PC Format 12/2009 - artykuły

Zakupy w internecie
Zakupy w internecie
Wszystko o kupowaniu w sklepach internetowych
Proponujemy zakupy w internecie. Znając kilka podstawowych reguł, będziesz wiedział, jak wybrać solidnego sprzedawcę, jak znaleźć wymarzony towar, jak bezpiecznie zapłacić i odebrać przesyłkę, oszczędzając nawet połowę ceny.

Dobre sterowanie
Dobre sterowanie
Test klawiatur i myszy bezprzewodowych
Przetestowaliśmy 10 zestawów bezprzewodowych do komputera stacjonarnego oraz 20 bezprzewodowych myszek do notebooków. Konstrukcje te, choć podobne, znacznie się między sobą różnią. Zobacz, które są najlepsze.

Wybierz właściwy Windows
Wybierz właściwy Windows
Porównanie systemów Windows
Uważnie przyjrzeliśmy się najnowszemu systemowi operacyjnemu Microsoftu. Porównaliśmy Windows 7 z XP i Vistą i znamy odpowiedź na pytanie: czy i kiedy warto zamienić dotychczasowy XP albo Vistę na najnowszy Windows 7.

Znajdź i pobierz
Znajdź i pobierz
Pobieranie plików z serwisów WWW
Szukasz filmu, muzyki, gry? Spróbuj pobrać potrzebny utwór z któregoś z serwisów zawierających bogatą bazę przeróżnych plików. Wskazujemy źródła i udostępniamy darmowe narzędzie do pobierania z nich danych.

Komórka w zestawie
Komórka w zestawie
Jak kupować telefon komórkowy w ofercie pre-paid
Szukasz sposobu zredukowania kosztów korzystania ze swojej komórki? Nie chcesz się wiązać z operatorem umową abonamentową i chcesz dokładniej kontrolować swoje wydatki na połączenia i SMS-y? Sprawdź, ile zapłacisz w pre-paidzie i wybierz dla siebie telefon, za który nie przepłacisz.

Siła światłowodów
Siła światłowodów
Przegląd ofert przewodowego internetu stacjonarnego
Prędkość internetu, przekraczająca 100 Mb/s, zawitała do polskich domów. Na razie korzystanie z niej jest możliwe jedynie w UPC. Ale również inni operatorzy, włącznie z TP, zwiększają przepustowość swoich łączy.

Znajdź szybko
Znajdź szybko
Definiowanie i tworzenie wyszukiwarek
Chciałbyś jeszcze bardziej przyspieszyć i usprawnić przeszukiwanie internetu? Możesz tak zaprogramować swoją przeglądarkę, że szybko dotrzesz do potrzebnych ci, wybranych pod określonym kątem, informacji.

Unowocześniony XP
Unowocześniony XP
Najlepsze zamienniki standardowych aplikacji Windows XP
Wszystkie aplikacje w Windows XP, podobnie jak sam system, mają niemal dziewięć lat. Dla komputerów to epoka. Proponujemy zastąpienie wysłużonych programów ich nowocześniejszymi, szybszymi i efektywniejszymi odpowiednikami.

Ciągła miniaturyzacja
Ciągła miniaturyzacja
Najnowsze technologie Intela
Intel zaprezentował pierwsze układy, które łączą funkcje procesora centralnego i graficznego. Pracuje także nad własnymi układami graficznymi i procesorami w technologii 32, a nawet 22 nm te pierwsze niedługo bądą w sklepach.

Podręczne wolty
Podręczne wolty
Uniwersalne baterie i akumulatory
Baterie i akumulatory służą do tego samego celu, jednak nie we wszystkich sytuacjach oba typy ogniw sprawdzają się tak samo dobrze. Warto wiedzieć, kiedy które z nich stosować.

Narodziny gry
Narodziny gry
Tworzenie gier komputerowych
Stworzenie nowoczesnej gry komputerowej wymaga niemalże tyle wysiłku i nakładów finansowych, co dobre produkcje filmowe. Najnowsze tytuły powstają dzięki pracy dziesiątek, a czasem i setek osób, które w skoordynowany sposób mogą doprowadzić projekt do fazy gotowego produktu.

Różne Androidy
Różne Androidy
Test smartfonów najnowszej generacji
Na rynku jest już kilka smartfonów wyposażonych w system operacyjny Android. Pochodzące od różnych producentów telefony różnią się nie tylko obudową, ale też funkcjami i możliwościami.

Mobilne e-maile
Mobilne e-maile
Poczta elektroniczna w telefonie komórkowym
Część obecnie sprzedawanych komórek jest wyposażona w technologię push mail, dzięki której można dostawać informację o nowym e-mailu i od razu go odczytać. Również modele pozbawione tej technologii da się przystosować do korzystania z niej.

Redaktorzy polecają
Redaktorzy polecają
Ulubione witryny
W nowej rubryce Ulubione przedstawiamy najciekawsze witryny WWW. Swoje ulubione miejsca w internecie będą polecać autorytety branży IT, ludzie od wielu lat zawodowo związani z komputerami i internetem oraz czytelnicy PC Formatu. W premierowej edycji rubryki prezentujemy ulubione witryny Tomasza Jażdżyńskiego prezesa portalu Interia.pl, oraz strony polecane przez redaktorów PC Formatu.

Nowe Gadu-Gadu
Nowe Gadu-Gadu
Najnowsza wersja komunikatora Gadu-Gadu
Nowa wersja popularnego polskiego komunikatora była anonsowana jako krok milowy w historii tej aplikacji. Dlatego pod koniec października, od razu po starcie testów beta, wzięliśmy pod lupę 10. odsłonę Gadu-Gadu.

Tajne przez poufne
Tajne przez poufne
G Data TopSecret 4.1 narzędzie do szyfrowania i ukrywania danych
Propozycja firmy G Data wypełnia lukę polegającą na braku w domowych edycjach Windows jakichkolwiek funkcji szyfrujących. TopSecret to narzędzie umożliwiające tworzenie odrębnych, całkowicie zaszyfrowanych obszarów dysku, tzw. sejfów, które są dostępne dla uprawnionego użytkownika z Eksploratora Windows jako kolejna litera dysku.

Fonoteka po macoszemu
Fonoteka po macoszemu
Apple iTunes 9 program katalogujący pliki muzyczne i wideo
Apple iTunes to oprogramowanie towarzyszące każdemu odtwarzaczowi iPod. Jednak program może być z powodzeniem wykorzystywany także przez osoby, które iPoda nie mają. Funkcje najnowszej wersji iTunes ułatwiają zarządzanie bogatą fonoteką.

Nowa jakość grafiki
Nowa jakość grafiki
Karta graficzna ATI Radeon HD 5870
Do sprzedaży weszły już karty ATI Radeon HD z serii 5000, zgodne z DirectX 11, a więc oferujące większy poziom realizmu w grach, a także oczywiście lepszą wydajność. My przetestowaliśmy model 5870 przeznaczony dla wymagających graczy, ale w sklepach są też tańsze modele dla osób o mniejszych wymaganiach.

Do biura i internetu
Do biura i internetu
Komputer Asus EeeBox PC
Asus EeeBox PC to komputer typu nettop. Jego zadaniem jest przede wszystkim umożliwienie korzystania z sieci: przeglądarki, poczty, komunikatorów, odtwarzania multimediów, a także uruchamiania prostych programów biurowych. Może się przydać zarówno w domu, jak i w biurze.

Pokonywanie ograniczeń
Pokonywanie ograniczeń
Sposoby wchodzenia na zablokowane witryny
Zablokowali w pracy Naszą-klasę? Nie możesz oglądać filmów na YouTube oraz wchodzić na ulubione witryny? Poznaj kilka sposobów korzystania z tych stron mimo ograniczeń w pracy, w szkole, w domu.

Cyfrówka dla ciebie
Cyfrówka dla ciebie
Test aparatów cyfrowych
Testujemy aparaty proste, za 400800 zł, z myślą o osobach, które chcą po prostu łatwo robić zdjęcia, a także zaawansowane, za 12001900 zł to ukłon w kierunku użytkowników o większych oczekiwaniach.

Telewizor czy monitor?
Telewizor czy monitor?
Porównanie telewizora LCD z monitorem
Co lepiej kupić do domu niewielki telewizor czy monitor z tunerem telewizyjnym? Który będzie się lepiej nadawał do pracy, a który do rozrywki? Sprawdziliśmy to, porównując dwa modele 26-calowe kosztujące około 1600 zł.

Domowy księgowy
Domowy księgowy
Prywatny budżet w serwisie WWW
Liczenie w pamięci, kartka i długopis, arkusz kalkulacyjny? Warto wybrać wygodniejszy sposób prowadzenia domowego budżetu. Proponujemy specjalny serwis w internecie.

Porządek w twoich e-mailach
Porządek w twoich e-mailach
Automatyczne segregowanie e-maili
W skrzynce pocztowej zachodzi ciągła rotacja wiadomości. Trudno utrzymać porządek w korespondencji. W sprawnym zarządzaniu przychodzącymi i wychodzącymi e-mailami pomoże tworzenie filtrów i reguł.

Chroń prywatność
Chroń prywatność
Jak zachować anonimowość
Korzystając z internetu, czujesz się anonimowy? To złudzenie. Twój komputer nie ma wprawdzie twarzy ani nazwiska, ale ma adres IP, dzięki któremu można go dokładnie zlokalizować. Pokazujemy, jak zadbać o swoją prywatność w internecie.

Stare przeboje na dysku
Stare przeboje na dysku
Przegrywanie kaset magnetofonowych i płyt do komputera
Masz w domu utwory na kasetach magnetofonowych czy płytach winylowych? Warto zgromadzić wszystkie w komputerze, bo niebawem nie będzie sprzętu, który je odtworzy. Przy okazji możesz zapisać w plikach MP3 muzykę z płyt CD.

Z rejestrem na ty
Z rejestrem na ty
Triki z rejestrem Windows Vista
Dzięki edycji rejestru możesz modyfikować takie ustawienia systemu Vista, których nie zmienisz za pomocą standardowych opcji konfiguracyjnych. Oto kilka sztuczek.

Film prosto z pulpitu
Film prosto z pulpitu
Nagrywanie screencastów
Obraz jest wart tysiąca słów, film jeszcze więcej. Zamiast więc tłumaczyć przez Gadu-Gadu lub telefon, jak coś w komputerze zrobić, pokaż to w formie nagrania wideo wprost z twojego pulpitu. Takie nagrania to screencasty.

W wirtualnym markecie
W wirtualnym markecie
Wszystko o kupowaniu w sklepach internetowych
Kupowanie w e-sklepach ma mnóstwo zalet. Po pierwsze jest wygodne. Nie musisz wychodzić z domu. Możesz spokojnie przeglądać dziesiątki produktów, a wszystkie formalności związane z zamówieniem towaru załatwisz, nie ruszając się zza biurka.

Złap okazję na Allegro
Złap okazję na Allegro
Wszystko o kupowaniu w sklepach internetowych
Na Allegro znajdziesz dosłownie wszystko, co możesz sobie wymarzyć. Od zabawek przez antyki, sprzęt RTV po meble i samochody. W serwisie wystawia swoją ofertę wiele sklepów internetowych, dzięki czemu serwis może służyć jako baza kontaktów ze sprzedawcami.

Kup za granicą
Kup za granicą
Wszystko o kupowaniu w sklepach internetowych
Kupowanie przez internet ma jeszcze jedną zaletę, w stosunku do poprzednio przedstawionych. Znosi jakiekolwiek granice. Dzięki zakupom online brak poszukiwanego przez ciebie towaru w jakimkolwiek polskim sklepie nie jest już przeszkodą.

Własne WWW - Tworzenie witryny
Własne WWW - Tworzenie witryny
KURS PC FORMATU
Nasz kurs tworzenia WWW pozwoli zaprojektować, wykonać i opublikować stronę internetową. Dostarczamy ci całościowe rozwiązanie: przyjazny i polskojęzyczny edytor WWW na CD oraz opis, jak postępować. Kurs składa się z 3 części, każda gwarantuje uzyskanie konkretnego efektu. Część pierwsza pozwoli ci stworzyć i opublikować stronę WWW, w drugiej pokażemy, jak zrobić atrakcyjną galerię zdjęć, w trzeciej założymy blog, księgę gości oraz forum dyskusyjne. Zapraszamy! [Mateusz Nosel]
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto