PC Format 4/2008 - artykuły

Do kieszeni i na biurko
Do kieszeni i na biurko
Test dysków zewnętrznych 2,5 oraz 3,5
Współczesne formaty plików zajmują coraz więcej miejsca i często standardowy nośnik DVD okazuje się niewystarczającym medium. Można wówczas sięgnąć po przenośny dysk twardy, który umożliwi przechowanie nawet kilkuset gigabajtów danych. Jaki dysk wybrać? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w opisie przeprowadzonego przez nas testu.

Pecet skrojony na miarę
Pecet skrojony na miarę
Składamy komputer
Przy szybkim rozwoju techniki komputerowej niełatwo się połapać w tysiącach dostępnych produktów. Pokazujemy, które z nich wybrać, by być zadowolonym z zakupu komputera do domu czy biura. Co więcej, z nami bez problemu od podstaw, samodzielnie zmontujesz sprzęt, który będzie idealnie odpowiadał twoim potrzebom.

Biblioteka muzyki
Biblioteka muzyki
Test menedżerów plików audio
Jeżeli nie możesz już zapanować nad liczbą plików muzycznych zgromadzonych na dysku twardym i zapisanych na płytach, mamy dla ciebie propozycję. Skorzystaj z oprogramowania do zarządzania zbiorami muzycznymi. Przetestowaliśmy takie narzędzia w celu ułatwienia wyboru programu odpowiadającego twoim potrzebom.

Domowy fotolab
Domowy fotolab
Test drukarek fotograficznych formatu 10x15
Jeśli chcesz przenieść cyfrowe zdjęcia na papier, możesz skorzystać z punktu usługowego zajmującego się wywoływaniem fotografii. Proponujemy jednak wydrukowanie ich samodzielnie. Jest grupa drukarek, które idealnie się nadają do tego zadania. Przetestowaliśmy takie modele, żeby ułatwić ci wybór odpowiedniego.

Z każdego miejsca
Z każdego miejsca
Zdalny dostęp do komputera przez sieć VPN
Potrzebujesz pliku z innego komputera? Chcesz posłuchać muzyki czy odebrać pocztę na domowym pececie? Nie możesz, bo nie masz teraz do niego dostępu? Polegaj na nas. Pokażemy ci, jak uzyskać zdalny dostęp do komputera.


Oswajanie komórki
Oswajanie komórki
Niezbędne ustawienia w nowym telefonie
Kupiłeś nowy telefon, ale nie masz czasu wpisać do jego książki adresowej wszystkich kontaktów? Łatwiej i szybciej będzie skorzystać z automatycznego sposobu. Warto też skonfigurować przeglądarkę WAP, wysyłanie i odbieranie MMS-ów, dostęp do poczty głosowej i jeszcze e-mail.

Siła złego na jednego
Siła złego na jednego
Najnowsze zagrożenie atak drive-by downloads
Najczęściej stosowanym zabezpieczeniem komputera przed zagrożeniami z internetu są programy antywirusowe. Ale to nie wirusy są obecnie najgroźniejszymi szkodnikami. Poznaj najnowszy, wyrafinowany typ ataku: drive-by downloads. Najpewniej tobie też zagraża.

Konkurenci LCD i plazmy
Konkurenci LCD i plazmy
Przeglad nowoczesnych wyswietlaczy
O prymat na rynku dużych wyświetlaczy będzie w najbliższych dwóch latach rywalizowało co najmniej 5 technologii. Do walki z plazmą i ciekłymi kryształami staną telewizory organiczne, laserowe oraz wykorzystujące strumienie elektronów.

Rewelacyjny obraz i dźwięk
Rewelacyjny obraz i dźwięk
WirelessHD transmisja bezprzewodowa
WirelessHD to zaprezentowana na początku roku technologia bezprzewodowego przesyłania wideo wysokiej rozdzielczości HD bez kompresji, bez zakłóceń transmisji, z prędkością do 25 Gb/s, na odległość 10 m. Ma być stosowana w multimedialnym sprzęcie wideo. Pierwsze takie urządzenia już się pojawiły.

Interia na wizji
Interia na wizji
Jak powstaje telewizja internetowa
Internetowa telewizja Interia.tv to kanał z programem na żywo, filmy wideo na żądanie oraz kanał muzyczny. Każdy materiał jest tworzony w inny sposób, wymaga zarówno różnego nakładu pracy, jak i środków technicznych. Zawsze jednak niezbędny jest sprzęt komputerowy i specjalistyczne oprogramowanie.

Za darmo z komórki
Za darmo z komórki
Instalacja i konfiguracja programu Fring
Za pomocą prostej aplikacji Fring możesz przekształcić swój smartfon w telefon do rozmów internetowych. Cała operacja nie zajmie więcej niż kilka minut.

Telefon do lamusa
Telefon do lamusa
VoIP z telefonu stacjonarnego
Jedną z zalet korzystania z telefonii internetowej VoIP są oszczędności nawet do kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Wadą bywa trochę gorsza niż w telefonii stacjonarnej jakość dźwięku. Mimo to popularność VoIP rośnie. Trzy lata temu połączenia VoIP oferowały dwie firmy, obecnie ponad czterdzieści.

Symbian na pokładzie
Symbian na pokładzie
Test smartfonów z systemem operacyjnym
W tym numerze prezentujemy komórki z wyższej półki smartfony. Mają pojemne pamięci i wbudowane niezłe aparaty cyfrowe, a dodatkowo niestandardowe obudowy. Model N76 to pierwszy telefon Nokii z klapką, a Motorola Z8 nietypowo zgina się pod kątem, by wygodniej się rozmawiało.

Trzy to nie jeden
Trzy to nie jeden
Wiele systemów operacyjnych na jednym pececie
Chcesz korzystać na jednym komputerze z Windows i Linuksa, ale obawiasz się utraty danych? Dzięki naszemu poradnikowi bezboleśnie przebrniesz przez etapy instalacji różnych systemów na jednym komputerze.

Pamięć bez luk
Pamięć bez luk
Przyspieszanie Windows Vista
Microsoft wbudował w swój najnowszy system operacyjny funkcję, która ma kompensować ewentualne braki w pamięci RAM, dzięki czemu zarówno sam system, jak i zainstalowane w nim aplikacje mają działać szybciej. Sprawdziliśmy w praktyce, jak działa funkcja o nazwie ReadyBoost i czy warto z niej korzystać.

Do biura i do domu
Do biura i do domu
Składamy komputer
Komputery można podzielić na dwie podstawowe kategorie: biurowe oraz multimedialne. Do tej pierwszej zaliczamy nie tylko urządzenia wykorzystywane do pracy z pakietami biurowymi, ale także np. do takich zastosowań, jak codzienne korzystanie z internetu.

Do grania  i multimediów
Do grania i multimediów
Składamy komputer
Współczesne gry to bardzo obciążające komputer aplikacje. Duże znaczenie dla płynności wyświetlania grafiki mają najważniejsze komponenty peceta: chipset umożliwiający wymianę danych między nimi, procesor, pamięć, karta graficzna. Dlatego komputer dla nastolatka, który większość czasu przy komputerze spędza właśnie na graniu, będzie o wiele droższy niż komputer do pracy dla osoby dorosłej.

Portal jak puzzle
Portal jak puzzle
Tworzenie własnego centrum informacji
Własny portal w kilka minut? To możliwe! Sam decydujesz o jego zawartości, modyfi kujesz, przesuwasz, układasz poszczególne moduły oraz dopasowujesz treść do swoich potrzeb i zainteresowań.

Wartkim strumieniem
Wartkim strumieniem
Przegrywanie zawartosci serwisów na dysk
Tak właśnie popłyną na dysk twardy twojego peceta pliki, utwory muzyczne z radia czy ulubione gry dostępne w serwisach internetowych. Wystarczy odpowiedni zestaw programów i uważna lektura artykułu.

Osobista galeria
Osobista galeria
Podpisywanie wszystkich zdjęć jednocześnie
Wiele obrazków zamieszczanych na witrynach WWW jest oznaczonych np. adresem domeny albo logo właściciela. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś i ty oznakował swoją galerię zdjęć. Wystarczy do tego odpowiedni program.

Miejsce dla orkiestry
Miejsce dla orkiestry
Konfiguracja Windows do zastosowań muzycznych
Aplikacje muzyczne potrzebują znacznych zasobów systemowych. Szczególnie jeśli wykorzystują brzmienia odtwarzane z dysku i przechowywane w pamięci podręcznej. Windows wiele z tych zasobów rezerwuje dla siebie, ale są sposoby, by je odzyskać.

KDE 4 Live nowe okna
KDE 4 Live nowe okna
Nowe graficzne środowisko do Linuksa
KDE 4 to najnowsze środowisko graficzne do Linuksa. Chcesz je zobaczyć? Skorzystaj z naszego artykułu oraz udostępnianej bezpłatnie płyty startowej KDE 4 Live CD.

Bez żadnych opłat
Bez żadnych opłat
Darmowe narzędzia do Windows
Kolejna porcja przydatnych narzędzi freeware, głównie od Microsoftu, ale także od programistów współpracujących z gigantem z Redmond. Dzięki opisywanym programom dowiesz się więcej o czcionkach, efektywnie wykorzystasz dysk twardy, a nawet podsłuchasz sieć.

Wszystko pod ręką
Wszystko pod ręką
Przenośne aplikacje na flashdysku
Pamięć flash o pojemności 1 GB możesz dziś kupić już za ok. 20 zł. Ten wygodny nośnik wykorzystasz nie tylko do przechowywania na nim plików, ale także programów, które po podłączeniu flashdysku do komputera uruchomisz na każdym PC, uzyskując w ten sposób coś na kształt przenośnego komputerowego biura.

Odmienione ikony
Odmienione ikony
Modyfikowanie ikon w systemie Windows
Nadaj graficznym elementom systemu niepowtarzalny wygląd i styl. Zrobisz to, modyfikując ikony systemu Windows. Możesz je samodzielnie utworzyć albo skorzystać z gotowych zamienników.

Ciszej i chłodniej
Ciszej i chłodniej
Wyciszanie komputera poprzez BIOS
Jeśli twój komputer pracuje zbyt głośno, nie musisz od razu wymieniać wentylatorów ani zestawu chłodzenia procesora. Włącz odpowiednie funkcje w BIOS-ie.

Poprawianie DVD
Poprawianie DVD
Aktualizacja firmwareu napędu optycznego
Firmware napędów optycznych to wbudowane oprogramowanie, od którego zależy funkcjonowanie czytnika czy nagrywarki DVD. Ponieważ nie jest ono doskonałe, producenci udostępniają nowe wersje. Pokażemy, jak te wersje zainstalować.

Montaż peceta
Montaż peceta
Składamy komputer
Po wybraniu komponentów do komputera czas przystąpić do montażu. Nie zawsze odbywa się on w taki sam sposób, bo w tanim pececie biurowym nikt raczej nie instaluje np. karty graficznej, tunera telewizyjnego czy macierzy dyskowej. Jednak pewne elementy zawsze są takie same: procesor, pamięć RAM, płyta główna, dysk twardy, napęd optyczny i obudowa to standardowe elementy każdego komputera. Dlatego też skupiamy się na instalacji tych najważniejszych części. Jedynym potrzebnym do tego narzędziem jest śrubokręt krzyżakowy.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto