A A A

Tanie wakacje

PC Format 6/2009
Skromny budżet nie powinien cię powstrzymać przed wyjazdem na wakacje. Jeśli nie zależy ci na 4-gwiazdkowym hotelu czy locie klasą biznes, ciekawe podróże czekają! Skorzystaj z serwisów, które pozwolą ci obniżyć koszty wakacyjnej wyprawy.

Czy to bezpieczne?

Serwisy umożliwiające tańsze podróżowanie opierają się w dużej mierze na zaufaniu do nieznajomych. Ale podejmują też różne działania, by zapewnić bezpieczne korzystanie z udostępnianych za ich pośrednictwem ofert. Oto kilka przykładów.
  • OCENY I REFERENCJE
    Każdy serwis pozwala zostawiać komentarze i oceny na temat innych użytkowników; można też przesłać do portalu skargę, gdy zostanie naruszony regulamin.
  • WERYFIKACJA
    CouchSurfing przypisuje status zweryfikowanego (bezpiecznego) użytkownika osobie, która wpłaci na rzecz serwisu darowiznę za pomocą karty kredytowej oraz wprowadzi na stronie kod przesłany kartą pocztową na podany adres. W HospitalityClub osoby kontaktujące się w sprawie noclegu muszą podać swoje dane oraz numer paszportu lub dowodu tożsamości; przy pierwszym spotkaniu należy te dokumenty sprawdzić. Serwis Siejedzie wymaga od kierowców oferujących transport podania numeru rejestracyjnego samochodu.
  • REKOMENDACJE
    Poręczenie za daną osobę, wystawione przez zweryfikowanych użytkowników, którzy mieli z tą osobą kontakt w świecie rzeczywistym, stosuje CouchSurfing. Witryna Servas przyjmuje rekomendacje np. z miejsca pracy lub ze szkoły.
  • UMOWY
    Przy wymianie mieszkania podpisuje się umowy ustalające szczegóły „transakcji”. Serwisy udostępniają ich wzory.

Wymień się domem lub mieszkaniem

Ty jedziesz do mieszkania np. w Sztokholmie, a goście w tym samym czasie przyjeżdżają do twojego mieszkania w Krakowie. Do uzgodnienia jest, czy zostawiasz im też samochód i zwierzęta pod opieką. Wymiana może nastąpić w różnych terminach, bo np. wyjeżdżasz na działkę i mieszkanie jest puste.

Korzystanie z serwisu wymaga rejestracji i uiszczenia opłaty. Przykładowo na anglojęzycznej HomeExchange (homeexchange.com) wynosi ona 100 dolarów. Na polskojęzycznej stronie Intervac (intervac.com) opłata roczna to ponad 354 zł, a za dwa lata 600 zł.

Zasada ich działania jest prosta. Prezentujesz swoją ofertę. Możesz zaznaczyć, jakie kraje, w jakich terminach chciałbyś odwiedzić, i czekać na propozycję. Możesz też przeglądać oferty i wysyłać e-maile do oferentów bezpośrednio ze strony. Serwisy często udostępniają szablony listów czy formularzy umowy na różnych etapach procesu wybierania domu czy mieszkania na wymianę.

Intervac oferuje też usługę house sitting. Pozwala ona zaoferować opiekę nad czyimś domem lub poprosić inną rodzinę o opiekę nad swoim domem.

Pasażer na wolne miejsce

Do wybranego celu podróży możesz dotrzeć tanimi liniami lotniczymi, autobusami, pociągiem. Możesz także skorzystać z banku wolnych miejsc w samochodach. Działający od lat serwis Mitfahrzentrale (Mitfahrzentrale.com) zawiera oferty przejazdu na terenie Europy (np. z Berlina do Paryża za 45 euro). Są tam też linki do stron skupiających się na ofertach przejazdu w poszczególnych regionach Europy (Car-Pool.co.uk) i świata (Canada.Car-Pool.com).

Portal nie pobiera opłat za pośrednictwo, ale ma dwa rodzaje członków. Bezpłatni mogą zamieszczać ogłoszenia i przeszukiwać oferty przejazdu, tworzyć i otrzymywać zapytania dotyczące podróży przez e-mail. Płatni członkowie mogą np. podejrzeć numery telefonów użytkowników portalu. 31-dniowe członkostwo kosztuje ok. 3 euro, roczne – 20 euro. Portal wyróżnia ikona zamku tzw. bezpiecznych użytkowników – takich, którzy złożyli w serwisie kopię dowodu tożsamości.

Na stronie jest kalkulator, który pozwala oszacować koszt przejazdu, ale ostatnie słowo należy do kierowcy – trzeba ustalić cenę przed wyjazdem (ale kierowca nie może zarabiać na tej usłudze).

Są też polskojęzyczne strony, np. z ofertami wolnych miejsc na przejazdy głównie do Niemiec i z powrotem (mitfahrzentrale.web-host24.com), na przejazdy między miastami w Szkocji i Anglii oraz do Polski i w drugą stronę (emito.net) czy strona wirtualnego autostopu (autostop.com.pl). Ciekawostką jest witryna Siejedzie (siejedzie.pl) , która działa na zasadzie aukcji. Zgłaszasz, skąd i dokąd chcesz pojechać oraz ile chcesz za tę podróż zapłacić. Osoby mające wolne miejsca w samochodach licytują się między sobą, a ty masz prawo wybrać najbardziej atrakcyjną ofertę.

Inne możliwości

Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli podróż z pracą tymczasową. Warto zajrzeć na stronę anyworkanywhere.com, która gromadzi informacje o warunkach zatrudnienia, ofertach pracy dostępnych w okresie letnim, podaje linki do stron z ogłoszeniami o pracy w danym kraju, umożliwia dodanie swojego ogłoszenia o poszukiwaniu pracy. Wejdź również na „Europejski portal mobilności zawodowej” EURES (europa.eu). Zawiera on m.in. kilkaset tysięcy ofert pracy (w tym czasowej) w 31 krajach Europy, pochodzących z tamtejszych biur zatrudnienia.

Bezpłatną wymianę językową dla dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat proponuje portal Lingoo (lingoo.eu). Dziecko jedzie na wakacje do rodziny, w której jest jego rówieśnik, potem role się odwracają. Wakacje służą nauce głównie języka angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, włoskiego, portugalskiego (przy wypełnianiu formularza Polacy wybierają „other language”). Aby móc skorzystać z portalu, trzeba się zarejestrować i opłacić subskrypcję – 48 euro rocznie za jedno dziecko, 24 euro za drugie.

Wspomniany już Intervac oferuje usługę youth exchange polegającą na tym, że rodziny zamieniają się dziećmi na określony czas, oraz usługę youth hospitality offered, dzięki której rodzina oferuje gościnę danemu dziecku, a potem wysyła do jego rodziny swoją pociechę.

Dobrym pomysłem jest znalezienie towarzyszy podróży, by współdzielić jej koszt. Na stronie Travel-companion (travel-companion.net) można bez rejestracji przeglądać oraz publikować ogłoszenia o planowanej podróży – gdzie i kiedy, z jakimi oczekiwaniami wobec towarzyszy podróży. Ogłoszenia są bardzo konkretne. Inaczej niż na polskim portalu TravelFriends (travelfriends.pl), który łączy różne funkcje – wymiany informacji o podróżach, dzielenia się fotkami, pomocnika w znajdowaniu odpowiedniego towarzystwa na podróż i... serwisu randkowego.


Tagi: internet
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto