A A A

Podziel internet

PC Format 9/2008
Stały dostęp do internetu nie jest już usługą luksusową, korzysta z niego mnóstwo osób. Co więcej, mamy w domach często po 23 komputery, a każdy mógłby być podłączony do internetu. Aby mogły korzystać ze wspólnego łącza, niezbędny jest router. Opisujemy 16 takich niedrogich urządzeń do Neostrady i kablówek.

Co się zmieniło

Ostatni test routerów pojawił się w PC Formacie 6/2007. W ciągu roku bardziej spopularyzował się standard 802.11n, szczególnie dotyczy to routerów do kablówek, a w nielicznych przypadkach także routerów ADSL. Wraz z wejściem nowego standardu bezprzewodowego pojawiło się silne szyfrowanie AES, zabezpieczenie Wi-Fi Protected Setup (WPS), funkcje WMM (Wi-Fi Multimedia) do zarządzania pasmem w sieciach bezprzewodowych. Obecnie wiele routerów ma także funkcje służące do zarządzania pasmem łącza internetowego.

Podsumowanie testu

Przetestowaliśmy 16 routerów, z czego 8 jest przeznaczonych do Neostrady, a pozostałe 8 do łączy działających w standardzie Ethernet.

Wyposażenie

Nie mamy zastrzeżeń do interfejsów WAN (internetowych) testowanego sprzętu. Każdy jest dostosowany do standardu ADSL2+ (24 Mb/s) albo Fast Ethernet (100 Mb/s), więc oferuje spory zapas wydajności w stosunku do łączy internetowych.
Niestety, w przypadku LAN jest znacznie gorzej. W pecetach i note­bookach standardem jest obecnie Gigabit Ethernet, tymczasem producenci routerów uparli się na kilkakrotnie wolniejszy Fast Ethernet. W przypadku łączności Wi-Fi sytuacja wygląda nieźle, bo wiele rou- terów ethernetowych ma interfejs 802.11n. Jednak ciekawe, że wśród modeli przeznaczonych do Neostrady znacznie trudniej znaleźć router zgodny z tym standardem.

Obsługa

Jeśli chodzi o instalację routerów, podejście producentów jest różne. D-Link, Linksys i ZyXEL dodają specjalne programy, które nawet podpowiadają, jak podłączyć przewody. Pozostałe urządzenia mają kreator, który uruchamia się po podłączeniu routera. Działanie tych programów bywa różne, najlepszy pod tym względem jest ZyXEL, ale ma program tylko w wersji angielskiej.

Wszystkie routery mają interfejs konfiguracyjny dostępny przez przeglądarkę WWW, niekiedy także przez protokół Telnet lub FTP. Każdy z routerów ma wbudowany dziennik zdarzeń, ale tylko co drugi jest w stanie przesyłać ten dziennik na wskazany adres e-mailowy. Każde urządzenie może wyświetlić stan połączenia z internetem, ale już tylko nieliczne potrafią sprawdzić stan usługi DNS.
Ogólnie, jeśli chodzi o obsługę routerów, najlepsze oceny w swoich kategoriach otrzymały: D-Link DIR--635 oraz ZyXEL Prestige 660HW.

Możliwości

Jedną z zaawansowanych funkcji wielu urządzeń jest zarządzanie pasmem – dzięki niej dane przesyłane np. przez sieć P2P nie są w stanie zapchać łącza internetowego. Protokołom tego typu ustawia się najniższy priorytet, a protokołom np. do obsługi połączeń głosowych – priorytet najwyższy. Niektóre routery umożliwiają także zmianę priorytetu danego adresu IP lub MAC.

Wielu osobom przydadzą się też filtry, np. do kontroli rodzicielskiej. Niestety, w tym przypadku tylko nieliczne urządzenia są dobrze przemyślane – jeśli filtrowany jest dany adres URL, to filtr obejmuje wszystkie komputery w sieci lokalnej. Tymczasem sensowne jest założenie takiego filtra na pojedynczy adres MAC (np. komputer dziecka). Jeśli chodzi o możliwości, najwyższe oceny w swoich kategoriach uzyskały urządzenia D-Link DIR-635 i Pentagram Cerberus P6331–6.

Wydajność

Do przeglądania internetu wystarczy jakakolwiek sieć Wi-Fi. Jednak przesyłanie muzyki czy filmów przez sieć wymaga, by miała ona dużą przepustowość – przynajmniej jak Fast Ethernet (10 MB na sekundę). Okazuje się, że niektóre routery potrafią pracować z taką szybkością, choć dotyczy to niewielkich odległości – rzędu kilku metrów.

Podczas testów demonem szybkości okazał się Intellinet, model oznaczony numerem 523967 – szybkość przesyłania danych dochodziła nawet do 11 MB/s. Niektóre modele 802.11n nie osiągały nawet połowy tej wydajności i nie pomagała żadna zmiana parametrów, mimo że karty sieciowe łączyły się z routerem z szybkością nawet 270 Mb/s. Oczywiście jeszcze słabiej wypadają urządzenia 802.11g.

Zwróciliśmy także uwagę na stabilność – każda awaria routera podczas testów powodowała obniżenie oceny. Niestety, dwa modele routerów (Sweex LW300 oraz AirLive WT-2000ARM) w ogóle zostały z tego powodu zdyskwalifikowane i nie znalazły się w zestawieniu.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
wojdj
opera
1 sierpnia 2008, 15:37
Test routerów do Neostrady
i znowu czytacie w moich myślach, chyba zainstaluje lepszego firewall'a :D
zgłoś do moderacji »
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto