PC Format 6/2009 - artykuły

Z grafiką na pokładzie
Z grafiką na pokładzie
Test płyt głównych do procesorów AMD i Intela
Płyty główne dają coraz większe możliwości w zakresie grafiki i dźwięku. Przetestowaliśmy 16 modeli do procesorów AMD i Intela, wyposażonych w zintegrowane układy graficzne i zgodnych z podstawkami AM2+ i LGA775.

Windows 3D
Windows 3D
Efekty przestrzeni na pulpicie systemowym
Efekty przestrzenne w Windows to nie tylko ozdobnik, ale także możliwość rozmieszczenia na pulpicie większej liczby okien, ikon i programów, a co za tym idzie, większy komfort pracy na komputerze.

Kamera dla ciebie
Kamera dla ciebie
Test kamer wideo
Dzisiaj każdy może kręcić filmy. Niekoniecznie komercyjne, ale za to z własnego życia. Warunkiem jest odpowiedni sprzęt, czyli kamera. Co znaczy odpowiedni? Udzielenie odpowiedzi na to pytanie było celem naszego testu ośmiu współczesnych cyfrowych kamer ze średniego segmentu cenowego.

Tanie wakacje
Tanie wakacje
Niedrogie noclegi i przejazdy przydatne serwisy online
Skromny budżet nie powinien cię powstrzymać przed wyjazdem na wakacje. Jeśli nie zależy ci na 4-gwiazdkowym hotelu czy locie klasą biznes, ciekawe podróże czekają! Skorzystaj z serwisów, które pozwolą ci obniżyć koszty wakacyjnej wyprawy.

Wiedzą o tobie wszystko
Wiedzą o tobie wszystko
Anonimowo w internecie
Całkowita anonimowość w internecie? Niestety to niemożliwe, jednak istnieje wiele sposobów oraz narzędzi na zwiększenie swojej prywatności w globalnej sieci. Metody przedstawione w tym artykule sprawdzą się w większości przypadków.

Sposób na pseudokibiców
Sposób na pseudokibiców
Monitoring audiowizyjny obiektów sportowych
Mecze piłki nożnej uchodzą w Polsce za imprezy o podwyższonym ryzyku. Na zmianę tego stanu mogą wpłynąć systemy monitoringu oraz elektronicznej kontroli biletów i osób wchodzących na stadion. Dzięki nim krewki kibic przestaje być anonimowy i łatwiej go okiełznać.

Łatwe udostępnianie
Łatwe udostępnianie
Domowe serwery danych NAS
Za pomocą serwerów danych NAS można nie tylko w łatwy sposób gromadzić i udostępniać pliki w domowej sieci, ale też korzystać z wielu innych usług, które z reguły wymagają włączenia komputera, np. z sieci P2P.

Światłoczułe punkciki
Światłoczułe punkciki
Nowe matryce do aparatów cyfrowych
Producenci aparatów cyfrowych wiedzą, że wyścig na dodawanie do matryc światłoczułych kolejnych megapikseli nie będzie trwał w nieskończoność. Pracują więc nad nowymi rozwiązaniami, które w przeciwieństwie do zwiększania rozdzielczości matrycy mają szansę podnieść jakość zdjęć robionych cyfrówką.

Pojedynek na hity
Pojedynek na hity
Wybrane smartfony w ofercie polskich operatorów komórkowych
Nowoczesne smartfony, jak np. iPhone 3G, są ostatnio bardzo modne, ale trzeba sporo wydać na zakup urządzenia i opłacać wysoki abonament. Przejrzeliśmy taryfy polskich operatorów, oferujących takie telefony, w poszukiwaniu najatrakcyjniejszych i najbardziej przystępnych warunków.

Windows w telefonie
Windows w telefonie
Test komórek smartfony z Windows Mobile 6.1
System operacyjny Windows Mobile zainstalowano w największej liczbie modeli smartfonów. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te telefony mają te same możliwości. Z reguły różnią się obsługiwanymi funkcjami oraz interfejsem.

Pilot drogowy
Pilot drogowy
Jak kupować nawigację samochodową
Z samochodowej nawigacji korzystamy chętnie i często. Nawet, gdy podróżujemy w dobrze znanym terenie. To nie ekstrawagancja. Nowoczesny GPS oprócz wskazywania drogi do celu asystuje kierowcy, np. informując o drogowych zagrożeniach, i zapewnia rozrywkę podczas przerwy w podróży.

Społeczności w sieci
Społeczności w sieci
Nietypowe lub mało znane serwisy internetowe
Naszą-klasę, Sympatię czy Grono zna większość polskich internautów. Nic dziwnego, to popularne i uniwersalne serwisy społecznościowe. A co z bardziej nietypowymi projektami? Pokazujemy miejsca, które może warto odwiedzić.

W telefonie czy osobno
W telefonie czy osobno
Test porównawczy aparatu kompaktowego i aparatu wbudowanego w telefon
Aparaty cyfrowe wbudowane w telefony zapewniają coraz większą rozdzielczość i jakość zdjęć, mają też coraz więcej funkcji. Sprawdziliśmy, czy dorównują małym aparatom kompaktowym, czy może jednak nadal warto kupować cyfrówkę jako osobne urządzenie.

Dobra jakość i możliwości
Dobra jakość i możliwości
Aparat Casio Exilim EX-Z400
Exilim EX-Z400 to jeden z najnowszych kompaktów firmy Casio wyposażonych w procesor Exilim Engine 4.0. Właśnie dzięki niemu aparaty mają zapewniać większe możliwości podczas fotografowania i lepszą jakość zdjęć.

Maluch do filmów
Maluch do filmów
Projektor Vivitek D326WX
Projektor Vivitek to urządzenie wykorzystujące technologię DLP, które wyświetla panoramiczny obraz w rozdzielczości 1280x800 (16:10). Na pierwszy rzut oka dużymi zaletami tego modelu są bardzo niewielkie gabaryty oraz waga, dzięki czemu, a także dodawanej do zestawu torbie i paskowi na ramię, projektor idealnie się przenosi.

Przeróbka systemu
Przeróbka systemu
Zmień Windows XP Home w Windows XP Pro
Pokazujemy, jak z Windows XP Home Edition otrzymać system odpowiadający pod względem funkcji niemal edycji XP Professional. Za darmo.

Skonfiguruj i zapomnij
Skonfiguruj i zapomnij
Norton 360 3.0 program ochronny
Trzecia już wersja programu, czy raczej pakietu ochronnego Norton 360 firmy Symantec to udana kontynuacja tej linii produktów.

Tłumaczenia pod ręką
Tłumaczenia pod ręką
ABBYY Lingvo x3 interaktywny słownik wielojęzyczny
11 słowników, 3,7 miliona tłumaczeń i znaczeń, tak firma ABBYY promuje swój nowy produkt wielojęzyczny (polski, angielski, niemiecki i ukraiński) słownik. Nasz werdykt? Całkiem przydatne narzędzie, choć chwilami irytujące

Ład w fonotece
Ład w fonotece
Test menedżerów plików audio
Masz kłopot z ogarnięciem własnej cyfrowej fonoteki? Skorzystaj z aplikacji do zarządzania plikami audio. Przetestowaliśmy osiem rozbudowanych menedżerów muzycznych, by ułatwić wybór programu odpowiadającego twoim potrzebom.

Chroń swoją prywatność
Chroń swoją prywatność
Anonimowo w internecie
Często, świadomi zagrożenia, na własne życzenie publikujemy wiele poufnych informacji na swój temat. Kopalniami wiedzy w tym zakresie są portale społecznościowe, galerie zdjęć oraz inne serwisy oparte na interakcjach między internautami. Na łamach takich witryn dość chętnie umieszczamy swoje zdjęcia, imiona, nazwiska, numery telefonów, adresy e-mailowe czy numery Gadu-Gadu.

Jak to połączyć?
Jak to połączyć?
Przewodnik po złączach i przejściówkach
Zdarza się, że nowo kupionego urządzenia nie można podłączyć do komputera, ponieważ złącze nie pasuje do żadnego gniazda. W takich sytuacjach stosuje się odpowiednie przejściówki. Pokazujemy, jak wybrać właściwą.

Kombajn nie bez wad
Kombajn nie bez wad
Urządzenie wielofunkcyjne HP Photosmart Premium Fax All-in-One
HP Photosmart Premium jest przeznaczony dla osób o wysokich wymaganiach. Jest jednym z najlepiej wyposażonych urządzeń atramentowych, ale lista wad też jest pokaźna.

Do komputera salonowego
Do komputera salonowego
Obudowa Lian-Li PC-C39
Obudowa Lian-Li PC-C39 jest produktem wysokiej klasy, przeznaczonym do komputerów HTPC (Home Theater PC).

Komórka wskaże drogę
Komórka wskaże drogę
Nawigacja GPS w telefonie komórkowym
Telefon komórkowy z wbudowanym odbiornikiem GPS może ci pomóc dotrzeć do określonego miejsca. Potrzebujesz do tego odpowiedniej aplikacji zainstalowanej w telefonie. Na terenie Polski nieźle działają trzy takie programy, dostępne do wielu modeli komórek nie tylko smartfonów.

Wszystko pod ręką
Wszystko pod ręką
Funkcje nowego Internet Explorera w praktyce
Microsoft informuje o dostosowaniu polskiej wersji swojej najnowszej przeglądarki Internet Explorer 8 do realiów polskiego internetu. Pokazujemy, jak nowe funkcje ułatwią surfowanie po naszych witrynach.

Przeglądarka pod ochroną
Przeglądarka pod ochroną
Wtyczki zwiększające bezpieczeństwo w Firefoksie
Poruszaliśmy już na łamach PC Formatu temat najlepszych dodatków, które znacznie wzbogacają funkcje Firefoksa. Tym razem rzecz będzie o najskuteczniejszych wtyczkach, które zwiększają bezpieczeństwo tej popularnej przeglądarki internetowej.

Wędrowne kino
Wędrowne kino
Konwersja wideo na urządzenia przenośne
Jesteś posiadaczem iPoda lub innego przenośnego odtwarzacza multimedialnego zdolnego do wyświetlania plików wideo? Pokażemy, jak skonwertować zapisany na dysku film, byś mógł go oglądać na tym urządzeniu.

Magiczne mozaiki
Magiczne mozaiki
Graficzne kompozycje z fotografii
Chcesz przygotować szybko interesującą grafikę mozaikę zbudowaną z własnych zdjęć? Wystarczy odpowiednie oprogramowanie i lektura poniższych wskazówek.

Optymalizacja dysku
Optymalizacja dysku
Defragmentacja twardego dysku
Chcesz mieć szybszy komputer? Zacznij od defragmentacji dysku twardego. Proponujemy do tego celu narzędzie, które wykona działania dopasowane do zadań, jakie przeprowadzasz na swoim komputerze.

Windows 3D
Windows 3D
Efekty przestrzeni na pulpicie systemowym
Efekty przestrzenne w Windows to nie tylko ozdobnik, ale także możliwość rozmieszczenia na pulpicie większej liczby okien, ikon i programów, a co za tym idzie, większy komfort pracy na komputerze.

Przenoś dane bezpiecznie
Przenoś dane bezpiecznie
Zabezpieczanie flashdysków
Niektórzy producenci flashdysków dodają do swoich urządzeń oprogramowanie zabezpieczające czy szyfrujące pliki. Ale tylko niektórzy Dzięki narzędziom zamieszczonym na naszej płycie zabezpieczysz każdy flashdysk.

Dom pod nadzorem
Dom pod nadzorem
Monitorowanie pomieszczeń za pomocą kamer IP
Profesjonalne systemy monitoringu bywają bardzo drogie. Jednak, wykorzystując współczesny sprzęt sieciowy, można wykonać je samodzielnie znacznie niższym kosztem i idealnie dopasować do potrzeb użytkownika. Wystarczy wiedzieć, jakie produkty do tego wykorzystać i jak je podłączyć oraz skonfigurować.

Laptop jak nowy
Laptop jak nowy
Pielęgnacja notebooka
Normalnie eksploatowany notebook po niedługim czasie nosi nieestetyczne ślady użytkowania. Można go oczyścić, a jeszcze lepiej wcześniej zabezpieczyć przed zabrudzeniem i porysowaniem.

Zdemaskuj szpiega
Zdemaskuj szpiega
Anonimowo w internecie
Spyware to szkodliwe oprogramowanie, które, gdy już się znajdzie na komputerze ofiary, ma na celu szpiegowanie jej poczynań. Może kontrolować, jakie adresy internetowe są wpisywane do przeglądarki, przeglądać zawartość archiwum odwiedzanych stron, wykradać adresy e-mailowe. Niektóre szkodniki, tzw. adware, uprzykrzają życie użytkownikowi komputera, wyświetlając denerwujące reklamy.

Zadbaj o poufność skutecznie i za darmo
Zadbaj o poufność skutecznie i za darmo
Anonimowo w internecie
Bardzo dobrym i skutecznym sposobem na zwiększenie anonimowości w internecie jest sieć TOR. The Onion Routing to otwarty projekt, który ma na celu zapewnienie możliwości prywatnego surfowania oraz poufności korespondencji.

Strzeż swój system
Strzeż swój system
Anonimowo w internecie
Na płycie dołączonej do wydania znajdziesz pełną, najnowszą wersję programu SafenSec 3.0 Pro z komercyjną licencją na 12 miesięcy. Aplikacja jest przeznaczona do ochrony komputera osobistego przed zagrożeniami i lukami w systemie, nadaje się doskonale jako uzupełnienie ochrony antywirusowej.

Nie ujawniaj się przeglądarce
Nie ujawniaj się przeglądarce
Anonimowo w internecie
Nie tak dawno wszyscy producenci przeglądarek w swoich najnowszych wersjach udostępnili użytkownikom tzw. tryby prywatności. Co to znaczy? Program pracujący w taki sposób (przy aktywnej funkcji) nie zbiera informacji, które standardowo są zapisywane na dysku.

Bądź incognito w P2P
Bądź incognito w P2P
Anonimowo w internecie
Korzystając z różnych programów do bezpośredniej wymiany plików (peer to peer), warto zwrócić uwagę na zachowanie jak największego stopnia anonimowości. Wiele organizacji współpracujących z wytwórniami czy policją monitoruje ruch w sieciach P2P.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto