielegalny hazard) mogą być łatwo nadużywane i są zasadniczo sprzeczne z polskim systemem karnym i Konstytucją RP,
* ustawa nie precyzuje rodzaju danych, które mają być zapisane w Rejestrze, zostawiając nadmierną dowolność oceny,
* ustawa jest niewykonalna z wielu powodów czysto technicznej natury; „...bardzo pobieżne i ogólnikowe potraktowanie tego tematu w uzasadnieniu świadczy o braku rozeznania technicznego Autorów” – m.in. stwierdzają eksperci PTI.

W konkluzji eksperci PTI stwierdzają, że: „...Polskie Towarzystwo Informatyczne podtrzymuje swoje stanowisko, że przedstawiony projekt Rejestru jest nieskuteczny i szkodliwy. Z przyczyn technicznych w demokratycznym systemie prawnym nie da się zrealizować skutecznej blokady dostępu do stron, których treść może naruszać polskie prawo. Jedynym skutecznym środkiem pozostaje sprawne ściganie i karanie osób naruszających prawo. Należy dążyć do usprawnienia tych działań, np. przez powierzenie spraw dotyczących przestępstw internetowych wskazanym prokuraturom i sądom i skoncentrowanie tam osób dobrze znających tę tematykę. W II wariancie projektu ustawy taki charakter wyspecjalizowanego sądu miałby Sąd Okręgowy dla m.st. Warszawy. PTI deklaruje gotowość do współpracy w takich przedsięwzięciach. W tym stanie projekt utworzenia Rejestru Stron i Usług Niedozwolonych nie nadaje się do poprawy i powinien zostać w całości wycofany.”

Opinię opracował zespół ekspertów PTI koordynowany przez dr Jarosława Demineta. "


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto