A A A

Przeróbka systemu

PC Format 6/2009
Pokazujemy, jak z Windows XP Home Edition otrzymać system odpowiadający pod względem funkcji niemal edycji XP Professional. Za darmo.

XP tylko do końca sierpnia!

Jeszcze tylko do końca sierpnia br. będzie możliwy zakup komputerów, które będą miały preinstalowany system Windows XP (wersje OEM). Wersje pudełkowe znikły z oficjalnego kanału dystrybucyjnego Microsoftu 30 czerwca 2008 roku.

Konwersja XP Home na XP Pro – etap przygotowawczy

Jesteś gotowy do zwiększenia potencjału twoich Windows? Zacznij od odpowiednich przygotowań, dzięki którym zminimalizujesz ryzyko popełnienia błędu i znacznie zwiększysz szanse na to, że konwersja systemu Home w Pro będzie udana. Zakładamy, że dysponujesz systemem XP Home w wersji polskiej i z preinstalowanym dodatkiem serwisowym Service Pack 2. Taka wersja jest najpopularniejszą edycją w polskich komputerach. Wszystkie opisane działania należy wykonać na komputerze pracującym pod kontrolą standardowo zainstalowanego systemu Windows XP Home.


Przygotuj oryginalną płytę instalacyjną XP Home Edition PL SP2. Uwaga! Pisząc o płycie instalacyjnej, mamy na myśli nośnik, z którego można zainstalować system, a nie dodawany do wielu komputerów z preinstalowanym Windows tzw. recovery CD. Płyta taka nie zawiera w istocie instalatora Windows, lecz obraz gotowego systemu spreparowany przez producenta komputera. Takie rozwiązanie nie jest przydatne do naszych działań.


Pliki instalacyjne systemu Windows są umieszczone w znajdującym się na płycie instalacyjnej folderze I386. Oprócz tego na płycie instalacyjnej znajduje się więcej folderów, jednak ten jeden zawiera właściwe pliki systemu operacyjnego. Reszta to dodatkowe aplikacje instalowane odrębnie, narzędzia, niektóre sterowniki oraz dokumentacja.


Utwórz teraz folder, do którego przeniesiesz pliki instalacyjne celem wprowadzenia w nich odpowiednich modyfikacji. Otwórz okno Mój komputer i kliknij dwukrotnie Dysk lokalny (C:).


Po otwarciu zawartości dysku C: kliknij prawym klawiszem myszki w pustym miejscu okna Dysk lokalny (C:) i z menu kontekstowego Eksploratora Windows wybierz kolejno Nowy oraz Folder.


Nowo powstałemu folderowi nadaj jakąś prostą nazwę nawiązującą do przyszłego, zmodyfikowanego systemu. W naszym przykładzie nadaliśmy mu nazwę Pro.


Skopiuj teraz odnaleziony na instalacyjnej płycie Windows XP Home folder I386 do założonego właśnie na dysku folderu Pro. Warunek: na dysku twardym powinieneś mieć co najmniej 1 GB wolnego miejsca, jednak dobrze, abyś dysponował znacznie większą przestrzenią (co najmniej 5 GB). Nie będzie wtedy ryzyka, że zabraknie miejsca.


Po skopiowaniu instalacyjnego folderu I386 upewnij się, że pliki instalacyjne na pewno pochodzą z systemu Windows XP Home ze zintegrowanym fabrycznie Service Packiem 2. Aby to zrobić, wykonaj proste działania. Otwórz folder I386 (bez względu na to, czy ten znajdujący się na instalacyjnej płycie z systemem, czy też ten już skopiowany na dysk twardy) i wewnątrz niego odnajdź plik WINNT32.


Kliknij ten plik prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz pozycję Właściwości. W nowo otwartym oknie przejdź do zakładki Wersja, gdzie powinieneś odnaleźć ciąg cyfr. Dokładnie taka numeracja oznacza potrzebną do modyfikacji wersję zawierającą zintegrowany zestaw serwisowy SP2. Kliknij OK. Uwaga! Jeżeli ostatnie cztery cyfry w numerze wersji będą niższe niż 2180, oznacza to, że masz wersję instalacyjną sprzed pojawienia się SP2. W tej sytuacji przed wykonaniem dalszych działań należałoby wykonać tzw. slipstreaming, czyli integrację niezależnie pobranego dodatku serwisowego z plikami instalacyjnymi systemu. Operacja taka wykracza niestety poza ramy tego artykułu. Dalsze działania wykonuj wyłącznie wtedy, jeżeli dysponujesz właśnie wersją Home z SP2. Teoretycznie wprowadzone modyfikacje powinny zadziałać także, gdy dysponujesz nośnikiem instalacyjnym zawierającym zintegrowany zestaw serwisowy SP3. Jednak stosunkowo niewiele takich wersji systemu trafiło na rynek.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
yeloo
opera
10 lipca 2009, 17:59
legalne
a to w ogóle legalne jest ??
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto