A A A

Nowy RAM i dysk

PC Format 9/2013
Laptopy są urządzeniami niewielkimi, ale wbrew pozorom stwarzają pewne możliwości rozbudowy. Co więcej, wymiana dysku i rozbudowa pamięci wcale nie jest trudniejsza niż w komputerze stacjonarnym. Jeśli więc chcesz poprawić sobie komfort pracy, przeczytaj nasz poradnik. GRZEGORZ ŁUKASIK

Nowy dysk do notebooka

Dysk SSD jest elementem, który najbardziej przyspieszy komputer, aczkolwiek trzeba przeznaczyć na niego kilkaset złotych. Oczywiście do wymiany dysku dochodzi także w innych sytuacjach, np. gdy poprzedni okaże się za mały albo się popsuje.

Jeśli chcesz poprawić komfort pracy na laptopie, a masz na nim Windows 7 lub Windows 8, zdecydowanie warto kupić dysk SSD o pojemności 120–250 GB. Większe dyski kosztują już ponad 1000 zł. Jeśli taka pojemność to za mało, musisz kupić zwykły dysk 2,5” o takiej pojemności, która będzie dla ciebie odpowiednia.

Przenoszenie danych

Zanim zamienisz dyski w laptopie, warto przenieść dane ze starego dysku na nowy. Ponieważ do komputera przenośnego zwykle nie da się włożyć dwóch dysków jednocześnie, nowy trzeba umieścić np. w kieszeni USB.

Jednak większy problem stworzy samo przeniesienie danych – chyba nie ma programu, który potrafiłby przenieść każdy system. Wynika to z różnych czynników. My polecamy Paragon Backup & Recovery 12, który jest najbardziej skuteczny, ponadto jest dostępny za darmo w wersji demonstracyjnej. Można także wypróbować darmowy EaseUS Todo Backup Free 6.0 czy Acronis True Image 2013 (funkcja klonowania całych dysków działa tylko w jego płatnej wersji).


Wersję testową programu Paragon Backup & Recovery 12 musisz pobrać sam, wchodząc pod adres www.paragon-software.pl/download. Otrzymasz e-mailem link do testowej wersji, która będzie działać przez 30 dni. Pobierz i zainstaluj program, używając domyślnych ustawień.


Uruchom program. Z lewej strony okna kliknij Copy and Migration, następnie z prawej kliknij Hard Disk Migration. Uruchomi się kreator, który w każdym programie tego typu wygląda podobnie.


W jednym z kroków kreatora wybierz dysk źródłowy, z którego chcesz skopiować dane.



W kolejnym kroku wskaż dysk docelowy, czyli ten, który został podłączony do USB:


W następnym kroku musisz potwierdzić, że na pewno chcesz skopiować dane. Zaznacz Yes, continue copy operation. W następnych krokach pozostaw domyślne ustawienia, po czym program znów zapyta o pozwolenie na wykonanie wszystkich operacji. Zaznacz Yes, apply the changes physically. Rozpocznie się klonowanie, które może trwać około godziny, zależnie od ilości danych na dyskach.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
andrzej12
15 grudnia 2013, 16:30
WITAM - windows 32bitowy nie obsługuje większej ilości ramu . Może wykorzystać maksymalnie 3,5 gb . trzeba zainstalować system 64bity z zastrzeżeniem , że procesor współpracuje z win 64bity. Kości pamięci lepiej pracują jeśli są w takich samych parach np 2X2gb , ale śmiało można zamontować 1X4gb . Ważna też jest częstotliwość , jeśli płyta główna obsługuje większe częstotliwości , można dołożyć o wyższej liczbie MHz. Co ważne przy wymianie pamięci należy wyłączyć zasilanie i wyjmujemy baterię , bo bywają przypadki uszkodzenia płyty w czasie wymiany . Pozdrawiam
avatar
Mitdgart
15 grudnia 2013, 15:08
Ojej. Jedna sprawa o której nie mogę się nigdzie doczytać w powyższym artykule więc zakładam, że wszyscy o tym zapomnieli. Zazwyczaj jak już pojawia się możliwość rozbudowania pamięci RAM większość użytkowników chciało by włożyć jak najwięcej. To zrozumiałe ale radzę najpierw sprawdzić z producentem jaką MAKSYMALNĄ ilość RAM obsługuje dana płyta główna. Dotyczy to niestety nie tylko komputerów stacjonarnych ale również laptopów. Kolega Rich - jeżeli masz np. 2 x 1 Gb RAM a chcesz mieć 4 Gb to po prostu wymień obie kości na 2 x 2 Gb. Jeżeli masz Notebooka (takiego np 10.1") to zazwyczaj jest tam 1 Gb RAM oraz pusty slot który umożliwia nam dorzucenie kości 1 Gb. Niestety nie przyjmują więcej.
avatar
homar
15 grudnia 2013, 13:55
Zmieniłem 1Gb na 4Gb, ale OS to Win7/32 Starter. Jak go upgrydować aby widział powyżej 2 Gb Tam ? To w ogóle pokazuje jakim badziewiem jest produkt Microsoftu, w porównaniu z Linuksem, gdzie 32 bitowe wersje potrafią wykorzystać powyżej 4 Gb.
avatar
Rich
15 grudnia 2013, 13:36
Halo,witam Wazne jest abysmy dolozyli RAM o takim samym module jaki jest juz zamontowany w Laptopie. Jednak co zrobic jezeli sa juz zamontowane DWA 2x1a CHCEMY powiekszyc do np.4 czyli 2x2?? Jest taka mozliwosc??
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto