PC Format 8/2008 - artykuły

Ekonomiczna platforma
Ekonomiczna platforma
Test płyt głównych ze zintegrowaną grafiką
Płyta główna ze zintegrowanym układem graficznym stanowi idealne rozwiązanie w komputerze, który ma służyć do prac biurowych, przeglądania internetu, oglądania filmów czy okazjonalnego uruchamiania gier. Przetestowaliśmy niedrogie modele współpracujące z najnowszymi procesorami AMD i Intela.

Uwaga! Awaria!
Uwaga! Awaria!
Problemy z PC i ich rozwiązania
W listach do redakcji oraz na forum PC Formatu nasi Czytelnicy licząc na porady doświadczonych osób opisują swoje problemy z komputerami. Kwestiom, które powtarzają się w nich najczęściej, poświęciliśmy tym razem temat numeru.

Kopie bezpieczeństwa
Kopie bezpieczeństwa
Jak wykonywać darmowy backup
O tym, że warto wykonywać backup, przynajmniej tych najważniejszych danych, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Proces backupu nie jest skomplikowany. Musisz jedynie określić, jakie dane mają dla ciebie szczególną wartość i wybrać docelowy nośnik dla kopii zapasowych. Natomiast w kwestii wyboru wygodnego i prostego w użyciu narzędzia zaufaj nam.

Ekran z ciekłego kryształu
Ekran z ciekłego kryształu
Test telewizorów LCD
Jednym z dwóch typów ekranów w nowoczesnych telewizorach są ekrany ciekłokrystaliczne LCD. I właśnie ten rodzaj telewizorów przetestowaliśmy, ponieważ są tańsze niż plazmowe i mają większe rozdzielczości, a to wpływa na ich większą uniwersalność.

Pokaż się światu
Pokaż się światu
Test internetowych serwisów fotograficznych
Serwisy umożliwiające darmowe publikowanie zdjęć w globalnej sieci zdobywają coraz większą popularność. Przetestowaliśmy ich możliwości i oferowane usługi, żebyś wiedział, gdzie najlepiej założyć swój internetowy album.

Wydajnie i oszczędnie
Wydajnie i oszczędnie
Jak kupować kartę graficzną
Na kartę graficzną możesz wydać zarówno 100, 500, a nawet 1500 złotych. W naszym poradniku pomożemy ci wybrać urządzenie odpowiednie do twoich potrzeb oraz zasobów finansowych.

Plato DVD Creator 3.79
Plato DVD Creator 3.79
Pełna wersja
Jeśli chcesz pobrane z internetu pliki wideo oglądać na telewizorze, zainstaluj pełną wersję Plato DVD Creator, który wypali je na krążku w formacie MPEG-2.

W zasięgu sieci
W zasięgu sieci
Korzystanie z internetu na wakacjach
Na wakacyjny wyjazd w kraju lub za granicę weź ze sobą laptop lub smartfon z modułem Wi-Fi. Dzięki tym urządzeniom będziesz mógł surfować po internecie, odbierać pocztę i kontaktować się ze znajomymi przez komunikatory, korzystając z darmowych lub płatnych hotspotów.

Więcej światła
Więcej światła
Techniki opracowywania grafiki 3D w grach
Gry komputerowe coraz bardziej przypominają filmowe produkcje dzięki szybszym kartom graficznym i wykorzystaniu ich możliwości przez twórców gier. Opisujemy nowoczesne techniki, jakie mogą oni stosować w swoich produkcjach.

Czas na cyfrę
Czas na cyfrę
Telewizja cyfrowa w standardzie DVB-T
Do odbierania telewizji cyfrowej DVB-T nie jest potrzebny talerz satelitarny. Wystarczy zwykła antena. Na razie zasięg tej technologii jest w Polsce ograniczony, ale do 2015 roku ma ona całkowicie zastąpić telewizję analogową.

Energooszczędny PC
Energooszczędny PC
Oszczędzanie energii w komputerach
Współczesny pecet średniej klasy w trakcie wytężonej pracy pobiera około 350 watów energii. Przy założeniu, że taki pecet jest włączony przez 5 godzin dziennie, koszt energii zużytej przez niego w ciągu roku może wynieść nawet około 380 zł. Najbardziej prądożerne podzespoły to karta graficzna i procesor centralny.

Telefon marzeń
Telefon marzeń
iPhone budowa, możliwości, odblokowanie, obsługa
Przez pierwszy rok obecności na rynku, od czerwca 2007 roku, Apple iPhone sprzedał się w 6 mln egzemplarzy. Oficjalnie nie był u nas dostępny, więc fani kupowali urządzenie na aukcjach lub przywozili zza granicy i odblokowywali. To się może zmienić po wakacjach w sieci Orange i Era pojawi się nowy iPhone 3G.

Rozsuwane obudowy
Rozsuwane obudowy
Test komórek rozsuwane z funkcjami muzycznymi
Telefony z rozsuwaną obudową stały się ostatnio modne. Dzięki takiej konstrukcji komórka może mieć niewielkie wymiary, a jednocześnie sporą klawiaturę i ekran.

Zaplanuj wyjazd
Zaplanuj wyjazd
Ciekawe serwisy turystyczne
Internet to doskonałe narzędzie do planowania wakacji, krótkich eskapad, wycieczek i ekstremalnych przygód. Możesz skorzystać z gotowych tras, zorganizowanego wypoczynku czy samodzielnie układać plan podróży.

Wygodna obsługa i rewelacyjne funkcje
Wygodna obsługa i rewelacyjne funkcje
Przeglądarka internetowa Opera 9.5
Przetestowaliśmy najnowszą wersję Opery. Jest to finalna wersja oznaczona numerem 9.5. Pobierając i instalując aplikację, użytkownik dostaje prawie wszystkie funkcje, jakie przeglądarka mieć powinna. Nie ma potrzeby instalowania wielu dodatków.

Z internetu do zwykłej skrzynki na listy
Z internetu do zwykłej skrzynki na listy
Usługa internetowa interPOCZTA
W dobie internetu i SMS-ów elektroniczna przesyłka zastępuje papierową formę komunikacji. Jednak, aby podtrzymać instytucję tradycyjnej przesyłki, stworzono serwis interPOCZTA.

Uniwersalny do kieszeni
Uniwersalny do kieszeni
Odtwarzacz MP4 Laberg nJoy
Laberg nJoy to jeden z nielicznych odtwarzaczy MP4, które potwierdzają, że na sprzęcie przenośnym udaje się odtwarzanie normalnych plików wideo (bo w przypadku audio czy zdjęć nie ma większych problemów). Trzeba przyznać, że w tym urządzeniu zapewniające tę możliwość funkcje są nieźle dopracowane.

Dotykanie fotografii
Dotykanie fotografii
Aparat kompaktowy Panasonic LUMIX DMC-FX500
Aparat ten potwierdza przekonanie o większości kompaktów Panasonica, że mają przyzwoitą optykę, dobre matryce i niebudzącą zastrzeżeń ogólną jakość wykonania. Pod względem jakości zdjęć jest to jeden z najlepszych aparatów kompaktowych. Niestety, znajduje to odzwierciedlenie w wysokiej cenie produktu.

Procesor z trzema rdzeniami
Procesor z trzema rdzeniami
Procesor AMD Phenom X3 Triple-Core X8750
Procesor AMD wyposażony w trzy rdzenie jest przeznaczony dla użytkowników aplikacji, które uruchamiają więcej niż dwa wątki jednocześnie. Konstrukcja sprawdza się również w systemach, w których działa wiele programów i usług w tle, a główne aplikacje są dwuwątkowe.

Udana odnowa napędu
Udana odnowa napędu
Dysk twardy Western Digital VelociRaptor WD3000GLFS
Seria dysków Western Digital Raptor od lat wyznaczała standard wydajności napędów dla komputerów domowych. Nowy produkt podtrzymuje ten trend.

Archiwum online
Archiwum online
Tworzenie kopii na sieciowym serwerze
Masz bardzo cenne dane, których kopię chciałbyś zrobić poza swoim komputerem? Nie jesteś skazany tylko na płyty CD i DVD, możesz skorzystać również z darmowych serwerów online.

Od nagrania do oglądania
Od nagrania do oglądania
Przegrywanie filmu z kamery na dysk
Kamery cyfrowe mogą zapisywać nagrania na kasetach miniDV, płytach DVD, kartach pamięci lub dyskach twardych. Używają do tego różnorodnych kodeków, ale stacjonarny odtwarzacz DVD, a nawet słabszy komputer nie ma szans odczytać niektórych formatów. Pokazujemy, jakie są na to sposoby.

Posłuchaj za kółkiem
Posłuchaj za kółkiem
Wielofunkcyjny odbiornik radiowy w samochodzie
Podczas prowadzenia samochodu możesz słuchać audycji radiowych, odtwarzać MP3 z płyty CD czy pamięci USB flash lub korzystać z zestawu głośnomówiącego Bluetooth. Pokażemy, jak zainstalować taki uniwersalny odbiornik radiowy.

Arkusz spod igły
Arkusz spod igły
Tips & Tricks dla użytkowników Microsoft Excel
Chcesz w pełni kontrolować wielkość obszaru roboczego w edytowanym skoroszycie Excela, dowolnie ustawiać szerokość kolumn, określać liczbę arkuszy i zmieniać inne domyślne ustawienia zależnie od swoich potrzeb? Prezentowana w tym numerze porcja porad dotyczących programu Microsoft Excel w każdej wersji, nie tylko 2007 ułatwi wykonanie tych wszystkich zadań.

Dopasowanie Linuksa Ubuntu
Dopasowanie Linuksa Ubuntu
Porady dla początkujących użytkowników Linuksa Ubuntu
System Linux Ubuntu instaluje się łatwiej i szybciej niż Windows. Trzeba tylko pokonać niewielkie utrudnienia związane z polskojęzycznym interfejsem Ubuntu, dodać nowe konto użytkownika wraz z ustawieniem uprawnień, a także dopasować wygląd interfejsu do własnych upodobań.

Bez zbędnych kosztów
Bez zbędnych kosztów
Przydatne darmowe programy
Proponujemy dwa darmowe programy z różnych dziedzin. Pierwszy to najnowszy mechanizm wyszukiwawczy Windows Search, dzięki któremu nawet na XP znajdziesz dowolny plik znacznie szybciej niż w Vista. Drugi to coś dla tych, którzy lubią nagrywać muzykę nie tylko z internetowego radia, ale z dowolnego źródła.

Film w plenerze
Film w plenerze
Konwersja wideo na urządzenia przenośne
Są wakacje. Masz sporo wolnego czasu. Mógłbyś oglądać ulubione filmy. Jest to jednak utrudnione, bo wiele czasu spędzasz poza domem, a nie zabierzesz ze sobą w plener stacjonarnego odtwarzacza i telewizora. Ale są przecież urządzenia przenośne. Wystarczy odpowiednio skonwertować materiał filmowy.

Panowanie nad Windows
Panowanie nad Windows
Narzędzia do zmiany ustawień Windows
Chcesz zmienić działanie i wygląd swojego systemu, ale obawiasz się ingerencji w jego newralgiczne składniki, np. rejestr? Chcesz mieć dostęp do funkcji, których nie ma w standardowej konfiguracji? Skorzystaj z wygodnych i łatwych w obsłudze narzędzi, dzięki którym będziesz mógł niemal dowolnie manipulować Windows.

Samodzielny system
Samodzielny system
Programy automatyzujące zadania w Windows
A gdyby tak komputer po włączeniu automatycznie odebrał pocztę, uruchomił wykorzystywane przez ciebie programy, a po ciężkim dniu pracy skasował zbędne już pliki tymczasowe? Skorzystaj z narzędzi do automatyzacji zadań w Windows, a zdziwisz się, jak dalece pecet może cię wyręczyć.

Kopie bezpieczeństwa
Kopie bezpieczeństwa
Jak wykonywać darmowy backup
O tym, że warto wykonywać backup, przynajmniej tych najważniejszych danych, chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Proces backupu nie jest skomplikowany. Musisz jedynie określić, jakie dane mają dla ciebie szczególną wartość i wybrać docelowy nośnik dla kopii zapasowych. Natomiast w kwestii wyboru wygodnego i prostego w użyciu narzędzia zaufaj nam.

Drukarka w sieci
Drukarka w sieci
Wykorzystanie sieciowych serwerów druku
Jeżeli chcesz udostępnić drukarkę wielu osobom, nie musisz od razu kupować jej w wersji sieciowej. Jednym z rozwiązań jest dokupienie serwera druku, inaczej printserwera, który zamieni zwykłą drukarkę USB w urządzenie sieciowe.

Dysk bezgłośny
Dysk bezgłośny
Wyciszanie twardego dysku
Obracające się talerze i poruszające się głowice twardego dysku wytwarzają dźwięki, które mogą przeszkadzać w pracy na komputerze. Pokazujemy, jak wyciszyć pracę tego podzespołu.

Pecet bez usterek
Pecet bez usterek
Problemy z PC i ich rozwiązania
Główne komponenty komputera: płyta główna, procesor i pamięć, muszą przechowywać, przesyłać i przetwarzać ogromne ilości danych w jak najkrótszym czasie. Mimo że są pozbawione elementów mechanicznych, często szwankują, bo pracują pod bardzo dużym obciążeniem. W artykule przedstawiamy porady, które ułatwią wykrycie źródła problemów związanych z tymi komponentami i ich usunięcie.

Doskonały dźwięk i obraz
Doskonały dźwięk i obraz
Problemy z PC i ich rozwiązania
Często w komputerach można natrafić na wady obrazu i dźwięku. W tym pierwszym przypadku wynikają one z niepoprawnego działania układu graficznego, pamięci z nim współpracującej lub wad monitora. W drugim przyczyną może być np. słaba jakość układu dźwiękowego zintegrowanego z płytą główną. Jeśli nie możesz sobie z tym poradzić, skorzystaj z rad zamieszczonych poniżej pokazujemy, jak rozwiązać najczęściej spotykane problemy. Pamiętaj, że usuwanie większości awarii należy rozpocząć przede wszystkim od aktualizacji sterowników.

Multimedia bez kłopotu
Multimedia bez kłopotu
Problemy z PC i ich rozwiązania
Wśród zagadnień sprzętowych związanych z multimediami najwięcej niejasności powoduje podłączanie komputera do różnych urządzeń audio i wideo. Problem stanowią nie tylko złącza, z jakich należy korzystać, ale także sama konfiguracja np. sterowników karty graficznej. Jednak większość kłopotów związanych z multimedialną stroną komputera to problemy programowe. Samo to, że różne pliki z tym samym rozszerzeniem wymagają różnych kodeków do odtwarzania, wprowadza ogromne zamieszanie. Ogromna liczba formatów i standardów audio i wideo plików multimedialnych jeszcze to zamieszanie potęguje i wymusza konwersję jednych plików multimedialnych na inne.

Oswajanie sieci
Oswajanie sieci
Problemy z PC i ich rozwiązania
Sieci komputerowe są w domach coraz powszechniejsze, choć oczywiście nie każdy umie je budować. W skrócie piszemy, jak wykonać najprostszą sieć połączyć ze sobą dwa komputery. Połączenie większej ich liczby będzie wyglądało podobnie, tyle że będą łączone ze sobą nie bezpośrednio, a poprzez przełącznik sieciowy. Wskazujemy także sposób korzystania na kilku komputerach z jednego łącza radiowego. Jeżeli natomiast masz już sieć, powinieneś wiedzieć, jak sprawdzić jej parametry. Poniżej zamieszczamy krótkie porady, jak przeprowadzić prostą diagnostykę domowej sieci, jak sprawdzić przepustowość łącza internetowego, a także stan zabezpieczeń komputera.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 6/2019
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto