PC Format 12/2008 - artykuły

Wirujące talerze
Wirujące talerze
Test dysków twardych 3,5 oraz 2,5
Rynek dysków twardych, choć nie tak spektakularny jak kart graficznych czy procesorów, również rozwija się prężnie, a na półki sklepowe trafiają coraz szybsze i pojemniejsze modele. Przetestowaliśmy 24 dyski i wskazujemy najlepsze.

Praktyczne i ładne
Praktyczne i ładne
100 dodatków do Windows
Chcesz doposażyć swój system w przydatne dodatki? Nie instaluj aplikacji, lecz skorzystaj z proponowanych przez nas miniprogramów zwanych widżetami lub gadżetami. Oferują one mnóstwo interesujących funkcji, i to za darmo.

Dane na krążku
Dane na krążku
Test programów do nagrywania płyt
Do nagrania płyty CD czy DVD potrzebujesz odpowiedniego oprogramowania. Jeśli chcesz zapisać na przykład film z komórki na płycie DVD, czy wideo HD na krążku Blu-ray, nie wystarczą proste funkcje Windows XP i Windows Vista umożliwiające zapis danych czy ścieżek audio. Powinieneś skorzystać z wyspecjalizowanych narzędzi. Przetestowaliśmy najnowsze programy i pakiety do nagrywania płyt.

Kompakt czy lustrzanka
Kompakt czy lustrzanka
Test porównawczy trzech cyfrowych aparatów fotograficznych
Słysząc określenie: porządny aparat cyfrowy, większość z nas pomyśli o lustrzance. Są osoby, które w ogóle nie akceptują kompaktu ze stałym obiektywem jako użytecznego rozwiązania. Jednak wszystko zależy od zastosowań sprzętu, pokażemy więc najważniejsze różnice.

Anatomia sukcesu x86
Anatomia sukcesu x86
Procesory Intel x86 historia i współczesność
Mikroprocesory z rodziny Intel x86 napędzają nasze komputery od ponad 30 lat. Ta początkowo mało wydajna architektura podbiła świat, a symbolem jej sukcesu stało się wprowadzenie w 2005 roku procesorów x86 do komputerów Apple Macintosh. Śledząc jej historię, łatwo zrozumieć sekret tej popularności.


Wymarzony seans
Wymarzony seans
Jak kupować telewizor
Kupując obecnie nowy telewizor, musisz dokonać wyboru między płaskim wyświetlaczem plazmowym a LCD. W tym artykule piszemy, czym się charakteryzują i jakie możliwości stwarzają obie technologie. Na stronie 86 publikujemy test 42-calowego telewizora LCD i plazmowego.

Płaski ekran z 3D
Płaski ekran z 3D
Obraz trójwymiarowy na monitorach i telewizorach
Po modzie na telewizję wysokiej rozdzielczości pojawił się pomysł innego, niestandardowego rozwiązania. Obraz w telewizorach kolejnej generacji ma być nie tylko doskonałej jakości, ale także trójwymiarowy.

Błyski na niebie
Błyski na niebie
Eksperyment Pi of the Sky
Od ponad 40 lat w odległych miejscach przestrzeni kosmicznej są obserwowane tajemnicze wybuchy o ogromnej energii. Rozwikłanie ich tajemnicy przyjęli za cel swoich działań polscy naukowcy fizycy i astronomowie. Prace badawcze prowadzą w ramach projektu Pi of the Sky.

Z sieci do sieci
Z sieci do sieci
Przenoszenie numerów telefonów stacjonarnych i mobilnych
Zawierając umowę z innym niż dotychczas operatorem komórkowym lub stacjonarnym, możesz zachować swój dotychczasowy numer telefonu. Możesz też pozostać przy tym samym numerze telefonu stacjonarnego, zmieniając miejsce zamieszkania. Umożliwia to usługa przenoszenia numerów.

Mobilne Wi-Fi
Mobilne Wi-Fi
Połączenie komórki z siecią bezprzewodową
Chcesz zaoszczędzić na transmisji danych, przeglądać strony internetowe, pobierać nowe aplikacje i multimedia, nie obciążając zbytnio rachunku za telefon komórkowy? Sprawdź, czy twój telefon jest wyposażony w moduł sieci bezprzewodowych Wi-Fi, i połącz się z jedną z nich.

Dwa w jednym
Dwa w jednym
Telefonia internetowa VoIP w telefonie stacjonarnym
Dzięki telefonii internetowej VoIP możesz rozmawiać dużo i płacić mało albo wcale. Do korzystania z VoIP zachęcają telefony hybrydowe, które pozwalają nawiązywać połączenia zarówno przez internet, jak i stacjonarną sieć telefoniczną.

Przystępne smartfony
Przystępne smartfony
Test smarfonów o klasycznym kształcie, z Wi-Fi
Smartfony, czyli zaawansowane komórki z systemem operacyjnym, coraz częściej są w ofercie operatorów dostępne za cenę zbliżoną do ceny zwykłej komórki. Mają przy tym niemal nieograniczone możliwości, warto się nimi zainteresować.

Sieciowy następca DVD
Sieciowy następca DVD
Sieciowy odtwarzacz multimedialny Manta DVD Wi-Fi Center DVD-060
Sieciowych odtwarzaczy multimedialnych jest coraz więcej. Również Manta wprowadziła do sprzedaży model takiego odtwarzacza.

Muzyka na wstrząśnięcie
Muzyka na wstrząśnięcie
Odtwarzacz Apple iPod nano czwarta generacja
Najnowszy, czwarty już, iPod nano nie ma żadnych radykalnych funkcji, ale jest przykładem lepszego wykorzystania ekranu do nawigacji oraz wyróżnia się cieńszą, podłużną obudową.

Stereo lub przestrzennie
Stereo lub przestrzennie
Test porównawczy dwóch zestawów głośnikowych
Jeśli na głośniki do komputera przeznaczyłeś określoną kwotę, zastanów sie, czy kupić wysokiej jakości komputerowe głośniki stereo czy raczej zestaw 5.1 ze średniej półki. Na przykładzie dwóch zestawów w jednakowej cenie pokazujemy cechy każdego z nich.

Plazmowy kontra LCD
Plazmowy kontra LCD
Test porównawczy dwóch telewizorów
Telewizor trudniej wybrać niż niejeden podzespół komputerowy, bo do wyświetlania obrazu w dużym formacie są obecnie wykorzystywane dwie technologie o diametralnie odmiennych cechach. By wyjaśnić wątpliwości, porównujemy dwa telewizory o przekątnej 42 cali plazmowy i LCD.

Biblioteki dźwięków
Biblioteki dźwięków
Darmowe próbki audio
Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z komponowaniem, dodać efekty muzyczne do swojej muzyki czy zająć się udźwiękowieniem amatorskiego filmu, pierwsze, czego potrzebujesz poza czasem i zaangażowaniem, to dźwięki. Pokazujemy, skąd je wziąć.

Błyskawiczna ochrona
Błyskawiczna ochrona
Pakiet ochronny Norton Internet Security 2009 PL
Norton 2009 jest jednym z najszybszych i najlżejszych pakietów ochronnych do PC. Na skok wydajności przygotowuje nas już instalacja proces ten, jak na pakiet ochronny, jest bardzo krótki i prosty.

Wirtualna ciemnia
Wirtualna ciemnia
Edytor cyfrowych fotografii Adobe Photoshop Lightroom 2
Czy Adobe Photoshop Lightroom 2 to program dla profesjonalistów, czy też Adobe wykonało ukłon w stronę rzeszy zaawansowanych amatorów cyfrowej fotografii? Starano się sprostać oczekiwaniom obu grup użytkowników.

Tanie drukowanie
Tanie drukowanie
Tańsze wydruki z drukarek atramentowych i laserowych
Parametry techniczne i funkcje większości modeli danej klasy urządzeń są zbliżone, nie ma więc większego znaczenia, jakiej firmy drukarkę wybierzemy. Dużo ważniejsza jest jej niezawodność i ekonomia użytkowania.

Liczy się tylko oprawa
Liczy się tylko oprawa
Wybieranie obudowy do komputera
Kompletując komputer, zazwyczaj wiele uwagi poświęcamy poszczególnym podzespołom. Obudowa jest zwykle traktowana po macoszemu. Wybieramy po prostu najładniejszą z tych najtańszych. To błąd.

Niedroga i wydajna
Niedroga i wydajna
Karta graficzna AMD Radeon HD 4830
Radeon HD 4830 to najnowszy układ graficzny firmy AMD. Bazuje na rdzeniu RV770, czyli tym samym, który napędza karty Radeon HD 4850 i 4870.

Wszechstronny kombajn
Wszechstronny kombajn
Urządzenie wielofunkcyjne Lexmark X7675
Firma Lexmark wprowadziła na rynek kilka nowych urządzeń, w tym sprzęt z serii Professional przeznaczony dla wymagających użytkowników. Najlepsze modele wręcz zaskakują swoimi możliwościami.

Jak błyskawica
Jak błyskawica
Szybkie pobieranie danych z internetu
Zbyt długo czekasz na pobranie pliku z internetu? Kupowanie szerszego pasma nie jest konieczne. Skorzystaj z darmowego menedżera pobierania przyspieszającego przegrywanie danych na dysk.

Nie musi być Office
Nie musi być Office
Pakiet biurowy online w praktyce
Jeśli pracujesz na wielu komputerach i chcesz mieć dostęp do swoich dokumentów z dowolnego miejsca, użyj zamiast MS Office bezpłatnego, internetowego pakietu Dokumenty Google, który ma podobne funkcje i działa w oknie przeglądarki.

Z każdego miejsca
Z każdego miejsca
Gigabajty w internecie za darmo
Do plików przechowywanych na komputerze domowym możesz mieć dostęp nie tylko wtedy, kiedy jesteś w domu i korzystasz z tego właśnie komputera, ale z każdego miejsca na świecie. Wystarczy umieścić potrzebne pliki w internecie.

Nic straconego
Nic straconego
Odzyskiwanie hasła i archiwum rozmów w Gadu-Gadu
Dostęp do Gadu-Gadu uzyskujesz przez podanie osobistego hasła. Co zrobić, gdy je zapomnisz, a adres e-mailowy podany podczas rejestracji jest nieaktualny? Pokazujemy, jak mając dostęp do komputera, odzyskać hasło, a także przywrócić skasowane archiwum rozmów.

Przeciwko spamowi
Przeciwko spamowi
Jak chronić swój adres elektroniczny
Programy antyspamowe to ostatnia linia obrony przed niechcianymi wiadomościami. Warto wiedzieć, jak można wcześniej chronić swój adres e-mailowy. Pokazujemy kilka sposobów utrudnienia działań spamerom.

Podążaj prosto do celu
Podążaj prosto do celu
Podłączanie i konfiguracja GPS-u w samochodzie
Poruszanie się samochodem po nieznanym terenie i dotarcie do celu bardzo ułatwia GPS. Nie musi to być gotowy zestaw kupiony w sklepie. Wykorzystując laptop lub palmtop, możesz sobie sam takiego elektronicznego pilota przygotować.

Szybka zamiana
Szybka zamiana
Konwertowanie plików graficznych
Mnogość formatów plików, ze zdjęciami i filmami, stwarza często problemy. Trudności mają przede wszystkim osoby, które nie instalują w komputerze wielu aplikacji do otwierania poszczególnych plików. Co zrobić w przypadku otrzymania nieznanego rozszerzenia, z którym twoja aplikacja nie może sobie poradzić?

Sprawne biuro
Sprawne biuro
30 sztuczek do Worda, Excela i PowerPointa
Z pakietu biurowego Microsoftu korzysta olbrzymia rzesza użytkowników. Korzysta, ale czy wykorzystuje go optymalnie? Przygotowaliśmy zestaw porad, które odkryją tajniki pakietu Office i ułatwią pracę z nim.

Wyrzuć niepotrzebne
Wyrzuć niepotrzebne
Darmowe programy do porządkowania Windows
Usuwanie z systemu Windows zbędnych programów, zdublowanych plików czy niewłaściwych wpisów w rejestrze może się odbyć szybko i sprawnie, jeśli dysponujesz odpowiednią aplikacją. Oto nasze propozycje.

Z komputera na telewizor
Z komputera na telewizor
Konwersja plików na format DVD Video
Masz ochotę obejrzeć film na dużym ekranie, a twój monitor ma zaledwie 17 cali? Wystarczy większy telewizor oraz stacjonarny odtwarzacz DVD. Nie musi rozpoznawać formatu DivX ani napisów. Sam możesz stworzyć płytę DVD Video z dowolnych plików multimedialnych.

Pełna zgodność danych
Pełna zgodność danych
Synchronizacja danych w praktyce
Dziś już nie tylko komputer służy do przechowywania danych. Możesz je zapisywać na zewnętrznych dyskach, kartach pamięci, pendriveach, telefonach komórkowych, palmtopach. W celu wygodnego korzystania z tych danych trzeba je zsynchronizować. Zrobisz to za pomocą jednego programu SyncToy.

33 widżety Microsoftu
33 widżety Microsoftu
100 dodatków do Windows | Microsoft
Jedną z nowości wprowadzonych przez Microsoft w systemie Windows Vista jest tzw. pasek boczny systemu Windows. W domyślnej konfiguracji systemu pasek boczny zawiera kilka widżetów (zwanych w nomenklaturze Microsoftu gadżetami paska bocznego).

33 widżety Google'a
33 widżety Google'a
100 dodatków do Windows | Google
Google to nie tylko potentat wyszukiwarkowy. Zainstalowanie w systemie Windows programu Google Desktop daje ci nie tylko możliwość łatwego wyszukania dowolnej informacji zarówno w internecie, jak i na dysku twardym twojego peceta. Google Desktop to także widżety, zwane w przypadku Google gadżetami. Są ich tysiące.

33 widżety Yahoo
33 widżety Yahoo
100 dodatków do Windows | Yahoo
Portal Yahoo od dawna proponuje użytkownikom systemów MacOS X oraz wszystkich wersji Windows swój własny system widżetowy. Yahoo nie tworzyło jednak swojego rozwiązania od podstaw, lecz kilka lat temu zakupiło program o nazwie Konfabulator.

Stwórz własny widżet
Stwórz własny widżet
100 dodatków do Windows
Zaprezentowany przez nas sposób opracowania własnego widżetu, oparty na internetowej usłudze online o nazwie Microsoft Popfly, nie wymaga wpisywania choćby jednej linijki kodu programu. Całą miniaplikację tworzy się z gotowych modułów i elementów graficznych, budując program niczym konstrukcję z klocków. Wszystkie elementy zbudowane za pomocą Popfly mają jedną wspólną cechę.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2020
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto