Instalacja aplikacji na Mac OS X

Dzięki temu samouczkowi dowiesz się: jak zainstalować program z obrazu dysku DMG, korzystać z Mac App Store oraz dedykowanych instalatorów aplikacji.

Instalacja aplikacji na systemie OS X

Instalacja aplikacji w systemie Mac OS X / OS X odbywać się może na kilka sposobów. Dzięki temu samouczkowi dowiesz się: jak zainstalować program z obrazu dysku DMG, korzystać z Mac App Store oraz dedykowanych instalatorów aplikacji.

1. Instalacja aplikacji przy użyciu obrazu dysku DMG

Oprogramowanie dedykowane systemowi OS X może być dystrybuowane poprzez sieć Internet w postaci plików DMG, które stanowią obraz dysku wirtualnego. Ściągnięcie takiego pliku, a następnie jego otwarcie spowoduje utworzenie na pulpicie komputera wirtualnej partycji, która zawiera niezbędne pliki aplikacji. W większości przypadków otwarcie pliku DMG wywołuje jednocześnie okno pozwalające na przyspieszoną instalację programu. W takim przypadku wystarczy przeciągnąć ikonę aplikacji do folderu aplikacji, co spowoduje jej przekopiowanie na fizyczny dysk komputera. Jeżeli okno pomocnicze nie pojawia się, należy przekopiować plik programu wykorzystując do tego celu okno Findera.

2. Mac App Store

Pod koniec 2010 roku, firma Apple zaimplementowała w swoim systemie operacyjnym moduł Mac App Store, który pozwala na szybki zakup i wygodną instalację programów. Aby móc swobodnie korzystać z możliwości tego rozwiązania, należy posiadać identyfikator Apple ID z przypisaną do niego kartą płatniczą.

3. Dedykowane instalatory aplikacji

Tak samo jak w przypadku systemu Windows, niektóre aplikacje tworzone dla OS X posiadają również swój dedykowany instalator. Znajduje się on najczęściej na nośnikach wymiennych lub w omawianych wcześniej plikach DMG pod nazwą Installer lub Instalacja. W takim przypadku wystarczy otworzyć tego typu aplikację i postępować zgodnie ze wskazówkami wyświetlanymi na ekranie komputera.

Wszelkie problemy związane z instalacją i aplikacjami dedykowanymi systemowi OS X można zgłaszać na Forum PC Formatu.

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto