PC Format 3/2008 - artykuły

Czas dwóch rdzeni
Czas dwóch rdzeni
Test procesorów dwurdzeniowych
Jeszcze przed rokiem dominowały w sprzedaży modele układów jednordzeniowych. Teraz świetnie się sprzedają te z dwoma rdzeniami, co jest wynikiem dobrej wydajności i niskich cen, zarówno w przypadku AMD, jak i Intela. Przetestowaliśmy 16 procesorów, wśród nich 13 dwurdzeniowych pozostałe mogą stanowić tylko punkt odniesienia.

Drużyna Windows
Drużyna Windows
Niezbędne programy do Windows
Niezbędnik do Windows to zestaw sprawdzonych, darmowych programów, które powinieneś mieć zainstalowane na swoim komputerze. Korzystając z proponowanych tutaj aplikacji sprawisz, że Windows będzie działał sprawnie i wydajnie oraz zapewnisz bezpieczeństwo swoim danym. Oprócz programów narzędziowych w zestawie znajdziesz też niezbędne przeglądarki, odtwarzacze i dodatki usprawniające codzienną obsługę komputera.

Ożywianie pulpitu
Ożywianie pulpitu
Animowane tło w Windows
Znudziła ci się tapeta pulpitu? Zmiany na kolejny statyczny obrazek niewiele dają? Najwyższy czas wypróbować coś nowego. Oto, jak uzyskać animowany pulpit Windows zarówno XP, jak i Vista.

Ekran jak w kinie
Ekran jak w kinie
Test projektorów domowych
Ceny projektorów jeszcze kilka lat temu sięgały kilkunastu tysięcy złotych. Dzisiaj dobry projektor można kupić taniej niż 32-calowy telewizor LCD. Przetestowaliśmy osiem modeli o niedużej rozdzielczości w cenie od 1900 do 3100 złotych i oceniliśmy ich przydatność w zastosowaniach domowych.

Bezpłatna skrzynka
Bezpłatna skrzynka
Test darmowych kont pocztowych
Poczta internetowa jest najpopularniejszym sposobem komunikowania się za pomocą globalnej sieci. Większość jej użytkowników korzysta z darmowych skrzynek pocztowych. Sprawdziliśmy i podpowiadamy, którą warto wybrać.


Mapa w telefonie
Mapa w telefonie
Lokalizatory i mapy na telefon komórkowy
Jesteś w obcym mieście i szukasz bankomatu, kina lub jakiegoś adresu. Twój telefon komórkowy może ci pomóc odnaleźć potrzebne miejsce, a bywa, że i wskazać drogę do niego. Co ważne, nie musi być wyposażony w moduł GPS. Potrzebujesz tylko aplikacji z mapą lub lokalizatorem, np. Google Maps Mobile czy Targeo Mobi.

Procesory z grafiką
Procesory z grafiką
Połączenie CPU i GPU projekty AMD i Intela
W 2006 roku AMD przejęła firmę ATI, producenta układów graficznych. Jednym z efektów tej fuzji jest uruchomienie przez AMD projektu o nazwie Fusion, którego celem jest opracowanie układu integrującego procesor graficzny z procesorem głównym! Nad podobnym rozwiązaniem pracuje również Intel.

Megapiksele to nie wszystko
Megapiksele to nie wszystko
Wpływ matrycy na jakosc zdjecia
Jednym z komponentów cyfrowych aparatów fotograficznych, decydującym o jakości zdjęcia, jest matryca. Producenci kompaktów rywalizują liczbą pikseli na matrycy i przekonują, że im jest ich więcej, tym lepsze zdjęcia otrzymamy. W praktyce dodawanie megapikseli bez zwiększania wielkości matrycy może tę jakość pogorszyć.

Informatyka w biznesie
Informatyka w biznesie
Laboratorium Technologii Informacyjnych
Marzeniem domowego użytkownika komputera jest czterordzeniowy procesor i 2 GB RAM-u, w nowoczesnym biznesie zaś maszyny liczące mają po kilkaset rdzeni, a ilość pamięci kilkaset razy przekracza zasoby najszybszych pecetów. Dzięki temu możemy szybko i bezpiecznie kupować przez internet czy korzystać z portali społecznościowych.

Holoobrazy
Holoobrazy
Zasada działania i wykorzystanie hologramów
Kolorowe przestrzenne obrazki, umieszczane na opakowaniach płyt z muzyką, na kartach kredytowych i dokumentach, potwierdzające ich legalność czy autentyczność hologramy. Techniki tworzenia hologramów mają jednak dużo szersze zastosowanie, używa się ich m.in. do zapisu i przechowywania dużych ilości danych.

Najpierw zapłać
Najpierw zapłać
Przegląd ofert typu pre-paid u operatorów komórkowych
Telefon na kartę pozwala korzystać z usług operatorów komórkowych bez konieczności zawierania z nimi długoterminowych umów i regularnego płacenia abonamentu. Brak zobowiązań okupiony jest jednak wyższymi stawkami za połączenia, a przy zakupie telefonu trzeba z reguły płacić pełną cenę rynkową.

Za umiarkowaną cenę
Za umiarkowaną cenę
Test komórek ze sredniej półki
Testowane telefony należą do klasy średniaków. Oba mają wbudowane aparaty cyfrowe i mogą zastąpić przenośny odtwarzacz muzyki, a dodatkowe pliki odczytają z karty pamięci. Jak na swoje możliwości, mają przystępną cenę. Można je nabyć nawet bez podpisywania umowy z operatorem sieci komórkowej.

Sieciowy pamiętnik
Sieciowy pamiętnik
Zakładanie blogu i przegląd pamiętników
Własny blog jest dziś prawie tak powszechny jak prywatny adres e-mailowy. Serwisy blogowe umożliwiają zakładanie osobistych pamiętników i oferują wiele możliwości ich redagowania.

Lepszy P2P
Lepszy P2P
Sztuczki torrentowe
Ciekawe dodatki i mniej znane funkcje w klientach P2P mogą ułatwić lub przyspieszyć pobieranie plików. Prezentujemy kilka sztuczek, które przydadzą się zarówno posiadaczom eMule, jak i BitTorrenta.

Pomocnik GG
Pomocnik GG
Jak korzystać z usługi Infobot
Jest szybki, bardzo dużo wie, a co najważniejsze zawsze odpowie. Infobot to cenne źródło wiedzy, które możesz mieć w swoim komunikatorze.

Statystyki WWW
Statystyki WWW
Rejestracja witryny w serwisie stat24.pl
Masz stronę WWW lub prowadzisz blog? Chcesz wiedzieć, kto, kiedy i ile razy odwiedza twoje miejsce w sieci? Skorzystaj z serwisu statystyk odwiedzin.

Jak wyjść z twarzą
Jak wyjść z twarzą
Prosty retusz cyfrowych zdjęć
Nie wszyscy jesteśmy fotogeniczni. Wielu z nas z tego właśnie powodu nie lubi pozować do zdjęć. Jest jednak prosty sposób poprawienia sfotografowanej twarzy. Opisane w artykule programy działają jak makijaż, a nawet operacja plastyczna.

Przekształcanie filmu
Przekształcanie filmu
Konwersja obrazu wideo na format flash
Masz nakręcony film lub zaprojektowaną animację i chciałbyś ją zaprezentować w sieci? Musisz ją odpowiednio przygotować. W programie Adobe Flash prosto, za pomocą kilku kliknięć, skonwertujesz plik i skonfigurujesz obraz oraz dźwięk.

Włóż dyskietkę! 
Włóż dyskietkę! 
Wirtualne dyskietki i stacje dyskietek
Windows XP to system w komputerowym świecie dość wiekowy. Jego premiera miała miejsce w 2001 roku. Mimo to radzi sobie z coraz to nowszymi technologiami całkiem dobrze. Wyjątkiem jest niebywały czasem jego upór w żądaniu dyskietek. A jeśli masz komputer w ogóle pozbawiony odpowiedniej stacji?

Dodatki do Windows
Dodatki do Windows
Darmowe programy od Microsoftu
Tym razem pokazujemy programy o zróżnicowanych funkcjach. Od dość rozbudowanego narzędzia służącego do zmieniania opcji w systemie operacyjnym Windows, poprzez program dodający więcej pulpitów do systemu, aż po narzędzie, które z pewnością przyda się osobom często przygotowującym różne prezentacje.

Poczta, gadki i wideo
Poczta, gadki i wideo
Aplikacje w Linux Ubuntu
Pokażemy, jak w najnowszym systemie Linux Ubuntu poprawnie skonfigurować skrzynkę pocztową, korzystać z wbudowanego komunikatora Pidgin do rozmów przez Gadu-Gadu (i nie tylko), odtwarzać multimedia.

Zmiana w oknach
Zmiana w oknach
Modyfikowanie ustawień Windows
Chcesz maksymalnie dopasować Windows do swoich potrzeb, ale opcje wbudowane w standardowe okna dialogowe nie wystarczają do tego celu? Skorzystaj z darmowych programów, za których pomocą dostosujesz nawet najbardziej wyszukane funkcje systemu operacyjnego.

Pełna automatyzacja
Pełna automatyzacja
Nagrywanie makropoleceń w różnych aplikacjach
Dzięki makropoleceniom możesz wykonać żmudne i powtarzalne operacje jednym kliknięciem klawisza lub myszki. Pokazujemy, w jaki sposób samodzielnie tworzyć i korzystać z makropoleceń głównie w pakiecie MS Office. Wiedza programistyczna nie jest niezbędna.

Cyfrowa lektura
Cyfrowa lektura
Elektroniczne gazety w praktyce
Wertowanie kolorowych magazynów i surfowanie po internecie to miłe sposoby spędzania wolnego czasu. A gdyby je połączyć? Jest to możliwe dzięki programom do przeglądania publikacji elektronicznych.

Być na swoim
Być na swoim
Faktury w Excelu
Dojrzałeś do założenia własnej firmy? Rozpoczęcie działalności gospodarczej wymaga trochę zabiegów. Najpierw musisz złożyć w Urzędzie Miasta wniosek o wpis do ewidencji, postarać się o REGON, potem GUS, ZUS A gdy już wszystko załatwisz i jesteś na swoim, czas na przygotowanie własnego zestawu spersonalizowanych dokumentów firmowych. Pokażemy, jak zbudować system fakturujący z wykorzystaniem Excela z pakietu MS Office 2003.

Za ciepłe chłodzenie
Za ciepłe chłodzenie
Konserwacja zestawów chłodzących
Jeśli procesor mocno się nagrzewa, a wentylator chłodzenia wydaje odgłosy wycia podczas pracy, może to wskazywać na problemy z zestawem chłodzenia procesora. Z naszą pomocą bez problemu naprawisz tę usterkę.

Cicha praca
Cicha praca
Wyciszanie wentylatorów chłodzących
Wraz z modą na wyciszanie komputerów wzrósł popyt na ciche wentylatory i regulatory obrotów. Okazuje się jednak, że te pierwsze można wyciszyć bez wydawania nawet grosza, wykonując własny, bardzo prosty regulator. Alternatywnym rozwiązaniem jest niedrogi regulator, który można kupić w sklepie.

Tylko jeden kabel
Tylko jeden kabel
Prosta wymiana danych między komputerami
Wymiana danych między komputerami jest coraz łatwiejsza, głównie za sprawą prostych w budowie sieci komputerowych, a także pojemnych nośników, takich jak dyski zewnętrzne czy pamięci USB flash. Jednak, by przenieść dane z komputera na komputer, nie potrzeba ani sieci, ani nośników wystarczy jeden kabel.

W zasięgu sieci
W zasięgu sieci
Wykrywanie sieci bezprzewodowych
Denerwują cię stosy przewodów? Myślisz o tym, żeby komputer podłączyć do internetu przez sieć bezprzewodową? Wystarczy laptop z kartą Wi-Fi, abyś mógł samodzielnie sprawdzić, jakie sieci znajdują się w twoim zasięgu.

Porządkowanie systemu
Porządkowanie systemu
Niezbędne programy do Windows
Niezbędnik do Windows 2.0 rozpoczynamy zestawem programów do sprzątania systemu. Zgromadzone w tej części darmowe aplikacje zajmą się porządkowaniem rejestru i dysków. Zadaniem naszej ekipy oczyszczającej będzie w pierwszej kolejności pozbycie się zbędnych plików tymczasowych.

Skuteczna ochrona
Skuteczna ochrona
Niezbędne programy do Windows
System operacyjny masz już uporządkowany. Teraz pora zadbać o bezpieczeństwo zgromadzonych danych. Kolejna ekipa, która wkroczy do twojego komputera, to ochroniarze. Staną na straży twoich plików i poczty. Wirusami zajmie się jeden z najlepszych, darmowych programów AVG Anti-Virus, który będzie na bieżąco kontrolował każdy uruchamiany plik oraz otwieraną wiadomość e-mail.

Wszystko do multimediów
Wszystko do multimediów
Niezbędne programy do Windows
W tej części niezbędnika znajdziesz zestaw programów do rozrywki. Odtwarzacze filmów DVD, plików wideo DivX/XviD i muzyki z płyt CD oraz plików MP3 pozwalają na odrobinę relaksu przed komputerem. Aby jednak wszystko działało jak należy, musisz wyposażyć swój system w zestaw multimedialny.

Przeglądarki i dodatki
Przeglądarki i dodatki
Niezbędne programy do Windows
Na koniec przydatne narzędzia i dodatki, dzięki którym praca przy komputerze stanie się wydajniejsza i mniej uciążliwa. Należą do nich na pewno dobra i szybka przeglądarka grafiki, która dodatkowo pozwoli przeprowadzić prosty retusz zdjęć.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto