PC Format 2/2009 - artykuły

Masz komputer i co dalej?
Masz komputer i co dalej?
Konfigurowanie nowego komputera
Gdy zapoznasz się z naszymi poradami dotyczącymi ustawiania kont, skrzynek pocztowych czy konfigurowania ustawień kontroli rodzicielskiej, zyskasz pewność, że nikt z domowników nie skasuje przez przypadek plików innej osobie. Ważne jest też to, że najmłodsi użytkownicy będą chronieni przed niewłaściwymi dla nich treściami pochodzącymi z internetu. Ostatnią część tematu numeru poświęciliśmy krótkim poradom, dzięki którym nowy i odpowiednio skonfigurowany system operacyjny będzie pracował w dobrej kondycji przez długi czas. Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. Wysiłek żaden, a można wiele zyskać.

Na szerokim ekranie
Na szerokim ekranie
Test monitorów LCD 22" i 24"
Wciąż spadają ceny płaskich monitorów ciekłokrystalicznych panoramicznych, o dużej przekątnej, wyświetlających obraz w wysokiej rozdzielczości. Sprawdziliśmy 16 modeli 22- oraz 24-calowych, by ustalić, które są najbardziej godne polecenia.

Dobra ochrona
Dobra ochrona
Test pakietów internet security
Kilkadziesiąt tysięcy niepowtarzalnych próbek złośliwego kodu każdego dnia. To codzienność, z jaką muszą się mierzyć producenci pakietów ochronnego oprogramowania. Postanowiliśmy dokładnie sprawdzić, jak oferowane przez nich produkty ochronią twój komputer i wpłyną na jego wydajność.

Kinowy dźwięk
Kinowy dźwięk
Test zestawów głośnikowych 5.1
Zestawy głośników kina domowego do komputerów zyskują na popularności, gdyż zapewniają wielokanałowy dźwięk w filmach i prawie wszystkich nowych grach komputerowych. Najprostsze głośniki w systemie 5.1 można kupić już za niewiele ponad 100 zł. Na przykładzie siedmiu zestawów odpowiadamy na pytanie, czy warto.

Wygodna transakcja
Wygodna transakcja
Jak płacić za zakupy przez internet
Z corocznych raportów wynika, że rośnie popularność zakupów przez internet. Niestety, nabywcy często nie wiedzą, jak za nie płacić, i wybierają najdroższe sposoby płatności. Z tego samego powodu nie kupują też w zagranicznych sklepach i na aukcjach internetowych. Podpowiadamy, jak płacić i czego się nie bać.

Jazda po mieście
Jazda po mieście
Inteligentne miejskie systemy transportowe
Z komunikacji miejskiej tylko w Warszawie korzystają dziennie 2 mln pasażerów. Aby ułatwić im podróżowanie, zapewnić punktualne dotarcie do celu, władze miast wdrażają inteligentne systemy transportowe, korzystające z najnowszych technologii teleinformatycznych. Oto kilka takich rozwiązań działających w stolicy.

Zanim polecisz
Zanim polecisz
System sprzedaży biletów lotniczych online
Samolotem można podróżować bez tradycyjnego biletu. Wystarczy się znaleźć na liście pasażerów konkretnego rejsu. Załatwisz to przez internet. Wyszukasz połączenie w 3060 sekund, zarezerwujesz i kupisz bilet. Operacje te są realizowane przez dość złożone mechanizmy.

Co w nowym roku
Co w nowym roku
Technologie roku 2009
Nowe procesory, szybsze karty graficzne, większe telewizory, ale też groźniejsze wirusy. Podsumowujemy stary rok i prognozujemy, czego mogą się spodziewać użytkownicy komputerów i sprzętu elektronicznego w najbliższych 12 miesiącach.

Wygodny pakiet
Wygodny pakiet
Internet mobilny z laptopem przegląd ofert
Trzej najwięksi operatorzy komórkowi oferują swoim klientom usługę internetu sprzedawaną w zestawie z komputerem notebookiem lub netbookiem. Sprawdziliśmy, czy takie promocje to naprawdę okazja dla klienta.

W sieci komórkowej
W sieci komórkowej
Jak sprawdzić jakość usługi dostępu do internetu
Łącze internetowe powinno spełniać parametry zawarte w umowie z operatorem świadczącym usługę. Jeśli internet działa wolno lub zawodnie, klient ma prawo złożyć reklamację. W artykule pokażemy, jak sprawdzić parametry łącza, oraz wyjaśnimy, kiedy reklamowanie usługi dostępu do internetu jest zasadne.

Osobisty interfejs
Osobisty interfejs
Dzwonki i tapety do komórek
Chociaż dzwonki i tapety do różnych modeli telefonów komórkowych, zarówno płatne, jak i darmowe, znajdziesz w internecie, zachęcamy do opracowania własnego motywu graficzno-muzycznego do komórki.

Rozsuń i zrób zdjęcie
Rozsuń i zrób zdjęcie
Test komórek rozsuwanych z aparatem 3 Mpix
W komórkach coraz częściej się stosuje aparaty cyfrowe z 3-megapikselową matrycą. Tak jest w przypadku testowanych modeli z rozsuwaną obudową, dzięki której komórki mimo niewielkich wymiarów mają stosunkowo duże ekrany.

Zawsze w kontakcie
Zawsze w kontakcie
Jak kupować telefon komórkowy
Oferta telefonów komórkowych jest bardzo szeroka i zróżnicowana cenowo. Choć za najbardziej atrakcyjne propozycje uchodzą te od operatorów komórkowych, znacznie więcej modeli można znaleźć po prostu w sklepie. Cena będzie trochę wyższa, ale zaoszczędzimy np. na rachunkach.

Zbędne? Wymień!
Zbędne? Wymień!
Serwisy do wymiany przedmiotów i usług
O kupowaniu i sprzedawaniu rzeczy za pośrednictwem internetu pisaliśmy już wiele razy. Tym razem rzecz będzie o zamianie, na przykład używanych nart na rower albo o sprzątaniu mieszkania w zamian za korepetycje z języka angielskiego.

Domowe kino konesera
Domowe kino konesera
Projektor do kina domowego Sanyo PLV-Z3000
Sanyo PLV-Z3000 jest jednym z najnowszych projektorów przeznaczonych dla miłośników kina domowego, dla których telewizor Full HD o przekątnej 5060 cali to zdecydowanie za mało. Projektor pozwala osiągnąć znacznie więcej.

Stylowy kieszonkowy
Stylowy kieszonkowy
Aparat cyfrowy Samsung NV24 HD
Współczesny aparat cyfrowy powinien robić ładne zdjęcia i oferować bogaty zestaw dodatkowych funkcji, ale musi też odpowiednio wyglądać. Samsung NV24 HD łączy wszystkie te cechy, ze szczególnie wyeksponowaną tą ostatnią.

Defragmentacja doskonała
Defragmentacja doskonała
Program Diskeeper 2009 Pro Premier with HyperFast
Przetestowaliśmy najnowszą wersję popularnego programu do defragmentacji i optymalizacji pracy dysków twardych Diskeeper 2009. Nowością w tym wydaniu są funkcje poprawiające wydajność nie tylko tradycyjnych dysków twardych, ale także dysków SSD.

Pulpit w trzech wymiarach
Pulpit w trzech wymiarach
Program Real Desktop Professional
Real Desktop Professional to propozycja dla wszystkich użytkowników znudzonych widokiem systemowego pulpitu Windows XP lub Windows Vista. Zainstalowanie tego programu zmienia całkowicie (bez modyfikowania plików systemowych czy wymiany systemowego menedżera okien) wygląd pulpitu Windows i umieszczonych na pulpicie ikon.

Tanie rozgrywki na PC
Tanie rozgrywki na PC
Pojedynek kart graficznych z układami Nvidia i AMD
Premiery najnowszych kart graficznych przysparzają emocji, ale tańsze karty również nadają się do gier, a ich rynek jest niemal równie ciekawy i dynamiczny. W teście porównujemy dwa konkurencyjne, niedrogie modele dwóch producentów, wyposażone w układy Nvidia i AMD.

Szybko, chłodno i tanio
Szybko, chłodno i tanio
Procesor AMD Athlon 64 X2 5050e
Choć u AMD i Intela pojawiły się nowe rodziny procesorów, firmy te wcale nie zaprzestały rozwijania poprzednich układów. AMD kładzie nacisk na procesory tanie, jednocześnie charakteryzujące się ograniczonym poborem mocy. Co ciekawsze, tanie nie znaczy powolne.

Wideo na cztery sposoby
Wideo na cztery sposoby
Płyta główna Asus P5N7A-VM
Asus P5N7A-VM to klasyczna płyta formatu Micro ATX do komputerów domowych, współpracująca ze wszystkimi procesorami Intela z podstawką LGA775. Możliwości zintegrowanego z chipsetem układu graficznego kwalifikują ją do zastosowań multimedialnych.

Wydajność i jakość
Wydajność i jakość
Notebook Lenovo IdeaPad Y530
W ofercie firmy Lenovo niedawno pojawiła się nowa grupa notebooków IdeaPad do zastosowań domowych. Obejmuje ona m.in. serię U (lekkie modele ok. 2 kg), a także serię Y z ekranami 15,4 oraz 17 do pracy stacjonarnej (33,6 kg). Testom poddaliśmy pośredni model Y530.

Namiastka routera
Namiastka routera
Sieciowe urządzenie wielofunkcyjne AVM FRITZ!Box Fon WLAN 7270
Mnogość funkcji nowego FRITZ!Box jest zaskakująca, ale mimo intuicyjnego interfejsu niestety trudna do ogarnięcia.

Wielkie mierzenie
Wielkie mierzenie
Jak sprawdzić jakość usługi dostępu do internetu
Łącze internetowe powinno spełniać parametry zawarte w umowie z operatorem świadczącym usługę. Jeśli internet działa wolno lub zawodnie, klient ma prawo złożyć reklamację. W artykule pokażemy, jak sprawdzić parametry łącza, oraz wyjaśnimy, kiedy reklamowanie usługi dostępu do internetu jest zasadne.

Cenna notatka
Cenna notatka
Porządkowanie informacji usługa Web clipping
Dzięki usłudze Web clipping możesz szybko zapisywać informacje z przeglądanych witryn lub fragmenty odwiedzonych stron WWW. Oszczędzasz czas i efektywniej zarządzasz znalezionymi materiałami.

Czysty system
Czysty system
Usuwanie zagrożeń za pomocą ComboFix
Podejrzewasz poważną infekcję swojego systemu, z którą program antywirusowy sobie nie radzi? Ratunkiem w tej sytuacji może być aplikacja ComboFix, która wyszukuje w komputerze i usuwa różnego rodzaju zagrożenia.

DivX bez zakłóceń
DivX bez zakłóceń
Rozwiązywanie problemów z odtwarzaniem filmów
Pobrałeś z sieci długo poszukiwany film. Trwało to dobrych kilka godzin. Okazuje się jednak, że podczas próby jego otwarcia pojawiają się trudności. Nie ma obrazu albo dźwięku. Brakuje napisów. Pokazujemy, jak sobie radzić w takich sytuacjach.

Informacje pod ręką
Informacje pod ręką
Komputerowe notatki w praktyce
Program OneNote to najmniej chyba znany składnik pakietu biurowego MS Office. Warto go poznać lepiej, ponieważ jest doskonałym narzędziem do tworzenia podręcznych notatek, gromadzenia informacji i zarządzania nimi.

Nie musisz zapamiętać
Nie musisz zapamiętać
Zaszyfrowana baza haseł PINs
Zapamiętanie wszystkich loginów, haseł, PIN-ów, których musimy używać, nie jest proste. Zamiast zapisywać je na kartce, lepiej skorzystać z programu PINs, w którego bazie będą bezpieczne.

Dysk bez przeszłości
Dysk bez przeszłości
Usuwanie danych z twardego dysku
Zamierzasz sprzedać komputer, ale oczywiście bez śladów po zapisanych na jego dysku plikach. Skasowanie informacji w Windows wcale nie oznacza, że nabywca nie będzie mógł ich odzyskać. W artykule pokazujemy, jak trwale usunąć dane.

Zrób sam Windows 7
Zrób sam Windows 7
Przerabianie Windows Vista na Windows 7
Nie musisz czekać na handlową wersję Windows 7, a nawet na jego wersję beta. Możesz już dziś dodać funkcje tego systemu do Windows Vista. Wystarczy, że za pomocą specjalnych dodatków dokonasz paru modyfikacji.

Graficzne efekty
Graficzne efekty
Opracowywanie zdjęć i grafiki w GIMP-ie
GIMP w kolejnych odsłonach staje się coraz lepszy i bardziej przyjazny. O jego ogromnych możliwościach przekonali się ci, którzy mieli okazję go używać. Poznaj i ty potencjał tego programu w zakresie tworzenia i edycji grafiki bitmapowej.

Udana wymiana danych
Udana wymiana danych
Łączenie komputerów z XP i Vistą
Jak przenieść dane z jednego komputera na drugi? Najczęściej korzystamy z przenośnych dysków i pendriveów. Jednak gdy w grę wchodzi większa ilość danych, lepszym rozwiązaniem jest połączenie komputerów w sieć. Można to zrobić mimo różnych systemów operacyjnych, np. XP i Vista, na obu maszynach.

Jak unikać przegrzania
Jak unikać przegrzania
Monitorowanie temperatury komputera
Wysoka temperatura jest wrogiem podzespołów komputera. Bardzo często bywa przyczyną ich awarii. Warto więc systematycznie kontrolować warunki pracy ważnych elementów w pececie. W artykule prezentujemy programy, które w tym pomogą i uchronią komputer przed nagłym unieruchomieniem.

Pierwsza sieć
Pierwsza sieć
Podłączanie routera do internetu
W wielu domach kiedyś nadchodzi potrzeba podzielenia łącza internetowego między kilka komputerów za pomocą routera. Ponieważ najczęściej tym internetowym łączem jest neostrada, pokazujemy sposób konfiguracji tej usługi. W przypadku kablówki sposób postępowania niemal się nie różni.

Płyta awaryjna
Płyta awaryjna
Konfigurowanie nowego komputera
Większość nowych komputerów jest obecnie sprzedawana z preinstalowanym systemem Windows. Dzięki temu możesz rozpocząć pracę i zabawę na komputerze niemal natychmiast po podłączeniu go do prądu.

Usuń zbędne dodatki
Usuń zbędne dodatki
Konfigurowanie nowego komputera
Zarządzanie zbiorem zainstalowanych w systemie operacyjnym aplikacji jest w Windows dość łatwe. Systemy Microsoftu są wyposażone w prosty w obsłudze aplet panelu sterowania służący do dodawania (instalacji) oraz usuwania (deinstalacji) programów.

Partycje dyskowe
Partycje dyskowe
Konfigurowanie nowego komputera
Fabrycznie przygotowany komputer dysponuje zazwyczaj jedną wielką partycją. Nie jest to dobre rozwiązanie. Lepiej dysk podzielić. Pełna wersja programu Partition Manager 9 zamieszczonego na naszej płycie CD pozwala w prosty sposób zarządzać partycjami dyskowymi.

Konto dla każdego
Konto dla każdego
Konfigurowanie nowego komputera
Kolejnym etapem działań, jakie powinieneś wykonać, przygotowując kupiony komputer do pracy, jest skonfigurowanie kont użytkowników. Zalecamy, byś zgodnie z poniższymi wskazówkami przygotował konta, zanim inne osoby zaczną korzystanie z komputera.

Mocna ochrona
Mocna ochrona
Konfigurowanie nowego komputera
Powinieneś zadbać w nowym komputerze o ochronę przed wirusami, robakami i trojanami. Najlepszym sposobem jest zakup odpowiedniego pakietu zabezpieczającego typu internet security. Jeżeli jednak nie chcesz w danej chwili kupować takiego oprogramowania, proponujemy inne rozwiązanie.

Szybka optymalizacja
Szybka optymalizacja
Konfigurowanie nowego komputera
Jeżeli wykonałeś wszystkie dotychczasowe działania zgodnie z naszymi zaleceniami, można powiedzieć, ze twój komputer jest już gotowy do pracy. Nasz ostatni artykuł poświęciliśmy prostym trikom optymalizującym pracę systemu, poprawiającym jego stabilność i zapewniającym, że dłużej będzie służył w dobrej kondycji.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto