Jak zrobić zrzut ekranu w Windowsie?

Czynność ta wydaje się z pozoru prosta, jedna może ona przysporzyć problemów, szczególnie mniej zaawansowanym użytkownikom systemu Windows.


1. Screen wykonujemy wciskając przycisk na klawiaturze podpisany jako „Print Screen" lub „Prt Sc". Najczęściej znajduje się on nad klawiaturą numeryczną lub zaraz nad klawiszami strzałek. Po wykonaniu tej czynności do schowka zapisuje nam się zrzut ekranu, który był włączony w momencie naciskania klawisza. Następnie włączamy np. program Paint, Word, inne programy do obróbki obrazów - wybieramy opcję wklej, lub wciskamy kombinację klawiszy ctrl + v. Zapisujemy nasz zrzut jako obraz .jpg, .jpeg lub .png

 

Tak wygląda zrzut ekranu po naciśnięciu klawisza „print screen" zapisany w programie Paint jako plik .jpg.

Jeśli chcemy zrobić zrzut tylko danego okna, nie całego pulpitu korzystamy z kombinacji alt + „print screen, dalej postępujemy tak samo, jak przy „zwykłym" screenie.

Ciekawą opcją w systemach Windows Vista/7 jest „narzędzie wycinania". Za pomocą tego narzędzia wytniemy dowolny, nawet niewielki fragment tego, co aktualnie wyświetlamy na ekranie. Narzędzie wycinania znajdziemy w Akcesoriach w menu start. W odróżnieniu od sposobów powyżej przy użyciu tego narzędzia nie trzeba nic wklejać do programów, wystarczy w okienku które pojawi się po wybraniu wycinka otworzyć menu Plik i wybrać Zapisz jako.

Uwaga, jeśli mamy problem z wykonaniem zrzutu przy pomocy klawisza „Print Screen" należy zastosować kombinację klawiszy: ctrl + print screen.

 

 

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto