A A A

Techniczne nowinki 2011

PC Format 01/2011
Wysyp tabletów, nowe systemy operacyjne, integracja pecetów i telewizorów z internetowymi sklepami z aplikacjami oraz trójwymiarowe gry w oknie przeglądarki internetowej. To tylko niektóre nowinki techniczne, jakich możemy się spodziewać w nadchodzącym roku. [Bartłomiej Mrożewski]

Ze smartfonu na papier 

Google i Apple pracują nad technologią drukowania z urządzeń przenośnych bez podłączania ich do peceta. Cloud Print (Google) i AirPrint (Apple) będą przesyłały zadania drukowania przez internet bezprzewodowo. Zadanie trafi na serwery w sieci, skąd zostanie przekierowane do urządzenia drukującego zgodnego z danym protokołem. Jak dotąd w sprzedaży nie ma takich drukarek, ale będzie można drukować także za pośrednictwem komputera lub routera, które będą pełnić rolę serwera wydruku dla usługi drukowania przez internet.

W pierwszej kolejności z nowego systemu będą mogli skorzystać użytkownicy iPada i iPhone’a oraz właściciele netbooków z systemem Google Chrome OS. Może pojawią się sterowniki pozwalające na bezprzewodowe drukowanie także z laptopów i pecetów z Windows.

Akceleracja 3D w internecie

W 2011 roku nowe wersje najbardziej popularnych przeglądarek będą renderowały strony WWW z akceleracją 3D za pomocą karty graficznej. Tę funkcję znajdziemy już w wersjach beta: Google Chrome, Internet Explorer 9 oraz Firefox 4. Dzięki akceleracji zwykłe serwisy, np. mapy online, będą działały kilka razy szybciej. Przyspieszą animacje i efekty interaktywne realizowane za pomocą HTML5. Popularne demo Microsoftu (animacja akwarium z rybkami) w zwykłej przeglądarce odświeża się z prędkością 1 kl./s, w przeglądarce z akceleracją 3D osiąga kilkadziesiąt klatek na sekundę. Jednak prawdziwą rewolucją będą prawdziwe gry 3D, działające w oknie przeglądarki. Stanie się to możliwe dzięki implementacji w przeglądarkach standardu WebGL – API do projektowania 3D dla stron WWW, którego renderowanie przyśpiesza karta graficzna.

Netbooki z Chrome OS, Ubuntu oraz MeeGoo

Możemy się spodziewać ofensywy urządzeń z systemem Chrome, przeznaczonym do uruchamiania aplikacji internetowych (np. Facebook, Gmail, Google Docs). Jego interfejs opiera się na zmodyfikowanej przeglądarce Google Chrome, a jądro bazuje na Linuksie. Netbooki z Chrome OS mają korzystać z dwurdzeniowych procesorów ARM i będą pracować na bateriach ponad 10 godzin. O miejsce na rynku netbooków powalczy też dystrybucja Ubuntu z interfejsem Unity i system MeeGoo.

Aplikacje w telewizorze

W ostatnich latach telefon komórkowy stał się platformą do uruchamiania aplikacji.  Podobną przemianę przejdzie telewizor. Wszystko za sprawą przystawek wyposażonych w procesory Intel Atom, klawiaturę qwerty oraz system operacyjny z interfejsem do tworzenia programów. Najgłośniejszym projektem jest Google TV. Wspiera go firma Sony, która zamierza zintegrować to rozwiązanie ze swoimi nowymi telewizorami oraz Logitech, który zamierza produkować uniwersalne przystawki. Oprócz zestawu wbudowanych aplikacji (m.in. Chrome, Facebook, YouTube, Netflix) będzie można kupować i instalować w telewizorze własne programy jak w telefonie z Androidem. Deweloperzy będą mogli dostarczać programy przez wbudowany sklep z aplikacjami, który ma ruszyć wiosną 2011 r.

Ciekawą inicjatywą jest także przystawka Boxee Box D-Linka. Podobnie jak Google TV ma pełną klawiaturę i procesor Intel Atom, ale bazuje na Linuksie, a funkcje multimedialne zapewnia program Boxee (open source). Ten ostatni umożliwia oglądanie wideo z dysku, sieci lokalnej i wielu serwisów internetowych. Oczywiście platforma pozwala instalować aplikacje, dzięki czemu można korzystać w telewizorze ze wszystkich popularnych usług online (np. Facebook, Twitter). 


Tagi: sprzęt
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto