A A A

WINDOWS 10

PC Format 04/2015
Windows 10 eliminuje większość niedociągnięć swojego poprzednika. Nie rezygnując z nowych elementów interfejsu, autorzy nowego systemu poprawili funkcjonalność Windowsa na tradycyjnych pecetach, ale wprowadzili także wiele nowych rozwiązań. Bartłomiej Mrożewski

Nowe aplikacje

Wraz z nowym systemem Microsoft wprowadza zupełnie nowy typ programów – aplikacje uniwersalne. Od klasycznych programów różnią się tym, że mogą być uruchamiane na wszystkich urządzeniach z Windows 10, w tym także na smartfonach. W wersji Technical Preview możesz zapoznać się z takimi aplikacjami, np. pakietem Office 2016.

Aplikacje uniwersalne

Aplikacje uniwersalne mają swoje korzenie w aplikacjach Modern, które pojawiły w ekosystemie Windows się wraz z premierą Ósemki. Wyróżniają się możliwością pracy w trybie dotykowym, także na sprzęcie z procesorami zgodnymi z architekturą ARM, na którym nie działają klasyczne aplikacje Win32, przeznaczone wyłącznie dla procesorów x86. W przeciwieństwie do zwykłych programów aplikacje Modern są pozyskiwane wyłącznie ze sklepu Windows Store. Nie można ich też uruchomić w starszych wersjach systemu, na przykład najpopularniejszym Windows 7. Ograniczona użyteczność tych programów na pecetach i nielicznych tabletach z Windows 8 sprawiła, że mało kto chciał je tworzyć, przez co w Windows Store dominują proste aplikacje mniejszych deweloperów.

Tworząc Windows 10, Microsoft zrobił kolejny krok na drodze ku rozwijaniu aplikacji Modern. Ich nowa wersja, nazywana w nomenklaturze Microsoftu Universal Apps, zyskała znacznie szerszą bazę kompatybilnych urządzeń. Ten sam kod będzie można uruchamiać na pecetach, tabletach i smartfonach z małym ekranem, pod warunkiem że zainstalowany będzie tam Windows 10. Nowa aplikacja będzie umiała wykryć rodzaj urządzenia oraz wielkość ekranu i dostosować do nich swój interfejs, a także funkcjonalność. Universal Apps będą zatem bardzo dużym udogodnieniem dla deweloperów, którzy obecnie muszą tworzyć osobne wersje aplikacji na różne urządzenia. Prostota tworzenia programów na wszystkie platformy jednocześnie ma być tym, co zachęci programistów do tworzenia aplikacji nowego typu.

Dzięki nowej funkcji Windows 10, która pozwala na uruchamianie aplikacji Modern i Uniwersalnych w oknach (tak jak klasycznych aplikacji Win32), narzędzia te staną się wreszcie sensowną propozycją dla użytkowników korzystających z systemu na zwykłych pecetach. Microsoft liczy, że zwiększy to zainteresowanie aplikacjami nowej generacji i samym sklepem Windows Store, z którego są pobierane.

Spartan

Najważniejszą nową aplikacją Windows 10 będzie przeglądarka internetowa, obecnie znana pod nazwą kodową Spartan. Testowana przez nas wersja Windows 10 Technical Preview (build 9926) jeszcze nie miała tego programu, więc poniższy opis bazuje na informacjach z konferencji prasowej. Spartan nie będzie kolejną wersją Internet Explorera, a całkowicie nowym projektem. Nie zawiera kodu poprzednika i nie będzie kompatybilny z opracowanymi przez Microsoft rozszerzeniami MSHTML oraz elementami ActiveX. Zamiast tego ma gwarantować lepszą kompatybilność z nowymi standardami ze specyfikacji HTML5, co jest możliwe dzięki implementacji nowego silnika renderującego EdgeHTML. Spartan wyróżni się szybką pracą, w szczególności bardzo wydajnym przetwarzaniem kodu JavaScript, który jest podstawą nowoczesnych aplikacji internetowych. W porównaniu do Internet Explorera program ma także nowe funkcje: przeglądarkę plików PDF, mechanizm dodawania komentarzy do stron WWW, obsługę rozszerzeń. Przeglądarka zapewnia także lepszą zgodność z technologią WebGL, która pozwala na wyświetlanie grafiki 3D w przeglądarce.

Nowa przeglądarka nie oznacza końca Internet Explorera, który trafi do Windows 10 w celu zachowania kompatybilności ze starymi aplikacjami webowymi, przede wszystkim korporacyjnymi, które bazują na rozwiązaniach Microsoftu. Silnik IE może być wykorzystany do renderowania stron w oknie nowej przeglądarki.

Zdjęcia

W Windows 10 pojawiła się nowa aplikacja do zarządzania obrazami – Zdjęcia. Będzie to menedżer kolekcji oraz niezbyt skomplikowany edytor. Wśród narzędzi edycyjnych uwagę zwraca Retusz, który skutecznie usuwa „śmieci” z fotografii. Niestety, po korektach obrazu jego kopia zostanie trwale zmodyfikowana. Fakt, że zmiany są trwałe, jest przeciwieństwem zasady traktowania pliku jako cyfrowego negatywu, do czego przyzwyczaiły nas popularne programy dla fotografów.

Aplikacja jest ściśle zintegrowana z chmurą. Oprócz zdjęć przechowywanych w katalogu z obrazami zalogowanego użytkownika wyświetla wszystkie zdjęcia, które zostały zgromadzone na dysku internetowym OneDrive.

Skype

Systemowym komunikatorem Windows 10 jest Skype. Ma postać aplikacji uniwersalnej sterowanej dotykiem, którą można wygodnie obsługiwać także myszą. Program różni się pod względem wizualnym od klasycznego Skype’a. Został przygotowany w jasnej, pastelowej tonacji, ma wyeksponowane zdjęcia użytkowników i rzucające się w oczy pomarańczowe powiadomienia. Drobne różnice w funkcjonalności obejmują obecność dodatkowych narzędzi takich jak mechanizm zarządzania kontaktami z zewnętrznych kont, np. w portalu Facebook. Nie trzeba już zakładać konta Skype – możesz nawiązywać połączenia, korzystając z konta Microsoftu, do którego zalogowałeś się w komputerze.

Cortana

Najbardziej innowacyjną aplikacją Windows 10 jest wirtualna asystentka Cortana. Aplikacja działa w chmurze i zbiera informacje ze wszystkich urządzeń połączonych z kontem użytkownika Windows 10. Dzięki temu gromadzi informacje o twoich preferencjach, zachowaniach, odwiedzanych miejscach, wykupionych usługach, a następnie na tej podstawie dostarcza informacji i podpowiedzi. W tym celu jest ściśle zintegrowana zarówno z usługami systemu operacyjnego (np. lokalizowaniem, kontaktami i wiadomościami), jak też z przeglądarką internetową Spartan, która informuje ją o aktywności użytkownika w internecie. Dzięki temu zestawowi informacji asystentka ma wiedzieć wystarczająco dużo, by realizować niedoprecyzowane polecenia wydawane językiem naturalnym, np. „pokaż moje najnowsze zdjęcia” albo „zaplanuj drogę do domu”. Można ją obsługiwać zarówno za pomocą klawiatury, jak i głosu. Asystentka reaguje na hasło „Hey Cortana”, dzięki czemu można korzystać z aplikacji bez dotykania klawiatury. Jak zapewnia Microsoft, Cortana ma mieć „osobowość”, co będzie cechą odróżniającą ten produkt od propozycji konkurencji. Cortana ma też otwarte API, które pozwala deweloperom na podłączanie do niej własnych aplikacji.

W testowanym przez nas Windows 10 Technical Preview (build 9926) jej możliwości są bardzo ograniczone. Z ocenami wolimy się wstrzymać do wydania jej ostatecznej wersji.

Mapy

Integralną częścią W10 jest aplikacja z mapami, korzystająca z podkładu kartograficznego Nokii oraz danych Microsoftu. Oprócz mapy wektorowej dostępne są też widok satelitarny i dane o natężeniu ruchu. Aplikacja umożliwia wyznaczanie trasy oraz pobieranie map do użytku offline.

Office 2016 Preview

Narzędzia pakietu Office 2016 są sztandarowym przykładem aplikacji uniwersalnych. Zostały przystosowanie do działania nie tylko na pecetach i tabletach, ale także na smartfonach z Windows 10. Aplikacje Word, Excel i PowerPoint można pobrać bezpłatnie ze sklepu Windows Store. Program OneNote jest dołączony do systemu.

Pod względem funkcjonalności aplikacje Office 2016 ustępują narzędziom Office 2013. Brakuje w nich profesjonalnych funkcji, które wyróżniają Office spośród innych aplikacji biurowych. Z drugiej strony zestaw funkcji w zupełności wystarcza do codziennej pracy, a całość jest ubrana w płynnie działający i przyjemny pod względem wizualnym interfejs. To, że pakiet został zaprojektowany przede wszystkim z myślą o obsłudze dotykowej, niesie za sobą ograniczenia widoczne podczas obsługi myszą. Brakuje rozbudowanego menu kontekstowego, a menu pojawiające się po zaznaczeniu tekstu jest dość ubogie.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
~Anonim
8 kwietnia 2015, 14:25
Może warto by wspomnieć o aktualizacji "Windows Redstone" (coś a'la Service Pack)? :oczy:  Ponoć ma się ukazać w przyszłym roku. Na razie chodzą tylko plotki na ten temat.
avatar
tomilidzons
2 kwietnia 2015, 14:18
Ja tam nie mogę się doczekać, 8.1 średni mi podpasował, ale po skrinach widzę, że 10 to jakaś zupełnie nowa jakość :)
geekboy68k
geekboy68k
2 marca 2015, 14:43
Tytuł wątku na propsie - brakuje jeszcze "!!!!11" na końcu. Zgłosiłbym, ale pewnie to ja dostanę ostrzeżenie :P
avatar
~Anonim
2 marca 2015, 10:00
Witam! To najlepszy artykuł z numeru 04/2015. Czekałem właśnie na taki obszerniejszy artykuł na temat "Windows 10". Co do samego systemu... Mam nadzieję, że te ikonki folderów, itp. to jeszcze nie ostateczny wygląd i ulegną jeszcze zmianie (przynajmniej jakiejś kosmetycznej)?:oczy: Bo faktem jest, że może i "Windows 10" jest lepszy od "Windows 8" pod tym względem, że wróciło jako-takie menu "Start", ale te ikony przypominające ikony z "Windows 98" to trochę niewypał.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto