A A A

Niezbędne i przydatne

PC Format 10/2007
Do pracy na optymalnie skonfigurowanym pececie niezbędne są jeszcze urządzenia peryferyjne, takie jak monitor, klawiatura i mysz. Oprócz nich warto dokupić dodatkowe akcesoria, które wprawdzie nie są konieczne, ale przydadzą się, i to nie tylko do uczenia się i odrabiania prac domowych, Do tej grupy urządzeń zaliczamy np. drukarkę, skaner, jak również głośniki lub słuchawki czy pamięci flash.

Przydatne akcesoria

Bez nich się obejdziesz, ale z nimi możesz bardziej wszechstronnie korzystać z komputera. Ponieważ opisane akcesoria nie są niezbędne do uruchomienia peceta, ich zakup możesz rozłożyć na raty.

Drukarka i skaner

Jeśli zamierzasz drukować prace przygotowane na komputerze, będzie ci potrzebna drukarka. Drukarkę atramentową można kupić już za 100 złotych, np. Canon PIXMA iP1300. Przy wyborze konkretnego modelu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na koszty eksploatacji (ceny tuszów są bardzo zróżnicowane) oraz szybkość drukowania. Dla przeciętnego studenta nawet najprostsze rozwiązania będą jednak odpowiednie.

Warto też rozważyć zakup czarno-białej drukarki laserowej. W podstawowej wersji jej cena nie przekroczy 300 złotych (np. Brother HL-2032). Laserówki drukują szybciej niż atramentówki, przy zachowaniu podobnej jakości; poza tym toner wymienia się rzadziej niż atrament. Przy wyborze drukarki warto zapytać sprzedawcę, czy dany model pracuje cicho. To ważne, gdy mieszkasz z kilkoma osobami. Obecnie większość drukarek działa względnie cicho, ale zdarzają się niechlubne wyjątki od tej reguły.

Studentowi przyda się jeszcze skaner – zamiast w punkcie kserograficznym będzie mógł w domu kopiować notatki, a po zeskanowaniu wydrukować je lub wysłać kolegom pocztą elektroniczną. Wybór skanera zależy od potrzeb użytkownika i zasobności jego portfela. W najprostszych zastosowaniach znaczenie ma jedynie szybkość skanowania. Jakość jest drugoplanowa. Dobrym i zarazem niedrogim modelem jest np. Mustek BearPaw 2400 CU – kosztuje niecałe 150 złotych.

Niezłym pomysłem może się okazać zakup urządzenia wielofunkcyjnego, łączącego funkcje drukarki i skanera. Rozwiązanie takie pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca, zwłaszcza w ciasnych pokojach akademika. Za urządzenie wielofunkcyjne zapłacisz mniej, niż kupując osobno drukarkę i skaner, np. Lexmark X2450 kosztuje około 200 złotych. Niektóre modele umożliwiają ponadto kserowanie dokumentów przy wyłączonym komputerze (mają własną pamięć o dużej pojemności).

Głośniki

Przydadzą się np. do nauki języków obcych. Zwykle wystarczy prosty zestaw niewielkich głośników stereo za 50 złotych. Uzupełnieniem powinien być mikrofon (cena ok. 20 zł), który można wykorzystywać np. do nagrywania i poprawiania swojej wymowy.

Komputer studenta może pełnić rolę centrum rozrywki, gdy w czasie wolnym od zajęć i nauki zechce obejrzeć film. Do takich zastosowań warto kupić zestaw głośników 5.1 (za około 250 złotych). Jeśli mieszkasz ze współlokatorami na stancji, zamiast głośników przydadzą się dobre słuchawki, kosztujące od 100 złotych. Warto pomyśleć, czy bardziej odpowiednie będą dla ciebie słuchawki z kablem, czy może jeden z bezprzewodowych modeli, wykorzystujących do komunikacji z komputerem fale radiowe (np. w sytuacji, kiedy masz ochotę posłuchać książki w wersji audio nie tylko we własnym pokoju).

Słuchawki można wykorzystać także jako narzędzie do komunikacji przez internet, np. rozmów głosowych za pośrednictwem programów typu Skype. Wystarczy kupić model ze zintegrowanym mikrofonem (ceny nie odbiegają od cen wersji bez mikrofonu). A jeśli jeszcze zainwestujesz w kamerę internetową (niecałe 100 zł), twoi bliscy będą mogli nie tylko rozmawiać z tobą przez internet, ale też cię widzieć.

Pamięci

Do przenoszenia plików między komputerami przydadzą się pamięci flash, dostępne w postaci popularnych napędów pendrive podłączanych bezpośrednio do komputera przez port USB, lub karty pamięci, takie jak używane np. w aparatach cyfrowych. Do odczytania kart pamięci w komputerze potrzebny jest specjalny czytnik. Najpowszechniejsze (cena ok. 30–40 zł) obsługują niemal wszystkie dostępne rodzaje kart (SD, CF, Memory Stick, MMC). Lepszy jest pendrive – każdy komputer wyposażony jest w kilka portów USB, nie każdy natomiast ma czytnik kart pamięci. Pamięci flash mieszczą od 256 MB aż do 8 GB danych. Modele danej pojemności różnią się m.in. prędkością zapisu i odczytu danych. Pendrive 1 GB (zapis 3 MB/s, odczyt 6 MB/s) można już kupić za mniej niż 40 zł.

Zwróć uwagę

  • Niski koszt zakupu drukarki jest równoważony sporymi kosztami eksploatacji. Jeśli drukujesz mało, sprawdź, czy tusze pasujące do danej drukarki są dostępne również w mniejszych pojemnikach.
  • Nie przywiązuj za dużej wagi do czasu reakcji matrycy monitorów, który w każdym monitorze jest obecnie wystarczający. Ważniejsza jest obecność złącza cyfrowego DVI i jakość wyświetlanych kolorów.
  • Jeśli masz już Windows Vista, sprawdź, czy kupowane urządzenie peryferyjne jest zgodne z tym systemem, w przeciwnym razie należy wyszukać odpowiednie sterowniki na stronie producenta. Nie ma gwarancji, że takie sterowniki są już gotowe.

Tagi: sprzęt nauka
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto