PC Format 1/2009 - artykuły

Najmniejszy komputer
Najmniejszy komputer
Test małych komputerów przenośnych
Dążenie do tego, żeby komputer osobisty mieć zawsze przy sobie, nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Ostatnio pojawiła się na naszym rynku zupełnie nowa kategoria komputerów przenośnych netbooki. To komputery o funkcjach tradycyjnych laptopów, ale znacznie od nich mniejsze i lżejsze. Przetestowaliśmy większość sprzedawanych w Polsce modeli netbooków.

Szukaj, znajdź i pobierz
Szukaj, znajdź i pobierz
Muzyka, filmy i programy z internetu
W internecie znajdziesz wszystko, pod warunkiem że wiesz, gdzie i jak szukać. Każdego rodzaju muzykę, filmy czy programy możesz pozyskiwać na wiele sposobów. W temacie numeru prezentujemy te najskuteczniejsze.

Kopia zapasowa
Kopia zapasowa
Kopiowanie zabezpieczonych płyt
Nie jest tajemnicą, że większość zabezpieczeń antypirackich, stosowanych przez wydawców oprogramowania czy gier, jest kłopotliwa dla uczciwych użytkowników programów, podczas gdy piraci nic sobie z nich nie robią. Pokazujemy, jak ominąć uciążliwe zabezpieczenia oraz wykonać kopię zapasową gry.

Towarzysz wędrówek
Towarzysz wędrówek
Test odtwarzaczy MP4
Przenośne urządzenie MP4 możesz mieć zawsze przy sobie. Umili ci czas, odtwarzając muzykę, prezentując zdjęcia lub wyświetlając film. Niektóre modele umożliwią ci także przeczytanie książki. Przetestowaliśmy dwanaście najlepszych modeli empeczwórek w cenie do 400 zł. Masz z czego wybierać.

Nieustanny WWWyścig
Nieustanny WWWyścig
Test najpopularniejszych przeglądarek internetowych
Autorzy przeglądarek prześcigają się w pomysłach na nowe funkcje w swoich Moim zdaniem aplikacjach. W rezultacie internauci śledzą publikacje coraz to nowszych wersji programów do surfowania po globalnej sieci. Sprawdziliśmy, czy któraś z dostępnych aplikacji jest zdecydowanie najlepsza.

Ergonomia i wygoda
Ergonomia i wygoda
Jak kupować klawiaturę i myszkę
Zamierzasz nabyć myszkę lub klawiaturę? W artykule przeczytasz, które urządzenia najlepiej się sprawdzają w poszczególnych zastosowaniach, na przykład w pracy biurowej czy w grach komputerowych. Dowiesz się, na jakie cechy zwrócić uwagę podczas zakupu. Poznasz przykładowe modele z różnych przedziałów cenowych.

Pakiet ratunkowy 2009
Pakiet ratunkowy 2009
PC Format pakiet ratunkowy 2009 - freeware
Proponujemy nowość! Płyta w postaci bootowalnej pozwoli uruchomić komputer i usunąć infekcję jeszcze przed startem systemu. Oprócz tego na CD darmowe aplikacje w najnowszych wersjach i po polsku.

Jak się pozbyć blokady
Jak się pozbyć blokady
Usuwanie simlocka z komórek i modemu
Przybywa wirtualnych operatorów komórkowych i rośnie liczba atrakcyjnych ofert pre-paid. Aby korzystać z karty SIM nowego operatora w telefonie zakupionym od innego, najczęściej trzeba zdjąć blokadę simlock lub użyć specjalnej nakładki. Simlock usunie odpłatnie serwis GSM, ale czasami możesz poradzić sobie sam.

Globalna ochrona
Globalna ochrona
Nowe sposoby obrony przed zagrożeniami z internetu
Komputer, nawet o silnej konfiguracji, stanowi zbyt wątłą barierę dla zagrożeń czyhających w internecie. Jednak nie jesteśmy bezbronni nowe pakiety ochronne zapewniają większe bezpieczeństwo, jednocześnie odciążając zasoby komputera.

Internet przyspiesza
Internet przyspiesza
Metody dostarczania superszybkiego internetu
Rozwiązania, które dziś są uznawane za szybki internet, prawdopodobnie za parę lat przestaną wystarczać. Kilka rywalizujących ze sobą technologii transmisji szerokopasmowych pretenduje do zajęcia ich miejsca. Pierwsze nowoczesne sieci o przepustowości co najmniej 50 Mb/s już działają także w Polsce.

Jak powstawał notebook
Jak powstawał notebook
Historia pierwszego przenośnego komputera osobistego
Projektanci pecetów już w latach 80. byli świadomi, jak ogromne zalety miałyby lżejsze, przenośne wersje blaszaków, wyposażone w niezależne zasilanie. Idea stworzenia takiego urządzenia przyświecała też inżynierom z firmy Toshiba, w której powstał pierwszy laptop PC.

Gdy faktura za wysoka
Gdy faktura za wysoka
Reklamacja usług telekomunikacyjnych
Zbyt wysoki rachunek za telefon warto i należy reklamować. Przecież nie będziesz płacił za usługi, z których nie korzystałeś! Złożenie reklamacji wymaga podjęcia kilku prostych działań.

Jak się pozbyć blokady
Jak się pozbyć blokady
Usuwanie simlocka z komórek i modemu
Przybywa wirtualnych operatorów komórkowych i rośnie liczba atrakcyjnych ofert pre-paid. Aby korzystać z karty SIM nowego operatora w telefonie zakupionym od innego, najczęściej trzeba zdjąć blokadę simlock lub użyć specjalnej nakładki. Simlock usunie odpłatnie serwis GSM, ale czasami możesz poradzić sobie sam.

Za umiarkowaną cenę
Za umiarkowaną cenę
Test komórek ze średniej półki
Komórki ze średniego przedziału cenowego rzadko są wyposażone w dodatkowe, nietuzinkowe możliwości. O ich powodzeniu na rynku decyduje w dużej mierze design. Do tej kategorii urządzeń należą przetestowane w tym miesiącu modele.

Spod młotka
Spod młotka
Licytowanie w serwisach
Nowy laptop za 10 zł, markowe perfumy za 30 groszy To nie hasła reklamowe. Za tyle można kupić przedmioty w nowych platformach aukcyjnych. Nic jednak za darmo. Musisz zainwestować, zaryzykować, a do tego mieć dużo szczęścia. Zobacz, na czym polega licytowanie w trzech nowych serwisach.

Wygodne i łatwe wysyłanie plików
Wygodne i łatwe wysyłanie plików
Program MaxUploader 1.4 do wysyłania danych na serwery
Serwisy hostujące pliki cieszą się coraz większą popularnością. Są używane do wymiany plików między znajomymi oraz do przechowywania danych. Zaletą korzystania z nich jest pojemność wirtualnych serwerów oraz ich dostępność z każdego miejsca, gdzie możesz dysponować komputerem oraz internetem.

Poznaj opinię innych internautów
Poznaj opinię innych internautów
Portal społecznościowy Znam.to
We wrześniu 2008 roku ruszył nowy portal społecznościowy Znam.to. Na łamach witryny użytkownicy mogą zamieszczać recenzje i oceny produktów. Daje to możliwość dzielenia się obiektywnymi opiniami na temat zakupionych towarów. Aktualnie w serwisie znajdziesz ponad 1000 opinii i prawie 900 recenzentów. Sprawdziliśmy, do jakiego stopnia można zaufać zamieszczanym recenzjom, i oceniliśmy funkcjonalność portalu.

Superszybki kompakt
Superszybki kompakt
Aparat cyfrowy Casio Exilim EX-FH20
Nowy aparat Casio należy do serii produktów Exilim High Speed. Oferuje m.in. rozbudowane funkcje zdjęć seryjnych i filmowania.

DVD z efektami
DVD z efektami
Odtwarzacz DVD Elta Alaska Cool 8854MPEG4
Bogata oferta odtwarzaczy DVD została poszerzona o kolejny model firmy Elta, oznaczony nazwą Alaska Cool 8854MPEG4.

Dane w pamięci flash
Dane w pamięci flash
Dysk SSD GoodDrive 64 GB SLC
W sprzedaży pojawiło się już wiele dysków SSD za umiarkowaną cenę. Są nawet fabrycznie montowane w niektórych modelach notebooków. Stają się zatem przystępne dla przeciętnego użytkownika.

Rozgrywki w trybie 3D
Rozgrywki w trybie 3D
Monitor Hyundai W220S
Nowe modele monitorów firmy Hyundai są kolejną próbą producentów sprzętu opracowania sposobu wyświetlania obrazu 3D. Dzięki temu można zupełnie inaczej niż zwykle pograć w gry.

Pojedynek na rdzenie
Pojedynek na rdzenie
Test porównawczy dwóch procesorów
Za ok. 900 złotych można kupić nowoczesny, wydajny procesor czterordzeniowy, taki jak Core 2 Quad Q9300. Podobnie kosztuje najszybszy model dwurdzeniowy Core 2 Duo E8600. Nie jest prawdą, że ten pierwszy będzie zawsze lepszy, wszystko zależy od zastosowań. Przed zakupem zastanów się, do czego będziesz używać komputera.

Ukryte skarby
Ukryte skarby
Jak zachować na dysku filmy z YouTube
Serwisy udostępniające pliki wideo do oglądania nie pozwalają na ich zapisywanie na dysku. Wyświetlany klip jednak i tak pozostaje, ukryty, w twoim komputerze. Wystarczy go odnaleźć, a to wcale nie jest trudne.

Wirtualny seans
Wirtualny seans
Korzystanie z wypożyczalni i kina online
Dobry film, ciekawy program czy serial w każdej chwili, kiedy tylko zapragniesz? To marzenie powoli staje się faktem dzięki globalnej sieci. Są w niej miejsca, które umożliwiają obejrzenie wirtualnego seansu lub wypożyczenie ciekawego filmu.

Właściwe proporcje
Właściwe proporcje
Przystosowanie filmu do odtwarzania na komputerze
Proces obróbki materiału wideo jest długotrwały, nawet na szybkich komputerach. Dotyczy to przede wszystkim wideo w wysokiej rozdzielczości. Niekiedy rezultat nie odpowiada założeniom. Pokazujemy, jak sobie radzić z niewłaściwie dobranymi napisami czy proporcjami filmu bez konieczności ich ponownego kodowania.

Kapryśna nagrywarka
Kapryśna nagrywarka
Usuwanie problemów z nagrywarką CD/DVD
Nagrywarka płyt CD i DVD jest jednym z najbardziej zawodnych podzespołów współczesnych komputerów. Na szczęście dość łatwo można sobie z nią poradzić, nie korzystając z pomocy zakładów naprawczych.

Zdjęcia doskonałe
Zdjęcia doskonałe
Adobe Photoshop Elements poprawiamy jakość zdjęć
Fotografie wykonane aparatem cyfrowym można ręcznie udoskonalić. Także, gdy zawiedzie automatyka aparatu, możesz się ratować za pomocą ręcznej edycji w programie do opracowywania zdjęć. W artykule pokazujemy, jak wykorzystać w tym celu program Adobe Photoshop Elements.

O niczym nie zapomnisz
O niczym nie zapomnisz
Przydatne freeware menedżer informacji osobistych
Menedżery osobiste ułatwiają zapanowanie nad lawiną obowiązków, zadań, projektów do realizacji, bazą kontaktów. Najpopularniejszym przykładem tego typu aplikacji jest Outlook firmy Microsoft. My jednak zachęcamy do wypróbowania darmowych programów. Nasza propozycja to Draco Organizer.

Praca na odległość
Praca na odległość
Zdalny dostęp do komputera
Zdalny dostęp jest przydatny, gdy potrzebujesz czegoś z komputera znajdującego się gdzie indziej. Dzięki operacjom przeprowadzanym zdalnie na pececie możesz uzyskać pomoc lub sam jej udzielić. Możesz też prowadzić prezentacje, które będą odtwarzane bezpośrednio na monitorze osoby zainteresowanej.

Programowe przyspieszenie
Programowe przyspieszenie
Proste podkręcanie procesorów AMD
Podkręcanie procesorów czy kart graficznych kojarzy się ze skomplikowanymi procedurami, modyfikacją BIOS-u komputera czy koniecznością przebudowy systemów chłodzenia. Tymczasem w domowych warunkach wystarczy oprogramowanie pokazujemy uniwersalne narzędzie dla procesorów AMD.

Skuteczny kamuflaż
Skuteczny kamuflaż
Ukrywanie danych w Windows
Chcesz schować plik lub katalog przed innymi współużytkownikami komputera? Nie wnikając w motywy, które tobą kierują, pokazujemy kilka sposobów na ukrycie danych w Windows. Nasze sztuczki zadziałają zarówno w wersji XP, jak i Vista.

Przypomnij sobie hasło
Przypomnij sobie hasło
Odkrywanie ukrytych haseł
Nie lubimy obciążać swojej pamięci. Korzystamy z funkcji zapamiętywania haseł, w jakie są wyposażone np. przeglądarki WWW albo sam system operacyjny. Bywa jednak, że trzeba przypomnieć sobie hasło. Wtedy pomoże program Asterisk Key.

Gra z klocków
Gra z klocków
Budujemy grę za pomocą technologii Popfly
Nie wystarcza ci już korzystanie z gotowych aplikacji? Chciałbyś stworzyć coś własnego, ale nie masz doświadczenia w programowaniu? Dzięki technologii Popfly zbudujesz prostą grę, nie wikłając się w skomplikowane tworzenie kodu.

Na święta i nowy rok
Na święta i nowy rok
Kartki i kalendarze z kreatorów offline i online
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku idą pełną parą. Warto poświęcić trochę czasu na samodzielne zaprojektowanie kartek świątecznych z życzeniami dla bliskich i opracowanie kalendarza na rok 2009.

Kopia zapasowa
Kopia zapasowa
Kopiowanie zabezpieczonych płyt
Nie jest tajemnicą, że większość zabezpieczeń antypirackich, stosowanych przez wydawców oprogramowania czy gier, jest kłopotliwa dla uczciwych użytkowników programów, podczas gdy piraci nic sobie z nich nie robią. Pokazujemy, jak ominąć uciążliwe zabezpieczenia oraz wykonać kopię zapasową gry.

Niezawodny peer to mail
Niezawodny peer to mail
Muzyka, filmy i programy z internetu
Zdecydowanie najlepszym sposobem pobierania większych plików (filmów, seriali, programów, całych płyt CD i DVD) jest korzystanie z technologii Peer2Mail. Pliki są dzielone na części, a następnie zamieszczane w darmowych skrzynkach pocztowych.

BitTorrent potok bitów
BitTorrent potok bitów
Muzyka, filmy i programy z internetu
Dobrym sposobem na pobieranie różnego rodzaju plików z internetu jest sieć BitTorrent. Technologia może być stosowana jako alternatywna do eMule oraz P2M. Czasami w innych sieciach nie możesz znaleźć danych, których poszukujesz, lub znalazłeś pewne źródło, ale pliki znajdują się właśnie w sieci BitTorrent.

Gdy już pobierzesz dane
Gdy już pobierzesz dane
Muzyka, filmy i programy z internetu
Czasami pobranie danych z sieci to nie koniec zadania. Pliki mogą mieć wiele nieznanych dla ciebie rozszerzeń. Okazuje się także, że nie wiesz, jakim programem uruchomić plik lub co z nim dalej zrobić.

Zasady bezpieczeństwa
Zasady bezpieczeństwa
Muzyka, filmy i programy z internetu
W internecie krąży bardzo dużo fałszywych i niebezpiecznych plików. Można się na nie natknąć zarówno na stronach WWW, jak i w sieciach P2P. Najczęściej pod nazwami sugerującymi poszukiwaną przez ciebie zawartość kryją się całkowicie inne dokumenty, szkodliwe aplikacje (wirusy, trojany, spyware). Jeżeli zależy ci na bezpieczeństwie

Przechwytywanie strumieni
Przechwytywanie strumieni
Muzyka, filmy i programy z internetu
Dobrym sposobem na pozyskiwanie muzyki i krótkich filmów z internetu jest przechwytywanie nadawanych przez sieć strumieni. W ten sposób możesz w trakcie słuchania rejestrować wybrane utwory.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto