A A A

Łatwa migracja

PC Format 11/2009
Dzień 22 października to oficjalna data premiery najnowszego systemu operacyjnego Microsoftu Windows 7. Pomożemy perfekcyjnie się przygotować do przesiadki. Pokażemy, jak przenieść dokumenty i aplikacje z wysłużonego Windows XP na Windows 7, a także, jak potem zabezpieczyć dane przed utratą.

Przeprowadzka na jednym komputerze

Jeżeli masz tylko jeden komputer z systemem Windows XP i chcesz wymienić system na Windows 7, również możesz skorzystać z opisanej przez nas procedury przenoszenia danych za pomocą programu Łatwy transfer. Musisz jedynie nieco zmienić kolejność. Ponieważ nie masz jeszcze zainstalowanego systemu Windows 7, musisz zdobyć program Łatwy transfer w inny sposób. Microsoft udostępnia narzędzie Łatwy transfer dla Windows XP. Jest ono do pobrania pod adresem www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=2B6F1631–973A-45C7-A4EC-4928FA173266&displaylang=en Gdy już pobierzesz ten program, postępuj dokładnie wg kroków opisanych w warsztacie „Łatwy transfer w Windows XP”, a następnie zainstaluj system Windows 7 i skorzystaj z procedury opisanej w warsztacie „Finalne kopiowanie”.

Transfer danych z Windows XP na Windows 7

Nasz przewodnik, pokazujący krok po kroku operację przenoszenia danych ze starego systemu na nowy, opracowaliśmy przy założeniu, że Windows 7 masz już zainstalowany na maszynie, na którą chcesz przenieść swoje pliki. Oprócz tego zakładamy, że masz oczywiście dostęp do obu systemów (Windows XP i Windows 7) z uprawnieniami administracyjnymi. Najwygodniejszą metodą przeniesienia danych jest wykorzystanie do tego celu przenośnego dysku twardego lub odpowiednio pojemnego flashdysku. Taką właśnie metodę opisujemy w pierwszym warsztacie. Zaczynasz od Windows 7, następnie przesiadasz się na XP, by na koniec powrócić z danymi do Windows 7. Opisaną procedurę możesz zastosować także w sytuacji, gdy masz jeden komputer, pracujący aktualnie pod kontrolą Windows XP, i chcesz przenieść dane na Windows 7. Szczegóły w ramce „Przeprowadzka na jednym komputerze”.

Łatwy transfer w Windows 7


Uruchom komputer. Zaloguj się na swoje konto w Windows 7. Po uruchomieniu się pulpitu rozwiń menu Start i w tekstowym polu wyszukiwania zacznij wpisywać frazę Łatwy transfer w systemie Windows. Już po wpisaniu słowa Łatwy powinieneś zobaczyć na pierwszej pozycji w menu element o nazwie Łatwy transfer w systemie Windows. Kliknij go.


Pojawi się okno kreatora: Łatwy transfer w systemie Windows z opisem możliwości programu. Kliknij przycisk Dalej.


W kolejnym etapie kreatora jesteś pytany o metodę transferu danych ze starego komputera (z XP) na nowy (z Windows 7). W naszej redakcji wykorzystaliśmy flashdysk Kingston DataTraveler 200 o pojemności 64 GB. Skorzystanie z flashdysku jest metodą najwygodniejszą. Pierwszy sposób, Przy użyciu kabla łatwego transferu, wymaga użycia specjalnego i w praktyce trudno dostępnego okablowania. Drugi,  Przy użyciu sieci, wymaga przede wszystkim zestawienia połączenia sieciowego między dwoma komputerami, między którymi przenosisz dane. Połączenia kablowe są kłopotliwe, a bezprzewodowe zawodne i wolniejsze niż zalecana przez nas metoda. Przygotuj zatem dysk zewnętrzny lub flashdysk i kliknij Przy użyciu zewnętrznego dysku twardego lub dysku flash USB.


W kolejnym oknie zobaczysz proste pytanie kreatora o to, którego komputera w danej chwili używasz. Ponieważ przeprowadzkę rozpoczęliśmy od uruchomienia programu Łatwy transfer na nowym (z Windows 7) komputerze, wybierz To jest mój nowy komputer.


Na kolejne pytanie kreatora odpowiedz przecząco – kliknij Nie.


Następny etap kreatora wymaga odpowiedzi na pytanie, czy program Łatwy transfer został zainstalowany na starym komputerze. Oczywiście jeszcze nie, dlatego z dostępnych pozycji wybierz Muszę teraz zainstalować narzędzie.


Ponieważ w Windows XP trzeba zainstalować program do transferu danych, musisz najpierw przenieść na stary komputer pliki instalacyjne. Masz do wyboru dwie metody widoczne w tym etapie kreatora. W naszym przykładzie korzystaliśmy z flashdysku, dlatego wybraliśmy opcję Dysk flash USB.


Pojawi się okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu, w którym musisz wskazać literkę flashdysku. Jeżeli masz podłączony tylko jeden flashdysk, nie powinieneś mieć żadnych problemów z wyborem. Po wskazaniu flashdysku kliknij przycisk OK.


Rozpocznie się kopiowanie plików instalacyjnych programu na wskazany flashdysk. Gdy pasek postępu dotrze do końca, wyświetlą się dalsze wskazówki. Możesz teraz wyjąć flash­dysk z gniazda USB. Nie klikaj jeszcze przycisku Dalej. Czas na powrót na stary komputer.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Slawinski
opera
28 października 2009, 20:29
A co z aplikacjami?
A co z aplikacjami? Co z tego, ze wyswietla mi sie ich lista skro nie mozna ich przetransferowac. Ja w kazdym razie nie potrafie tego zrobic. Prosze o pomoc, jesli ktos zna rozwiazanie.
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto