A A A

Jak unikać przegrzania

PC Format 2/2009
Wysoka temperatura jest wrogiem podzespołów komputera. Bardzo często bywa przyczyną ich awarii. Warto więc systematycznie kontrolować warunki pracy ważnych elementów w pececie. W artykule prezentujemy programy, które w tym pomogą i uchronią komputer przed nagłym unieruchomieniem.

W zależności od potrzeb można monitorować indywidualnie wyznaczone elementy peceta lub cały komputer. Do tego pierwszego zadania jest dostępnych wiele różnych narzędzi (z reguły darmowych) pozwalających na monitorowanie temperatury urządzeń. Programów do kompleksowego mierzenia temperatury komputera jest zdecydowanie mniej. Poza tym spora część takich aplikacji, ze względu na dużą uniwersalność, cechuje się niewielką dokładnością we wskazaniach temperatury.

Opisane w artykule czynności warto przeprowadzać nie tylko wtedy, gdy z komputerem dzieje się coś złego, ale także profilaktycznie. Uniwersalność przedstawionych przez nas programów pozwoli wykorzystać je niemal na każdym komputerze. Dodatkowo na płycie CD zamieszczamy artykuł dotyczący wykorzystania kilku programów monitorujących dołączanych do popularnych modeli płyt głównych.

Monitorowanie temperatury procesora

Do monitorowania temperatury procesora – centralnego elementu komputera – opracowano wiele mechanizmów i różnorodnych programów. Dzięki temu wydaje się, że zmierzenie termicznych warunków jego pracy jest stosunkowo łatwe. Nie jest to niestety prawda. Przede wszystkim spora część dostępnych obecnie procesorów to układy wielordzeniowe. Ponieważ stopień obciążenia rdzeni różni się w zależności od zadania, jakimi zostają obarczone, także temperatura poszczególnych rdzeni może się znacznie różnić. Dlatego istotne jest, by mierzyć temperaturę dla każdego rdzenia osobno. Najlepiej nadaje się do tego celu program CoreTemp dołączony na naszej płycie. Niestety, program nie jest dostosowany do starszych procesorów Intela bazujących na architekturze Pentium 4, które przecież nadal są używane w wielu komputerach. W tych szczególnych przypadkach można się posłużyć innymi programami pozwalającymi na pomiar temperatury pracy procesora.

Korzystanie z CoreTemp


W dowolnym miejscu dysku utwórz katalog, np. o nazwie CoreTemp, i rozpakuj do niego pliki z archiwum programu CoreTemp. Kliknij dwukrotnie ikonę CoreTemp.exe. Uruchomi się program do monitorowania temperatury rdzeni.


W zależności od rodzaju procesora okienko programu może być różne. Dla układów jednordzeniowych będzie wyświetlana temperatura tylko dla jednego rdzenia procesora, w przypadku jednostek dwu- i czterordzeniowych – temperatura dla każdego rdzenia osobno.


Rubryka Core(s) wyświetla liczbę rdzeni, jakie ma twój procesor. Z kolei w rubryce Tj. Max lub TCaseMax widnieje maksymalna temperatura, z jaką ten procesor może pracować bez awarii, co jest dużym atutem programu. Użytkownik od razu może zweryfikować, czy rzeczywista temperatura nie wzrasta do maksymalnego poziomu. Tak naprawdę temperatura rdzeni nie powinna przekraczać 80 proc. wartości pierwszej i 90 proc. wartości drugiej.


Jeśli chcesz tylko profilaktycznie sprawdzić, jakie są temperatury na rdzeniach procesora, wcale nie musisz śledzić wskazań w okienku CoreTemp. Podczas pracy programu temperatury są także pokazywane w zasobniku systemowym Windows.

Maksymalne obciążenie

Aby można było śledzić maksymalną temperaturę procesora, niezbędne jest mocne obciążenie układu jakimiś skomplikowanymi zadaniami. W tej roli doskonale się sprawdza np. program Prime95, który też znajdziesz na naszej płycie CD.


Utwórz w dowolnym miejscu dysku katalog, np. o nazwie Prime95, rozpakuj do niego program Prime95. Następnie uruchom ten program, dwukrotnie klikając jego ikonę prime95. W otwartym okienku kliknij przycisk Just Stress Testing. Następnie z menu wybierz Options i Torture Test. W kolejno otwartym okienku zaznacz opcję: In-place large FFTs a następnie kliknij OK.




Gdy program Prime95 pracuje, w rubrykach programu CoreTemp w sekcji: CPU #0: Temperature Readings powinny się pojawić wskazania 100% load, co będzie oznaką pełnego obciążenia procesora. Odczekaj 10 minut i w tym czasie obserwuj wskazania temperatur.


Po ukończonym teście zatrzymaj działanie programu Prime95. Z menu wybierz opcję Test, a następnie Stop.... Jeśli wskazania temperatury przekroczą 80 proc. wartości pokazanej w rubryce Tj. Max lub TCaseMax, to będzie oznaczało, że jest jakiś problem z chłodzeniem procesora i trzeba temu przeciwdziałać. Jeśli temperatura nie przekracza wartości progowej, nie masz się co obawiać o swój sprzęt.


Tagi: sprzęt porady
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto