PC Format 5/2009 - artykuły

Nowy niezbędnik do Windows
Nowy niezbędnik do Windows
Najlepsze programy do Windows
W tym miesiącu na płycie oferujemy zestaw najnowszych darmowych programów do Windows. W niezbędniku znajdziesz ponad 80 starannie wybranych narzędzi, które przydadzą się podczas codziennej pracy i rozrywki przy komputerze.

Bezgłośna grafika
Bezgłośna grafika
Test kart graficznych z chłodzeniem pasywnym
Współczesne układy graficzne potrzebują skutecznego systemu chłodzenia, który niestety zwykle głośno pracuje. Niektóre karty są wyposażane w ciche chłodzenie pasywne, czyli bez udziału wentylatorów. Przetestowaliśmy 14 takich modeli kart.

Domowy minihaking
Domowy minihaking
Odzyskiwanie zapomnianych haseł
Zdarza ci się zapomnieć hasła do strony WWW czy udostępnionych w sieci plików? W artykule pokazujemy, jak odzyskiwać hasła ukryte w systemie Windows.

Łowcy wspomnień
Łowcy wspomnień
Test aparatów cyfrowych
Przetestowaliśmy szesnaście najnowszych aparatów kompaktowych, zaliczanych do dwóch grup: kompaktów z bardzo dużym zoomem oraz ultralekkich i cienkich modeli o rozbudowanych możliwościach.

Gdzie po aplikacje
Gdzie po aplikacje
Test polskich serwisów z programami (downloadów)
Szukasz nowego programu? Nie wiesz, jak się nazywa narzędzie, którego potrzebujesz? Odpowiedź jest prosta. Korzystaj z wyspecjalizowanych serwisów gromadzących różnego rodzaju aplikacje. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym polskim witrynom z programami.

Muzyka bez kabli
Muzyka bez kabli
Jak kupować słuchawki bezprzewodowe
Dobrze dobrane słuchawki bezprzewodowe pozwolą ci cieszyć się muzyką bez skrępowania kablami. Przedstawiamy najpopularniejsze technologie stosowane w takich słuchawkach i prezentujemy ich możliwości oraz ograniczenia. Lektura pomoże ci dokonać zakupu spełniającego twoje potrzeby.

Samoloty pod kontrolą
Samoloty pod kontrolą
Warszawskie centrum kontroli lotów
Dziewięćdziesiąt procent pracy wykonujemy w naszych głowach mówią kontrolerzy lotów. Ich praca wymaga spostrzegawczości, podzielności uwagi i planowania działań. Zależy od niej życie tysięcy pasażerów samolotów.

Dodawanie pikseli
Dodawanie pikseli
Cyfrowe zwiększanie rozdzielczości obrazu
Dzięki upscalingowi można podnieść rozdzielczość filmów z jakości DVD do HD. Chociaż operacja ma na celu poprawę jakości obrazu wideo, skutki są czasem odwrotne do zamierzonych.

Z laptopem w przyszłość
Z laptopem w przyszłość
Nowoczesne rozwiązania w komputerach przenośnych
Notebooków sprzedaje się już znacznie więcej niż komputerów stacjonarnych. Zachęca to producentów do umieszczania w laptopach coraz nowocześniejszych i interesujących rozwiązań. Przyjrzymy się najciekawszym z nich.

Lepsza jakość połączenia
Lepsza jakość połączenia
Poprawianie jakości połączeń 3G/HSDPA
Szybkość korzystania z internetu przez sieci komórkowe zależy od miejsca pobytu. Jeżeli chcesz uzyskać najwyższe prędkości, sprawdź na mapach zasięgu, na jakich obszarach jest to możliwe, przetestuj usługę przed zakupem lub popraw jakość połączenia za pomocą anteny.

Na kartę taniej
Na kartę taniej
Nowe oferty pre-paid w sieciach komórkowych
Marzec był przełomowy dla użytkowników telefonów na kartę. Trzech z czterech głównych operatorów komórkowych w Polsce znacznie obniżyło ceny swoich usług. Jednak każdy z nich skonstruował nową ofertę w inny sposób.

Nowe funkcje smartfonu
Nowe funkcje smartfonu
Aplikacje do smartfonów skąd pobrać, jak instalować
Oprogramowanie smartfonów można dostosować do potrzeb nawet najbardziej wymagającego użytkownika. Do wyboru są aplikacje ułatwiające pracę, poprawiające wygląd interfejsu, udostępniające nowe funkcje. Piszemy, gdzie je znaleźć, ile kosztują i jak je zainstalować w telefonie.

Niech gra muzyka
Niech gra muzyka
Test komórek muzycznych z rozsuwaną obudową
Większość nowych komórek odtwarza pliki muzyczne, ale nie zawsze dorównuje jakością brzmienia empetrójkom. Jeśli szukasz telefonu do słuchania muzyki, wybierz urządzenie z serii opracowanej właśnie pod tym kątem.

Darmowa strzelanka przez przeglądarkę
Darmowa strzelanka przez przeglądarkę
Gra Quake Live (beta)
Jeszcze nie tak dawno nikt nie przypuszczał, że w taką grę jak Quake III: Arena będzie można grać zupełnie za darmo (bez potrzeby kupowania programu) oraz za pośrednictwem zwykłej przeglądarki stron WWW. Teraz to możliwe. Wystarczy założyć konto i cieszyć się strzelanką wraz z innymi graczami z całego świata.

Zaplanuj podróż z serwisem Targeo.pl
Zaplanuj podróż z serwisem Targeo.pl
Portal Targeo.pl
Zbliża się czas letnich wypadów oraz urlopów, dlatego doskonałą propozycją dla internautów jest nowa odsłona portalu Targeo.pl. Dzięki serwisowi możesz wytyczać trasy, lokalizować punkty użyteczności publicznej czy pozyskiwać informacje o remontach i utrudnieniach w rejonach, w które się wybierasz.

LED zamiast lampy
LED zamiast lampy
Test porównawczy dwóch telewizorów LCD
Jedną z wad telewizorów LCD jest słaby poziom czerni, ale podświetlenie LED ma szansę tę niedogodność wyeliminować. Przetestowaliśmy zatem dwa bardzo podobne telewizory LCD marki Samsung, które różnią się właśnie zastosowanym typem podświetlenia. Jeden z nich ma standardowe świetlówki, drugi diody LED.

Cyfrowe media w domu
Cyfrowe media w domu
Odtwarzacz D-Link DSM-330 DivX Connected HD Media Player
Firma D-Link wprowadza do sprzedaży najnowszy odtwarzacz mediów cyfrowych, tzw. DMR (Digital Media Receiver). Służy on do odtwarzania filmów, muzyki i zdjęć na ekranie telewizora bezpośrednio z komputera pracującego w domowej sieci.

Przenośne kino
Przenośne kino
Projektor Epson EH-DM2
Podobnie jak w drukarkach czy sprzęcie sieciowym również w projektorach można znaleźć urządzenia typu wszystko w jednym. Epson EH-DM2 należy do tej nielicznej grupy.

Błyskawiczne skanowanie
Błyskawiczne skanowanie
Test programu Kaspersky Internet Security 2009
W wydaniu 2/2009 PC Formatu opublikowaliśmy test porównawczy programów internet security. Ponieważ zaszła pomyłka podczas testowania programu Kaspersky Internet Security 2009, publikujemy poprawne wyniki testu.

Ekologiczny monitor
Ekologiczny monitor
Monitor LCD Samsung SyncMaster P2370
W monitorach Samsunga, należących do serii Ecofit, postawiono przede wszystkim na styl i ekologię. Co ważne, jakość obrazu wcale na tym nie cierpi.

W sieci i z dupleksem
W sieci i z dupleksem
Drukarka laserowa Lexmark E260dn
Laserowa drukarka monochromatyczna Lexmarka to ciekawa propozycja dla osób drukujących dużo dokumentów, a także dla małych firm.

DivX znacznie szybciej
DivX znacznie szybciej
Konwersja filmów na kartach AMD
Konwersja filmów, do której potrzeba sporej mocy obliczeniowej procesora, trwa zwykle długo. Można ją jednak znacznie przyspieszyć wystarczy użyć programu Avivo Video Converter, który zwiększa szybkość kompresji materiału wideo w wyniku wykorzystania procesora graficznego firmy ATI.

Bez kabla i Wi-Fi
Bez kabla i Wi-Fi
Komunikacja przez sieć elektryczną
Przewodowe sieci Ethernet oraz bezprzewodowe Wi-Fi nie są jedynymi sposobami na stworzenie sieci w domu. Istnieje możliwość wykorzystania także rozwiązań typu HomePlug, które przesyłają dane przez sieć elektryczną, są coraz szybsze, mniej uciążliwe niż Ethernet, a przy tym bardziej niezawodne niż Wi-Fi.

Magia cyfrowych ujęć
Magia cyfrowych ujęć
Najnowsze techniki automatycznej obróbki zdjęć
Dzięki nowym metodom obróbki zdjęć możliwe jest nieproporcjonalne zmienianie rozmiarów zdjęć z zachowaniem proporcji istotnych obiektów znajdujących się na fotografii. Skorzystaj z naszych porad, a dowiesz się jak to zrobić.

Router opanowany
Router opanowany
Konfiguracja internetu i domowej sieci
Masz łącze internetowe? Jeżeli w twoim domu są co najmniej dwa komputery, skorzystaj z routera. Dzięki niemu nie tylko łatwo podzielisz wykupione łącze internetowe, ale dodatkowo zbudujesz własną sieć bezprzewodową.

Sprzątanie Windows
Sprzątanie Windows
Skuteczne usuwanie zbędnych plików
Wiesz, że wystarczy uprzątnięcie plików tymczasowych z dysku systemowego, usunięcie zbędnych duplikatów plików, by na twoim dysku pojawiło się nawet kilka czy kilkadziesiąt gigabajtów wolnego miejsca? Skorzystaj z naszych porad, a skutecznie posprzątasz Windows

Internetowa archeologia
Internetowa archeologia
Nietypowe metody przeszukiwania internetu
Poszukujesz strony z dawno zakończoną aukcją? A może chcesz odnaleźć skasowany już profil przyjaciela w serwisie społecznościowym? Wypróbuj proponowane przez nas metody wyszukiwania.

Przeglądarka na życzenie
Przeglądarka na życzenie
Uruchamianie przeglądarek bez instalacji
Chcesz korzystać z wielu przeglądarek bez ich instalowania? Możesz przetestować ich funkcje czy zobaczyć, jak działa na nich twoja własna strona. Wystarczy skorzystać z darmowej usługi Xenocode.

Zagraj online
Zagraj online
Jak zagrać w Quake Live
Dobra strzelanka online za darmo i bez konieczności instalacji programu? To możliwe. Kilka tygodni temu ruszyły beta testy kultowej gry Quake Live przez przeglądarkę. Zobacz, jak bawić się z internautami z całego świata.

Stacja muzyka
Stacja muzyka
Słuchanie i nagrywanie radia online
Radio internetowe to doskonały sposób na słuchanie i zdobywanie darmowej muzyki. Pokazujemy, jak ją znaleźć, które stacje są najlepsze, czym odtwarzać oraz jak nagrywać pliki na dysk twardy.

Dobra współpraca
Dobra współpraca
Podłączanie kilkuletniego komputera do telewizora
Połączenie kilkuletniego komputera z jeszcze starszym telewizorem nie zawsze jest łatwe. Dotyczy to m.in. sytuacji, gdy komputer ma wyjście D-Sub, a telewizor tylko popularne wejście SCART. Złącza te nie są ze sobą zgodne, dlatego zwykła przejściówka nie wystarcza. Jest jednak proste rozwiązanie problemu.

Głos do filmów
Głos do filmów
Komputerowy lektor w praktyce
Chcesz, by podczas odtwarzania filmów z twojej domowej kolekcji napisy czytał lektor? W artykule pokazujemy, jak uruchomić automatycznego lektora, a także jak przygotować własne lektorskie nagrania, którymi możesz wzbogacić swoje filmy.

Wygodny system
Wygodny system
Sztuczki z rejestrem Windows XP i Vista
Rejestr Windows daje ogromne pole do modyfikowania ustawień systemu. Możesz na przykład narzucić systemowi, żeby sam zamykał otwarte aplikacje, zamiast przypominać o ich zamknięciu. Zmienisz dane użytkownika bez potrzeby reinstalacji Windows. Wyłączysz ostrzeżenie o braku miejsca na dysku. Wskażesz folder dla instalowanych aplikacji. To oczywiście nie wszystkie możliwości. Szczegóły poznasz, czytając warsztaty.

Ikony ponad standard
Ikony ponad standard
Modyfikowanie ikon w Windows
Znudziły ci się standardowe ikony w Windows? Po lekturze tego artykułu będziesz mógł niemal dowolnie zmodyfikować każdą z ikon widocznych w systemie. Pokażemy ci też, jak szybko zmienić cały zestaw ikon.

Domowy minihaking
Domowy minihaking
Odzyskiwanie zapomnianych haseł
Zdarza ci się zapomnieć hasła do strony WWW czy udostępnionych w sieci plików? W artykule pokazujemy, jak odzyskiwać hasła ukryte w systemie Windows.

Pliki zawsze dostępne
Pliki zawsze dostępne
MS Office lokalnie i online
Jesteś w domu i potrzebujesz dokumentu, który został w pracy? Jeżeli masz łącze internetowe, skorzystaj z funkcji bezpłatnego dodatku do pakietu MS Office 2007. W artykule pokazujemy, jak go efektywnie używać.

Szybki system
Szybki system
Najlepsze programy do Windows
Niezbędnik rozpoczynamy aplikacjami, których zadaniem będzie dbanie o sprawność komputera. Z programów obecnych w tej grupie skompletujesz zestaw diagnostyczno-naprawczy. Używając ich regularnie, będziesz w stanie utrzymać wydajność komputera na wysokim poziomie.

Ratunek i pewna ochrona
Ratunek i pewna ochrona
Najlepsze programy do Windows
W tej części pokażemy bardzo ważną grupę programów narzędziowych, które zajmują się aktywną ochroną komputera podłączonego do sieci. W skład niezbędnika wejdą: dobry program antywirusowy kontrolujący pobierane i uruchamiane pliki oraz pocztę e-mail wraz z załącznikami, skuteczna zapora firewall oraz program do wykrywania i usuwania modułów reklamowych, szpiegowskich i trojanów.

Nowa grafika i multimedia
Nowa grafika i multimedia
Najlepsze programy do Windows
Aplikacje zgromadzone w tej części przydadzą się tym wszystkim, którzy używają komputera nie tylko do prac biurowych, ale także do rozrywki. Entuzjaści cyfrowej fotografii znajdą tu najlepsze darmowe przeglądarki plików graficznych wyposażone w narzędzia do retuszu i publikacji zdjęć. Osoby uzdolnione plastycznie powinny wypróbować jeden z proponowanych edytorów graficznych.

Supernarzędzia i wiele dodatków
Supernarzędzia i wiele dodatków
Najlepsze programy do Windows
Ostatnią grupę stanowią aplikacje, bez których codzienna praca z komputerem byłaby znacznie utrudniona. Jeśli używasz peceta do prac biurowych, wypróbuj edytor tekstu AbiWord, który otwiera pliki formatu DOC. Ponadto przydatna jest aplikacja Wise Doc Manager przeznaczona do zarządzania, wyszukiwania, wyświetlania i drukowania dokumentów.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto