A A A

Gdzie po aplikacje

PC Format 5/2009
Szukasz nowego programu? Nie wiesz, jak się nazywa narzędzie, którego potrzebujesz? Odpowiedź jest prosta. Korzystaj z wyspecjalizowanych serwisów gromadzących różnego rodzaju aplikacje. Przyjrzeliśmy się najpopularniejszym polskim witrynom z programami.

Cechy dobrego serwisu z programami

  • BAZA APLIKACJI
    Serwis powinien gromadzić jak najwięcej różnego rodzaju programów. Dzięki temu użytkownik ma wszystko w jednym miejscu. Może wybierać. Witryna powinna także oferować wyczerpujące opisy wszystkich zamieszczonych aplikacji.
  • AKTUALNOŚĆ
    Zebrane aplikacje powinny być w miarę systematycznie wymieniane na nowsze wersje. Jeżeli program ma nową odsłonę, powinna się niezwłocznie pojawić na łamach witryny.
  • FUNKCJONALNOŚĆ
    Intuicyjna nawigacja, dobrze dobrane kategorie oraz system komentarzy i wyszukiwarka to plusy każdego serwisu. Dotyczy to oczywiście również serwisów z programami. Nie powinno zabraknąć także forum dyskusyjnego.
  • DODATKOWA ZAWARTOŚĆ
    Dobrze, gdy baza programów zgromadzonych w serwisie jest wzbogacona o aktualności ze świata komputerów oraz artykuły i poradniki dotyczące zebranych aplikacji.

Podsumowanie testu

Porównaliśmy 8 polskich serwisów, które katalogują nazwy i odnośniki do polskich i zagranicznych programów. W zestawieniu znalazły się witryny, które według rankingu Gemius mają największą oglądalność wśród polskich internautów. Testując serwisy, zwróciliśmy uwagę nie tylko na liczbę zgromadzonych w nich aplikacji, ale także na sposób przedstawienia i skatalogowania zbiorów. Porównaliśmy zarówno zawartość witryn, jak i podstawowe ich funkcje (wyszukiwarkę, komentarze). Dodatkowo przyznawaliśmy punkty za zamieszczanie aktualności, poradników czy prezentacji multimedialnych.

Liczba oraz aktualność programów

Kartą przetargową serwisu jest z pewnością liczba zgromadzonych w nim aplikacji. Zazwyczaj jest ich około dwóch, trzech tysięcy w różnych kategoriach tematycznych. Wyjątek stanowi witryna Programs.pl, która zawiera około 800 pozycji.

Testując serwisy, zwracaliśmy uwagę na aktualność zbiorów. Stara wersja programu powinna być niezwłocznie zastąpiona przez nową odsłonę. Dobrze, gdy serwis przy tej okazji aktualizuje informację o programie, wspomina o istotnych nowościach i zmianach, jakie zaszły w aplikacji.

Z serwisu Dobre programy często pobieraliśmy nowszą wersję aplikacji niż np. z witryny Download(czasami różnica sięgała miesiąca, jak w przypadku eMule). Podobnie było z przeglądarką Firefox. Gdy w wielu serwisach była już wersja 3.0.6 i 3.0.7, z innych można było pobrać dopiero 3.0.4 (dwa miesiące różnicy). W serwisie Download w dodatku nie działał odnośnik.

Aby ocenić aktualność, stworzyliśmy listę 30 popularnych aplikacji i strona po stronie sprawdziliśmy, jakie wersje są udostępnione przez serwisy. To pozwoliło wystawić średnią ocenę w tej kategorii.

Pisząc o zbiorach, warto także wspomnieć o łatwej nawigacji wśród skatalogowanych aplikacji. Dobry podział na kategorie pozwala szybciej dotrzeć do interesującego nas programu. Korzystnie jest, gdy wyświetloną listę aplikacji możemy sortować według wielu kryteriów, takich jak: programy płatne i darmowe, według daty dodania, wielkości czy wersji językowej. Najlepiej wypadają Megapliki, w których dane możemy sortować w taki właśnie sposób (szczegóły w tabeli testowej) – tak powinno być w każdym serwisie.

Plusem witryn jest także zaawansowana wyszukiwarka (mają ją Megapliki, Programosy czy Programs). Mechanizm wyszukiwawczy działa zdecydowanie słabiej w serwisie Dobre programy. Wpisując zapytanie „Opera”, otrzymujemy 215 trafień, w których program odnajdujemy na 124. pozycji na drugiej stronie wyników! Lepiej jest z Firefoksem, który lokuje się już na 30. miejscu.

Opisy i informacje

Bardzo istotną rzeczą w każdym serwisie z programami jest opis poszczególnych aplikacji. Powinien jak najwięcej mówić o programie, jego możliwościach, funkcjach oraz być uzupełniony o najważniejsze dla użytkownika wskazówki.

Na dość obszerne i przydatne opisy możemy liczyć w większości serwisów, chociaż najsolidniejsze informacje znajdziemy na stronach Dobre programy, Metapliki, Pobieralnia, Programowy i Instalki. Ostatni serwis wiedzie prym w tej dziedzinie. Wyczerpujące informacje, zarówno o programie, jak i zmianach w kolejnych wersjach, to bardzo duży plus dla serwisu Instalki.

Przydatne są także wskazówki, skąd pobrać spolszczenie (jeżeli jest wymagane), a także jak je uruchomić czy zmienić lokalizację.

Przy każdym opisie powinien być także zrzut z okna aplikacji, który pokaże użytkownikowi, jak działa narzędzie podczas wykonywania różnych czynności lub chociaż jak wygląda główne okno programu. Najgorzej są opisane programy w serwisie Softmania. Informacja, że eMule to bardzo dobry program do wymiany plików, jest zbyt uboga.

Oceny i komentarze

Dobry serwis z programami powinien mieć także własne forum dyskusyjne i system komentarzy. Użytkownicy mogą na jego łamach rozmawiać o aplikacjach oraz wymieniać się spostrzeżeniami. Podobnie sprawa wygląda z komentarzami, które internauci mogą zamieszczać bezpośrednio pod nazwą i opisem aplikacji. Często pomaga to innym gościom podjąć decyzję o pobraniu pliku, znaleźć odpowiedź na pytanie dotyczące danej aplikacji czy poznać opinię innych osób. Tego ostatniego brakuje w Instalkach i Pobieralni. Szkoda, bo po spełnieniu tych kryteriów serwis Instalki zająłby wyższe miejsce. Niestety, każdy ma równe szanse i wszystkie serwisy mogły otrzymać za to punkty.

wystawia oceny zamieszczanym aplikacjom i pozwala oceniać użytkownikom witryny. Średnia z kilku tysięcy not pozwala chociaż wstępnie się zorientować, czy dana aplikacja zasługuje na uwagę.

Nie tylko programy

Oczywiście serwis z programami powinien się skupiać przede wszystkim na aplikacjach. Może także gromadzić gry, sterowniki czy spolszczenia (jak Dobre programy czy Pobieralnia). Bardzo dużym plusem jest również bardzo solidnie redagowany dział z aktualnościami ze świata komputerów.

Pod tym względem najlepszym serwisem są Dobre programy, których nowości są pisane systematycznie, dobrze przygotowane i często opatrzone autorskim komentarzem (najwięcej informacji jest o wydarzeniach związanych z firmą Microsoft).

Każda witryna mogła także zdobyć dodatkowe punkty za poradniki czy prezentacje zamieszczane na łamach strony. Takie krótkie warsztaty mogą pomóc opanować program czy nauczyć się czynności związanych z jego obsługą.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
TomekJaw3.6
opera
6 kwietnia 2009, 16:55
Dobrze
To na pewno będzie ciekawy artykuł.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto