A A A

Japoński superkomputer jest najszybszy na świecie

23 czerwca 2020, 14:05
Sprzęt oparty na architekturze ARM prowadzi w zestawieniu Top500.
Japoński superkomputer jest najszybszy na świecie

Zwycięski Fugaku

W półrocznym rankingu superkomputerów Top500 pierwsze miejsce zajął sprzęt Fugaku, opracowany wspólnie przez firmy Riken i Fujitsu. Zainstalowany jest w Riken Center for Computational Science (R-CCS) w Kobe w Japonii.

 

Parametry mistrza

Po raz pierwszy na szczycie Top500 znalazł się komputer oparty na procesorach ARM. Fugaku wykorzystuje 48-rdzeniowy system A64FX firmy Fujitsu. Zwycięskie pierwsze miejsce dał mu osiągnięty wynik 415,5 petaflopów w pomiarach wydajności HPL. Komputer okazał się 2,8 razy szybszy niż Summit IBM-a (drugi w zestawieniu).

Fugaku zwyciężył też w pozostałych rankingach testujących komputery pod różnymi obciążeniami: Graph 500, HPL-AI oraz HPCG. Taka sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy. W testach HPL-AI (parametr istotny w zastosowaniach uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji) maksymalna wydajność sprzętu wyniosła ponad 1000 petaflopów (1 exaflop).

W minionych latach rywalizacja w rankingu toczyła się głównie między systemami amerykańskimi i chińskimi. Sprzęt z Japonii pojawił się na szczycie zestawienia po raz pierwszy od 9 lat (kiedy to wygrał komputer K firmy Riken).

Fugaku będzie stosowany komercyjnie od przyszłego roku. Dotychczas wykorzystywany był eksperymentalnie do badań związanych z Covid-19 (m.in. do diagnostyki oraz symulacji rozprzestrzeniania się wirusa).

 

Triumfatorzy Top500

Na najnowszej liście Top500 drugie miejsce (po Fugaku) zajął superkomputer Summit IBM-a (148,8 petaflopów w pomiarach wydajności HPL), trzecie – Sierra, system z Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) w Kalifornii (94,6 petaflopów). Kolejne miejsca zajęły sprzęty chińskie: Sunway TaihuLight, opracowany przez Chińskie Narodowe Centrum Badań Inżynierii i Technologii Komputerów Równoległych (NRCPC) oraz Tianhe-2A, stworzony przez Narodowy Uniwersytet Obrony Technologii (NUDT) w Chinach.

W pierwszej dziesiątce znalazły się też systemy: HPC5 (po raz pierwszy w zestawieniu), zbudowany przez firmę Dell, a wykorzystywany przez włoską firmę energetyczną Eni SpA (jest to najszybszy superkomputer w Europie), Selene (także po raz pierwszy na liście), zainstalowany w firmie Nvidia w USA, Frontera, system Della zainstalowany w Texas Advanced Computing Center (TACC) w USA, włoski Marconi-100, działający w centrum badawczym CINECA, oraz Piz Daint pracujący w szwajcarskim Narodowym Centrum Superkomputerowym (CSCS) w Lugano w Szwajcarii.

W najnowszym zestawieniu Top500 znalazło się 226 systemów chińskich, 114 amerykańskich i 30 japońskich. Obecna zagregowana wydajność całej listy wynosi 2,23 exaflopów (pół roku temu było to 1,65 exaflopów). Największą łączną wydajność spośród superkomputerów znajdujących się na Top500 zapewniają systemy z USA (644 petaflopów).

fot. You Tube – Topper Class


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto