PC Format 5/2008 - artykuły

Więcej i lepiej
Więcej i lepiej
Test monitorów LCD
Obecnie za około tysiąc złotych można kupić niezły jakościowo 22-calowy panoramiczny monitor LCD. Zalety monitorów LCD są już tak oczywiste, że właściwie trudno wskazać osobę, dla której duży monitor kineskopowy byłby odpowiedniejszy. Przedstawiamy 8 modeli 22-calowych, a także 8 o nieco mniejszej przekątnej.

Narzędzie kompozytora
Narzędzie kompozytora
Test programów do tworzenia muzyki
Dzięki specjalnym programom możesz na domowym komputerze tworzyć muzykę bez znajomości teorii muzyki i nut. Wystarczą próbki dźwiękowe, fragmenty piosenek i wirtualne instrumenty. Z naszego testu dowiesz się, który program wybrać.

Sieciowe pułapki
Sieciowe pułapki
Zagrożenia z internetu
Duet działający w tle systemu program antywirusowy i firewall wcale nie jest wystarczającą ochroną. Obecnie bezpieczeństwo w internecie zapewni ci przede wszystkim znajomość technik stosowanych zarówno przez sprytnych hakerów, jak i pospolitych sieciowych naciągaczy. Warto poznać ich sztuczki i szkody, jakie mogą wyrządzić, by się przekonać, jak ważny jest zdrowy rozsądek i ostrożność. W internecie, jak na niebezpiecznej drodze, stosuj zasadę ograniczonego zaufania.

Uniwersalne odtwarzacze
Uniwersalne odtwarzacze
Test odtwarzaczy DVD/DivX
Obecnie wszystkie stacjonarne urządzenia DVD, choć różnią się między sobą, odtwarzają także filmy DivX i inne odmiany formatu MPEG-4. Bez problemów wyświetlają też polskie napisy do filmów. Można by więc sądzić, że nie ma znaczenia, jaki model wybierzesz. Nic bardziej mylnego. Nasz test przekona cię, że nie każdy odtwarzacz zapewni ci komfort odbioru filmu w jednakowym stopniu.

Programy z satelity
Programy z satelity
Telewizja cyfrowa przegląd ofert
W Polsce działają trzy platformy cyfrowe: Cyfra Plus, Cyfrowy Polsat i Telewizja n. Pozwalają odbierać za pomocą przekazu satelitarnego polskojęzyczne kanały niekodowane, programy dostępne wyłącznie w sieciach kablowych lub z satelity, a także produkowane przez każdą z platform. Za dostęp do stacji musisz zapłacić, ale przez satelitę możesz odbierać również setki stacji obcojęzycznych, za darmo.

Globalny nasłuch
Globalny nasłuch
System Echelon i działania agencji NSA
Podsłuch to ostatnio modny temat. Nie będziemy jednak pisać o lokalnych zapędach wywiadowczych i wykorzystaniu dyktafonów przez rodzimych polityków. Idzie o rzecz znacznie większego kalibru nadzorowany przez amerykańską agencję NSA system globalnego elektronicznego nasłuchu, znany pod nazwą Echelon.

Nie tylko Google
Nie tylko Google
Alternatywne wyszukiwarki internetowe
Nie ujmując najpopularniejszej wyszukiwarce internetowej świata, chcielibyśmy zaprezentować zestaw alternatywnych serwisów wyszukiwawczych, dzięki którym łatwo znajdziesz najlepsze blogi, strony najczęściej dodawane do ulubionych czy sprawdzisz bezpieczeństwo danej witryny.


Na ratunek plikom
Na ratunek plikom
Profesjonalne odzyskiwanie danych
Z usług specjalistów odzyskujących dane korzystają najczęściej firmy, dla których utrata plików oznacza poważne straty finansowe. Ale wśród klientów są także urzędy państwowe policja, prokuratura oraz osoby prywatne, np. profesjonalni fotograficy, których zawiodła wadliwa karta pamięci ze zdjęciami.

Jeszcze bliżej realu
Jeszcze bliżej realu
Biblioteki gra czne DirectX 10.1
Niewiele ponad rok temu, wraz z premierą Windows Vista zadebiutowały biblioteki graficzne DirectX 10. Wprowadzając pierwszy zestaw serwisowy SP1 do Visty, Microsoft modyfikuje ten graficzny interfejs. Dzięki temu w grach będą się mogły pojawić ciekawe funkcje i efekty. W praktyce jednak droga do tego jeszcze daleka.

Bezpieczne gniazdko
Bezpieczne gniazdko
Listwy ltrujace i przeciwprzepieciowe
Nagłe, znaczne wzrosty napięcia w sieci elektrycznej mogą doprowadzić nawet do spalenia się komputera czy innych urządzeń elektronicznych. Aby się przed tym zabezpieczyć, warto skontrolować stan instalacji elektrycznej, a także zastosować listwę przeciwprzepięciową nie mylić z listwami zasilająco-filtrującymi.

Z peceta na telewizor
Z peceta na telewizor
Bezprzewodowa transmisja obrazu i dzwieku
Rosną zasoby zdjęć, muzyki i filmów w naszych domowych komputerach, a wraz z nimi apetyt na to, aby zgromadzone multimedia odtwarzać wygodnie i z dobrą jakością. Są już rozwiązania przesyłające film z peceta lub dysku sieciowego na telewizor lub projektor, a muzykę do sprzętu hi-fi.

Programy z satelity
Programy z satelity
Telewizja cyfrowa przeglad ofert
W Polsce działają trzy platformy cyfrowe: Cyfra Plus, Cyfrowy Polsat i Telewizja n. Pozwalają odbierać za pomocą przekazu satelitarnego polskojęzyczne kanały niekodowane, programy dostępne wyłącznie w sieciach kablowych lub z satelity, a także produkowane przez każdą z platform. Za dostęp do stacji musisz zapłacić, ale przez satelitę możesz odbierać również setki stacji obcojęzycznych, za darmo.

Stare, ale jare
Stare, ale jare
Test komórek starsze modele
Szukając solidnych i dobrze wyposażonych telefonów w umiarkowanej cenie, warto się zastanowić nad trochę starszymi modelami. Są nimi prezentowane tu komórki dzięki dobrym parametrom od miesięcy utrzymują się na rynku.

Dłuższy zasięg łącza Wi-Fi
Dłuższy zasięg łącza Wi-Fi
Poprawianie łączności bezprzewodowej
Użytkownicy sieci bezprzewodowych borykają się z problemami związanymi z łącznością. Najważniejszym jest ograniczony zasięg, bo zwykłe łącze Wi-Fi nie sięga tak daleko jak kabel sieciowy albo pojawiają się problemy z jakością połączenia i wydajnością sieci. Pokażemy kilka sposobów ich rozwiązania.

Phishing
Phishing
Zagrozenia z internetu
Do niedawna termin phishing znany był polskim internautom tylko z opowieści o przykrych incydentach zza oceanu. Dzisiaj to już realne niebezpieczeństwo także nad Wisłą. Phisherzy wykorzystują coraz większą popularność e-kont i sieciowych zakupów. Wymyślają nowe sztuczki, aby wykraść tożsamość, numery kart kredytowych czy dane potrzebne do zalogowania się w banku internetowym lub serwisie aukcyjnym. Jeżeli później sami nie ukradną naszych pieniędzy, to sprzedadzą dane innym cyberprzestępcom. W tym biznesie nic się nie zmarnuje.

Oszustwa na aukcjach
Oszustwa na aukcjach
Zagrożenia z internetu
W artykule na stronie 42 wspominaliśmy krótko o phishingu, który może być wykorzystywany także w serwisach aukcyjnych. Nie jest to jedyny sposób na doskonałe oszustwo. Przykłady z ostatnich miesięcy pokazują, że pomysłowość cyberprzestępców nie zna granic.

Zastępczy e-mail
Zastępczy e-mail
Tworzenie aliasów pocztowych
Masz dość spamu? Potrzebujesz dodatkowych adresów pocztowych bez zakładania kolejnych darmowych skrzynek? Skorzystaj z aliasów. Możesz mieć dowolną ich liczbę i nie musisz dbać o ich poufność.

Przebojowe wtyczki
Przebojowe wtyczki
Najciekawsze rozszerzenia do Firefoksa
Innowacje i ciągły rozwój Firefoksa zjednują przeglądarce nowych zwolenników. Jednym z ulubionych tematów każdego jej użytkownika są ciekawe dodatki. Przedstawiamy zestaw najlepszych wtyczek do aplikacji spod znaku Mozilli.

Klonowanie obrazu
Klonowanie obrazu
Wyświetlanie obrazu na monitorze i projektorze
Obraz z komputera możesz oglądać nie tylko na monitorze. Z łatwością wyświetlisz go również na ścianie lub dużym ekranie za pomocą projektora. Przekonaj się, jakie możliwości w tym zakresie daje notebook i komputer stacjonarny.

Jeden za wszystkich
Jeden za wszystkich
Opracowanie i konwersja materiału wideo
Owszem, istnieje kilkadziesiąt różniących się poszczególnymi funkcjami aplikacji do opracowywania i konwersji plików wideo i audio. Ale po co je wyszukiwać i kompletować w celu uzyskania odpowiedniego narzędzia, skoro jest VideoCharge? On jeden zastąpi wszystkie.

Przyjazny edytor
Przyjazny edytor
Tips & Tricks do MS Worda
Przedstawione porady przygotowaliśmy głównie z myślą o użytkownikach starszych wersji Worda, ale większość opublikowanych sztuczek można zastosować także w Wordzie 2007.

Coraz łatwiej
Coraz łatwiej
Tips & Tricks dla użytkowników Linuksa Ubuntu
W tym miesiącu proponujemy triki i porady związane z korzystaniem z Linuksa w dystrybucji Ubuntu. Dowiesz się, jak automatycznie się logować do systemu, dostosować menu systemowe do własnych potrzeb, korzystać z przydatnych apletów oraz jak ustawić darmowy internetowy telefon w Linuksie.

Wirtualne systemy
Wirtualne systemy
Tworzenie maszyn wirtualnych
Z poprzedniego wydania PC Formatu wiesz już, jak zainstalować na dysku jednego komputera kilka systemów operacyjnych. Tym razem pokażemy, jak je jednocześnie uruchomić w odrębnych oknach, by sobie nie przeszkadzały i nie miały zarazem wpływu na system główny oraz znajdujące się w nim dane. Posłużą do tego maszyny wirtualne. Możesz na nich bezpiecznie wszystko instalować.

To twoja sprawa
To twoja sprawa
Usuwanie śladów korzystania z komputera
Czy każdy, kto się po tobie zaloguje na wspólnym bądź publicznym komputerze, musi wiedzieć, co na nim robiłeś? Masz prawo do swoich tajemnic. Zadbaj o nie.

Ogromne kino
Ogromne kino
Przygotowanie Windows do odtwarzania HD
Twoje marzenia o odtwarzaniu na komputerze filmów w oszałamiających rozdzielczościach możesz zrealizować praktycznie bez żadnych nakładów finansowych. Wystarczy odpowiednie oprogramowanie.

Szlifowanie okien
Szlifowanie okien
Skuteczna optymalizacja Windows XP
Włączasz komputer, idziesz zrobić herbatę, wracasz, a system wciąż się ładuje? Aplikacje się ślimaczą, a otwarcie niewielkiego dokumentu trwa strasznie długo? Może najwyższy czas zadbać o dobrą kondycję systemu.

Szybki dysk na zewnątrz
Szybki dysk na zewnątrz
Podłączanie zewnętrznego dysku twardego
Jeżeli potrzebujesz bardzo pojemnego i szybkiego dysku przenośnego, USB 2.0 to za mało. Szybszym portem jest FireWire 800 oraz eSATA. Jednak twój komputer musi mieć odpowiednie interfejsy.

Pecet nie działa!
Pecet nie działa!
Rozpoznawanie i usuwanie awarii komputera
Jeśli komputer odmówi posłuszeństwa, to stanie się to na pewno w najmniej odpowiednim momencie. Zwykle zaczyna się wprawdzie od niestabilnej pracy peceta, ale bywa i tak, że po prostu nagle w ogóle nie można go uruchomić. Podajemy kilka sposobów rozpoznania i usunięcia usterki.

Zgubna socjotechnika
Zgubna socjotechnika
Zagrożenia z internetu
W ataku coraz większą skuteczność przynosi zdobycie zaufania bądź uśpienie czujności potencjalnej ofiary. Inaczej reagujemy na ewidentny spam lub informacje od nieznajomej osoby, a inaczej na list od znanej firmy, czy też wiadomość z popularnego portalu internetowego.

Pułapki e-zakupów
Pułapki e-zakupów
Zagrożenia z internetu
Jednym z podstawowych sposobów zabezpieczenia komunikacji między użytkownikiem a stroną np. sklepu internetowego czy banku jest szyfrowana transmisja. Poniżej pokażemy, jak powinna działać przeglądarka WWW i jakie reakcje na odwiedzenie przez użytkownika szyfrowanej strony sklepu lub internetowego banku są prawidłowe. Przedstawimy również objawy, które powinny wzmóc naszą czujność, ponieważ sygnalizują, że odwiedzana strona jest prawdopodobnie fałszywa.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 5/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto