PC Format 3/2009 - artykuły

Czas wielu rdzeni
Czas wielu rdzeni
Test procesorów
W obecnych czasach procesory jednordzeniowe to przeszłość. Zostały niemal całkowicie wyparte przez układy dwurdzeniowe i czterordzeniowe. Jeśli planujesz zakup procesora, wybieraj właśnie spośród takich modeli.

Komputer w nowej odsłonie
Komputer w nowej odsłonie
Rozbudowa i modernizacja komputera
Każdy komputer wcześniej czy później wymaga rozbudowy w celu dostosowania go do najnowszych systemów, aplikacji i gier. Pokazujemy, jakie podzespoły peceta i notebooka można wymieniać, ile to kosztuje i jaka modernizacja da najlepszy efekt.

Dostęp gwarantowany
Dostęp gwarantowany
Udostępnianie komórkowego łącza internetowego
Masz dostęp do internetu za pośrednictwem usługi świadczonej przez operatora komórkowego? Chcesz pracować na dwóch komputerach? Nie musisz kupować dwóch modemów 3G, wystarczy funkcja współdzielenia łącza internetowego.

Telewizja w wymiarze HD
Telewizja w wymiarze HD
Test telewizorów LCD Full HD
Do niedawna w ofercie telewizorów dominowały LCD w standardzie HD Ready. Obecnie mamy lepsze i bardziej zaawansowane modele Full HD o znacznie większej rozdzielczości i w atrakcyjnych cenach. Nasz test pokazuje, czym się różnią te standardy, i podpowiada, jak wybrać odpowiedni dla siebie model telewizora.

Przesyłanie dużego pliku
Przesyłanie dużego pliku
Test serwisów do przesyłania danych
Jak przesłać duży plik? Wykorzystać wyspecjalizowany serwis umożliwiający wymianę i przechowywanie plików. Przetestowaliśmy i porównujemy te, z których można korzystać także za darmo. Z artykułu dowiesz się, który jest najszybszy i najwygodniejszy w obsłudze.

Dyski na wysokich obrotach
Dyski na wysokich obrotach
PEŁNA WERSJA | PerfectDisk 8.0 Professional
Defragmentacja dysków zapewnia wydajną pracę komputera. Aby ją przeprowadzić, powinieneś użyć pełnej wersji programu PerfectDisk 8.0 z naszego CD.

Gdzie najtaniej
Gdzie najtaniej
Przegląd ofert dostawców internetu
Znalezienie najkorzystniejszej oferty dostępu do szerokopasmowego internetu to obecnie nie lada wyzwanie. Nie wystarczy wybrać najniższy możliwy abonament. Trzeba także zdecydować o technologii dostarczania internetu, szybkości transmisji i długości trwania umowy podpisywanej z dostawcą usługi.

Pecet odmieniony
Pecet odmieniony
Nietypowe komputery osobiste
Pecet nie musi być szarą skrzynką upchniętą wstydliwie pod biurkiem. W sprzedaży są też inne, bardziej reprezentacyjne rozwiązania. Ciekawe wzorniczo i zachowujące wszystkie możliwości komputera osobistego.

Sprzedaż online
Sprzedaż online
Jak działa sklep internetowy
Duży sklep internetowy to w znacznym stopniu zautomatyzowany organizm, w którego działaniu ogromną rolę pełnią systemy informatyczne. Nadal jednak do pewnych czynności potrzebny jest człowiek i ludzkie podejście.

Architektura i wydajność
Architektura i wydajność
Procesory Intel Core i7 i AMD Phenom II
Od wydajności procesora zależy, jak szybko komputer przetwarza dane i czy wygodnie się z niego korzysta. A że nasze wymagania wobec peceta rosną, niezbędne są coraz szybsze i bogatsze w funkcje procesory, takie jak Intel Core i7 oraz AMD Phenom II. Oto, jakie zmiany wprowadzili w nich producenci, by zwiększyć ich wydajność oraz zmniejszyć zużycie energii.

Masz Jajah w komórce
Masz Jajah w komórce
Połączenie internetowe z telefonu komórkowego
Użytkownicy mobilnej poczty Momail mogą ze swoich komórek telefonować przez internet. Te rozmowy dla klientów w Polsce nie zawsze są tańsze od zwykłych połączeń. Ale opłaca się tak dzwonić za granicę.

Telewizja w telefonie
Telewizja w telefonie
Test komórek z odbiornikiem tv i dwiema kartami SIM
Jakość sygnału i obrazu telewizyjnego w komórce ma zapewniać standard nadawania i odbierania sygnału DVB-H. Dla osób, które nie mogą się doczekać mobilnej telewizji cyfrowej, przygotowano telefony z analogowymi odbiornikami.

Mobilna rozrywka
Mobilna rozrywka
Jak kupować odtwarzacze MP3 i MP4
Odtwarza muzykę, filmy, umożliwia czytanie książek czy słuchanie radia, ma też wiele dodatkowych funkcji. Mowa o przenośnym odtwarzaczu multimedialnym. Chcesz go kupić? Dowiedz się najpierw, który najlepiej spełni twoje oczekiwania i na co zwrócić uwagę.

Skuteczne narzędzie walki ze spamem
Skuteczne narzędzie walki ze spamem
Aplikacja Cloudmark Desktop
Niechciane wiadomości są zmorą prawie każdego internauty mającego skrzynkę pocztową. Ze zjawiskiem można walczyć na kilka sposobów, m.in. podając tymczasowe adresy pocztowe czy instalując skuteczny program antyspamowy.

Wpadła ci w ucho nieznana piosenka?
Wpadła ci w ucho nieznana piosenka?
odSluchane.eu - portal do wyszukiwania zasłyszanych utworów muzycznych
Zdarza ci się czasami słyszeć w radiu lub w innym miejscu piosenkę, którą chciałbyś mieć w swoich zbiorach. Pojawi się jednak podstawowy problem. Nie znasz nazwiska jej wykonawcy albo tytułu?

Dotknij fotografię
Dotknij fotografię
Aparat Benq DC E1050t
W mnogości zalewających rynek tanich aparatów cyfrowych testowany model aparatu wyróżnia się ekranem dotykowym.

Eleganckie kreatury
Eleganckie kreatury
Głośniki JBL Creature II
JBL Creature II to stereofoniczny zestaw głośników komputerowych w standardzie 2.1. Dwa głośniki satelitarne mają moc po 9 W na kanał, natomiast subwoofer 27 W. Zestaw na pierwszy rzut oka imponuje przede wszystkim stylistyką i jakością wykonania. Produkt jest dostępny w trzech wersjach kolorystycznych czarnej, białej i srebrnej.

Pięć etapów do witryny
Pięć etapów do witryny
Program do tworzenia witryn internetowych Incomedia WebSite X5 Evolution
Zbuduj witrynę internetową w 5 krokach pod takim właśnie hasłem firma Incomedia promuje swój program o nazwie WebSite X5. Jest to narzędzie do budowy witryn internetowych przeznaczone dla użytkowników niebędących specjalistami w językach skryptowych i kodowaniu stron WWW.

Skuteczne tłumaczenia
Skuteczne tłumaczenia
Program automatycznie tłumaczący Tłumacz i słownik języka angielskiego 5.0
Instalując program Tłumacz 5.0, produkt polskiej firmy Kompas, zastanawialiśmy się, czy tworzenie niezależnych aplikacji tłumaczących w kontekście istnienia translacyjnych usług online dostępnych za darmo (np. Google Translate) ma sens.

Wynik konfrontacji
Wynik konfrontacji
Test pakietów internet security suplement
W poprzednim numerze PC Formatu opublikowaliśmy test programów internet security. Już wtedy zapowiedzieliśmy, że nie wszyscy zawodnicy zostali uwzględnieni, dlatego uzupełniamy test o jeszcze jeden produkt firmy AVG.

Sieciowe all-in-one
Sieciowe all-in-one
Media-tech Portable WLAN Server Router 3.5G Pro
Urządzenie firmy Media-tech oznaczone bardzo długą nazwą i krótkim symbolem MT4205 jest produktem, jakich mało na rynku. Zostało pomyślane jako przenośny sprzęt sieciowy, który można uruchomić w domu, w hotelu czy na działce. Sama nazwa sugeruje jego nieszablonowe możliwości.

Tanie drukowanie
Tanie drukowanie
Urządzenie wielofunkcyjne HP Deskjet F735
Od kilku tygodni jest w sprzedaży nowe urządzenie wielofunkcyjne HP Deskjet F735. Od większości podobnych różni się tym, że zarówno sam sprzęt, jak i materiały eksploatacyjne do niego kosztują tyle, ile powinny.

Gigantyczna moc
Gigantyczna moc
Architektura obliczeniowa CUDA
Karty graficzne z układami Nvidia dają użytkownikom komputerów niespotykaną do tej pory możliwość wykorzystania gigantycznej mocy procesorów graficznych do różnych zadań: analiz matematycznych, kompresji wideo, generowania scen 3D. Wymagania są bardzo małe, a skorzystanie z technologii niezwykle proste.

Dwa światy
Dwa światy
Test porównawczy notebooka i macbooka
Mimo większej popularności komputerów przenośnych z systemem Windows konkurencyjne macbooki firmy Apple, wyposażone w nowoczesny system Mac OS X, zdobywają coraz większe uznanie, i to mimo wysokich cen. Jak wypada porównanie obu rodzajów notebooków?

Wbrew zakazom
Wbrew zakazom
Jak omijać ograniczenia korzystania z internetu
Szef w twojej firmie bacznie zagląda w monitory oraz blokuje odwiedzanie niektórych stron i korzystanie z komunikatorów? Zdradzamy sposoby przechytrzenia zwierzchnika i szybkie ukrycie swoich poczynań.

W zastępstwie monitora
W zastępstwie monitora
Podłączanie komputera do telewizora
Komputer jest urządzeniem bardzo uniwersalnym, ale zdjęcia czy filmy lepiej wyświetlać na telewizorze. Istnieje kilka możliwości połączenia obu urządzeń.

Komórkowe Hollywood
Komórkowe Hollywood
Edycja wideo nagrywanego komórką
Telefony komórkowe z aparatami cyfrowymi, a także wszystkie kompaktowe aparaty cyfrowe i niektóre nowsze modele lustrzanek umożliwiają rejestrację obrazu wideo. Pokazujemy, jak opracować materiał filmowy nagrany takim rodzajem przenośnej kamery.

Pole doświadczalne
Pole doświadczalne
Tworzenie wirtualnych maszyn
Lubisz instalować dużo programów? W porządku. Żeby jednak nie zaśmiecać głównego systemu, skorzystaj z darmowych maszyn wirtualnych.

Precyzyjne wycinanki
Precyzyjne wycinanki
Szparowanie grafiki w GIMP-ie
Istnieje technika idealnego wycinania obiektów z jednego zdjęcia, dzięki czemu można je przenieść do drugiego zdjęcia. Z pozyskiwanych w ten sposób elementów powstają ciekawe i oryginalne kompozycje. Pokażemy, jak je uzyskać w GIMP-ie.

Wirtualne meblowanie
Wirtualne meblowanie
Komputerowa aranżacja wnętrz
Przeprowadzasz się? A może po prostu planujesz niewielkie przemeblowanie? Nie musisz wynajmować projektanta wnętrz. Skorzystaj z darmowego oprogramowania, za którego pomocą łatwo zaprojektujesz mieszkanie.

System pod kontrolą
System pod kontrolą
Monitorowanie stabilności i wydajności Visty
Masz komputer z systemem Windows Vista? Możesz bez problemu sprawdzić stabilność działania i ocenić wydajność swojego systemu. Wystarczy skorzystać w tym celu z wbudowanych w tę wersję Windows odpowiednich narzędzi.

Pulpit jak w Windows 7
Pulpit jak w Windows 7
Graficzna modyfikacja systemu Windows Vista
Ostatnio coraz głośniej o systemie Windows 7, którego publiczna wersja beta trafiła do testerów na początku stycznia. Kiedy premiera systemu? Oficjalnej daty jeszcze nie ma, jednak my proponujemy już dziś graficzny modding systemu Vista, tak by przypominał ostatnie wydania Windows 7.

Porządkowanie dysku
Porządkowanie dysku
Zmiana nazw wielu plików jednocześnie
Masz na dysku mnóstwo plików i często nie możesz rozpoznać, jakiego typu dane skrywają? Warto nadać każdemu plikowi adekwatną do jego zawartości nazwę. Możesz zmieniać nawet tysiące takich nazw jednocześnie.

Dostęp gwarantowany
Dostęp gwarantowany
Udostępnianie komórkowego łącza internetowego
Masz dostęp do internetu za pośrednictwem usługi świadczonej przez operatora komórkowego? Chcesz pracować na dwóch komputerach? Nie musisz kupować dwóch modemów 3G, wystarczy funkcja współdzielenia łącza internetowego.

Polepsz dźwięk
Polepsz dźwięk
Karty dźwiękowe do notebooków
Jakość dźwięku odtwarzanego przez notebooki jest niska, głównie ze względu na słabe głośniki. Jeśli jednak po podłączeniu słuchawek czy zewnętrznych głośników nadal nie jesteś zadowolony, możesz skorzystać z opcjonalnych kart dźwiękowych.

Energia na dłużej
Energia na dłużej
Oszczędzanie energii w notebookach
Po odłączeniu zasilania sieciowego notebooki nie zawsze pracują z ustawieniami zapewniającymi optymalną pracę na baterii. Istnieje sposób zmodyfikowania tych ustawień, byś mógł pracować możliwie najdłużej bez zasilania sieciowego.

Co jest w środku
Co jest w środku
Rozbudowa i modernizacja komputera
Komputery działające w naszych domach mają bardzo różne konfiguracje. Niektóre są względnie nowe, ale z powodu słabego procesora czy niewielkiej ilości pamięci RAM do niczego się nie nadają i wymagają natychmiastowej modernizacji.

Rozbudowa pamięci
Rozbudowa pamięci
Rozbudowa i modernizacja komputera
Współczesne systemy operacyjne, takie jak Windows XP, Linux, a tym bardziej Windows Vista, wymagają ogromnej, liczonej w gigabajtach, pamięci operacyjnej. To samo dotyczy nowoczesnych i wymagających aplikacji.

Wymiana procesora
Wymiana procesora
Rozbudowa i modernizacja komputera
Kolejnym ważnym elementem komputera jest procesor, ale możliwości jego modernizacji są znacznie bardziej ograniczone niż w przypadku pamięci. Na szczęście tylko nieliczne programy mają duże zapotrzebowanie na moc obliczeniową.

Nowa karta graficzna
Nowa karta graficzna
Rozbudowa i modernizacja komputera
Gry należą do podstawowych zastosowań komputera domowego. Praktycznie każdy młody człowiek przechodzi przez ten etap, dopiero później odkrywając wszystkie pozostałe możliwości peceta. A do komfortowego grania potrzebny jest komputer w bardzo wydajnej konfiguracji.

Dysk twardy i napęd optyczny
Dysk twardy i napęd optyczny
Rozbudowa i modernizacja komputera
Dysk twardy w niewielkim stopniu wpływa na wydajność komputera. Gdy system operacyjny i programy załadują się do pamięci RAM, a tej jest dostatecznie dużo, dysk jest używany sporadycznie. Jednak sam czas uruchamiania aplikacji można znacząco skrócić właśnie dzięki zastosowaniu wydajnego dysku.

Rozbudowa notebooka
Rozbudowa notebooka
Rozbudowa i modernizacja komputera
Komputer przenośny, podobnie jak stacjonarny, wymaga po pewnym czasie unowocześnienia. Zwykle konieczne jest zwiększenie pojemności pamięci RAM, która w wersjach do notebooków jest troszkę droższa niż do komputerów stacjonarnych. Moduł DDR2 o pojemności 1 GB można kupić już za ok. 35 złotych.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto