PC Format 10/2009 - artykuły

Zwycięzca bierze wszystko
Zwycięzca bierze wszystko
Turnieje online
Jak pogodzić świetną zabawę z pogłębianiem wiedzy i wygrywaniem w dodatku prawdziwych pieniędzy? Wziąć udział w turnieju online. Podpowiadamy, gdzie można zagrać i w jaki sposób rozpocząć rozgrywkę.

Gotowy do pracy
Gotowy do pracy
Przygotowanie komputera do pracy
Odpowiednie przygotowanie nowego komputera zapewni nam długi czas bezawaryjnej pracy systemu i zainstalowanych w nim aplikacji. Warto dobrze system przygotować i skonfigurować, tym bardziej że wystarczy to zrobić tylko raz.

Na panoramicznym ekranie
Na panoramicznym ekranie
Test monitorów LCD 2125
Monitory LCD o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnych od 21 do 25 cali to już prawie telewizory. Przetestowaliśmy 16 takich urządzeń, żeby ułatwić ci wybór modelu zapewniającego komfortową pracę, oglądanie filmów i granie.

Płynnie mówić i rozumieć
Płynnie mówić i rozumieć
Test programów do nauki języka angielskiego
Znajomość języka angielskiego to dziś jedna z podstawowych umiejętności wymaganych praktycznie na wszystkich wykwalifikowanych stanowiskach pracy. Przetestowaliśmy komputerowe kursy wspomagające naukę tego języka.

Pokaż swoje zdjęcia
Pokaż swoje zdjęcia
Tworzenie galerii zdjęć w internecie
Tworzenie darmowych albumów fotograficznych w internecie jest jednym z najwygodniejszych sposobów upublicznienia własnych zdjęć. Koniec wakacji to dobry czas na pochwalenie się swoimi pracami.

Nowy pecet do domu
Nowy pecet do domu
Jak kupować komputer stacjonarny
Mimo rosnącej popularności notebooków wiele osób nadal ceni pecety, które są w stanie zapewnić wydajność i elastyczność konfiguracji. Radzimy, na co zwrócić uwagę, kupując nowy komputer do domu, w zależności od jego zastosowań.

Prawie jak lustrzanka
Prawie jak lustrzanka
Nowość w aparatach cyfrowych
Do niedawna tylko lustrzanki miały wymienne obiektywy. Teraz wyposaża się w nie również zaawansowane kompakty, które w dodatku zapewniają nie gorszą niż lustrzanki jakość zdjęć. Na razie są trzy takie aparaty. Najnowszy Olympus Pen EP-1 wyróżnia się stylem i niewielkimi wymiarami.

Mniej watów
Mniej watów
Energooszczędne procesory mobilne
Wśród współczesnych komputerów przenośnych są takie, które w podstawowych zastosowaniach mogą pracować na baterii nawet przez 910 godzin. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki coraz bardziej energooszczędnym procesorom mobilnym.

Wyginaj śmiało ciało!
Wyginaj śmiało ciało!
Nowoczesne interfejsy sterowania ruchem
Tradycyjne myszki, klawiatury, pady i dżojstiki to już przeżytek starają się przekonywać giganci przemysłu elektronicznej rozrywki: Microsoft, Sony i Nintendo. Polecają konsolę, do której obsługi trzeba zaangażować całe swoje ciało.

Tanie granie
Tanie granie
Test prostych komórek muzycznych
Tańsze modele tzw. telefonów muzycznych, ze specjalnych serii, w których główny nacisk położono na funkcję odtwarzania nagrań, nie różnią się wyposażeniem i funkcjami od zwykłych komórek z odtwarzaczem, a kosztują więcej.

Dla ucznia i studenta
Dla ucznia i studenta
Jak kupować drukarkę
Drukarka dla ucznia lub studenta powinna przede wszystkim niedrogo kosztować, a także zapewniać tanią eksploatację. Podpowiadamy, jakie modele warto wziąć pod uwagę.

Odnajdź się w mieście
Odnajdź się w mieście
Serwisy dla uczniów i studentów
Pierwsze dni na studiach w nowym mieście to zazwyczaj trudny okres dla studenta. Proponujemy witryny, które ułatwią aklimatyzację.

E-koncert
E-koncert
Jak słuchać dowolnej muzyki z internetu
Każdy wykonawca i wybrany utwór na żądanie? To możliwe dzięki specjalnym serwisom internetowym. Możesz słuchać, czego zapragniesz, i to za darmo. Pokazujemy najciekawsze miejsca z muzyką.

Kino w komórce
Kino w komórce
Odtwarzanie filmów w telefonie komórkowym
Większość dostępnych na rynku komórek umożliwia odtwarzanie filmów wideo. Bez dodatkowych inwestycji możesz efektywnie wykorzystać czas spędzany na dojazdach do szkoły lub pracy, oglądając filmy nakręcone na wakacjach czy udostępniane w internecie.

Elektroniczna biblioteka
Elektroniczna biblioteka
Serwisy z darmowymi e-bookami
Początek roku szkolnego i zbliżający się nowy rok akademicki to dobry okres na kilka słów o witrynach z darmowymi książkami czy serwisach pozwalających na wymianę edukacyjnych materiałów. Warto także wiedzieć, gdzie szukać tanich podręczników.

Przyspieszamy
Przyspieszamy
Jak zoptymalizować połączenie z internetem
Większość internautów nie wykorzystuje w pełni swojego łącza. Okazuje się, że można wycisnąć więcej chociażby z popularnych aplikacji P2P. Pokazujemy, jak podrasować połączenie z globalną siecią.

Sterowanie na odległość
Sterowanie na odległość
Zdalne uruchamianie i dostęp do komputera
Dzięki internetowi oraz funkcjom uruchamiania komputera na odległość czy jego automatycznego budzenia możesz mieć nieograniczony dostęp do danych zgromadzonych na dysku pozostawionego w domu peceta.

Ultrazoom do kieszeni
Ultrazoom do kieszeni
Aparat kompaktowy Casio Exilim EX-H10
Exilim EX-H10 jest najnowszym aparatem Casio wyposażonym w obiektyw z 10-krotnym zoomem, mechaniczną stabilizację matrycy, a także procesor Exilim Engine 4.0.

Maluch z autofokusem
Maluch z autofokusem
Kamera internetowa Genius iSlim 1300AF
W sklepach są dziesiątki, jeśli nie setki kamer internetowych, wśród których trudno znaleźć dobry produkt. Na uwagę zasługuje Genius iSlim 1300AF. Jest to kamerka dobrze wykonana, ma ciekawą konstrukcję, a rejestrowany za jej pomocą obraz wyróżnia się dobrą jakością.

Filmy prosto z sieci
Filmy prosto z sieci
Test DMR-ów sieciowych odtwarzaczy wideo
Płyty CD, DVD, a nawet blu-ray nie są wystarczająco pojemne, by pomieścić współczesne kolekcje filmów. Sieciowe odtwarzacze DMR, wyglądające jak niewielkie pudełka, nie tylko potrafią pomieścić wszystkie multimedia, ale również odtwarzać je na ekranie telewizora albo na sprzęcie audio.

WWW bez programowania
WWW bez programowania
Incomedia WebSite X5 Evolution 8 narzędzie do budowy stron WWW
Nadrzędny cel, który przyświecał twórcom tego programu, jest zawarty w jego nazwie. WebSite X5 ma umożliwić każdemu utworzenie własnej witryny internetowej w pięciu etapach budowy. Żadnego programowania. Trzeba przyznać, że wersja Evolution 8 jest bardzo bliska tej idei.

Milion na milion
Milion na milion
BenVista PhotoZoom Pro 3 program do efektywnego powiększania zdjęć
Od dawna eksperci fotografii cyfrowej przekonują nas, że powiększanie zdjęć cyfrowych poprzez dodawanie pustych pikseli znacznie pogorszy jakość fotografii. Tymczasem do naszej redakcji trafiło narzędzie, które potrafi powiększyć cyfrowe zdjęcie do rozdzielczości nawet miliona megapikseli.

Ratunku, wirus!
Ratunku, wirus!
Antywirusowa diagnostyka bez uruchamiania systemu
Kiedy wirus zagości w komputerze, na instalowanie programu antywirusowego jest już za późno. Działanie takiej aplikacji może być nieskuteczne. Co wtedy robić? Przeskanować komputer, nie uruchamiając w ogóle zainfekowanego systemu.

Awaria bez straty danych
Awaria bez straty danych
Kopie zapasowe na flashdysku i dysku zewnętrznym
Komputery i ich podzespoły mogą ulec awarii, w której wyniku zostaną zniszczone twoje dane. Możesz się przed tym zabezpieczyć, tworząc kopię zapasową.

Nowe funkcje routera
Nowe funkcje routera
Router TP-Link TL-WR941ND
TP-Link TL-WR941ND jest jednym z najtańszych routerów bezprzewodowych zgodnych ze standardem 802.11n, a więc o teoretycznej przepustowości do 300 Mb/s.

Netbook z ExpressCard
Netbook z ExpressCard
Netbook Lenovo IdeaPad S10
Moda na netbooki minęła i obecnie na rynek nie trafia aż tak dużo nowych modeli, jak na początku roku. Jednak od czasu do czasu pojawiają się nowe konstrukcje, takie jak Lenovo IdeaPad S10.

Widok z góry
Widok z góry
Wycieczki i symulacje lotów w Google Earth
Wakacje się skończyły, ale możesz przypomnieć sobie miejsca, które odwiedziłeś, patrząc na nie z nieco innej perspektywy. A może poszukasz inspiracji do kolejnych podróży albo odbędziesz wirtualny lot turystycznym lub bojowym samolotem?

Uporządkuj wszystkie kable
Uporządkuj wszystkie kable
Porządkowanie przewodów
Z komputera, monitora, drukarki wychodzą kable. Tworzą pajęczynę utrudniającą korzystanie z urządzeń. Pokazujemy, jak ułożyć przewody, by nie utrudniały pracy.

Z dysku na dysk
Z dysku na dysk
Przenoszenie danych na większy dysk
Kupiłeś nowy dysk twardy, ale nie wiesz, jak się zabrać do przenoszenia danych? Pokazujemy najwygodniejszy i najłatwiejszy sposób wykonania tego zadania bez potrzeby ponownego instalowania systemu operacyjnego.

Pierwszy start
Pierwszy start
Przygotowanie komputera do pracy
Im lepiej na początku przygotujesz komputer do pracy, tym lepiej będzie ci później służył. Na konkretnym przykładzie pokazujemy, jak przebiega wstępna konfiguracja komputerów markowych producentów z preinstalowanym systemem operacyjnym Windows Vista.

Niezbędne programy
Niezbędne programy
Przygotowanie komputera do pracy
System operacyjny na twoim nowym komputerze już działa. Zapewne utworzyłeś także ratunkowe płyty DVD, które w razie awarii systemu pozwolą łatwo ponownie zainstalować system według wskazówek zamieszczonych w poprzednim artykule dotyczącym wstępnej konfiguracji całkiem nowego komputera. Kolejnym etapem działań jest instalacja niezbędnych aplikacji.

Prosto do internetu
Prosto do internetu
Przygotowanie komputera do pracy
W poprzednim artykule pokazaliśmy, w jaki sposób możesz podłączyć nowy komputer do już istniejącej sieci, a tym samym do internetu. W pierwszej kolejności łącze internetowe należy zabezpieczyć, dlatego zalecaliśmy instalację oprogramowania ochronnego.

Szybko popraw zdjęcia z wakacji
Szybko popraw zdjęcia z wakacji
Edycja i retuszowanie fotografii
Po wakacjach masz nowe zdjęcia. Niektóre na pewno wymagają poprawienia. Do ich retuszu wystarczy darmowa Google Picasa. Ma spore możliwości, a jest bardzo prosta w obsłudze, do tego szybko działa i ma polskie menu.
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto