A A A

ABW nie potrafiło zgrać danych z MacBooka z powodu... dysku SSD i niestandardowych śrubek

19 czerwca 2014, 11:40 | Czytany 37709
Może wydawać się, że służby specjalne powinny cechować się doskonałą wiedzą na temat nowych technologii oraz jej możliwości. Jednak cała tzw. „Afera taśmowa" oraz wczorajsze wejście funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do redakcji tygodnika "Wprost" pokazują, że jest to obraz znacznie oddalony od rzeczywistości.
ABW nie potrafiło zgrać danych z MacBooka z powodu... dysku SSD i niestandardowych śrubek

Idealnie obrazuje to wczorajszą wypowiedź redaktora naczelnego Wprost, czyli Sylwestra Latkowskiego. Według niego cała procedura zabezpieczenia materiałów dowodowych przeciągnęła się, gdyż funkcjonariusze ABW nie mieli odpowiednich umiejętności do obsłużenia MacBooka Pro należącego do redaktora naczelnego. Po prostu nie potrafili zgrać z niego danych.

Przyczyną tego był fakt, że MacBook Pro, jak każdy komputer Apple, jest w wielu miejscach skręcony za pomocą śrub TORX lub Pentalope, zamiast standardowych krzyżaków.

Najprawdopodobniej funkcjonariusze nie mieli takich narzędzi i musieli po prostu je zdobyć. Jest to sytuacja dziwna, ponieważ obydwa typy śrub są popularne w smartfonach i tabletach oraz są coraz częściej popularne też w coraz większej liczbie komputerów, także MacBooków.

Pentalope

Funkcjonariusze ABW i tak mają szczęście, że nie mieli do czynienia z najnowszym modelem MacBooka, w którym zastosowano prawie wyłącznie nowsze śrubki pentalobe. Jestem przekonany, że z otwarciem takiego komputera by sobie oni po prostu nie poradzili. Paradoksalnie nie byłaby to dobra informacja dla redaktorów Wprost, ponieważ zakończyłaby się zarekwirowaniem całego komputera. Taka sama sytuacja miałaby miejsce, gdyby komputer był wyposażony w niewymienialny, przylutowany do płyty głównej dysk SSD.

Drugim problemem był rodzaj dysku zastosowany w MacBooku.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zapewne spodziewała się, że redaktorzy wprost pracują na starych pecetach wyposażonych w dyski talerzowe. Okazało się jednak, że komputer jest wyposażony w nośnik SSD i to podłączany za pomocą złącza mSATA, które też jest stosunkowo nowym rozwiązaniem i dopiero zdobywa popularność. Z tego powodu przed zgraniem danych konieczne jest podłączenie dysku do odpowiedniego adaptera i dopiero podłączenie do blokera zgrywającego dane.

MacBook SSD

Patrząc na coraz większą popularność MacBooków w Polsce wręcz żałosne wydaje się, że z rozbiórką i obsługą tego komputera nie mogli sobie poradzić funkcjonariusze agencji wywiadowczej. Może czas przypomnieć sobie, że mamy XXI wiek i nauczyć się najważniejszych cech różnych komputerów oraz innych rodzajów maszyn? Jeśli tak się nie stanie, nadal możliwe będzie swobodne podsłuchiwanie najważniejszych osób w państwie, w tym Ministra Spraw Wewnętrznych.

ABW jest niekompetentne

Swoją drogą jest to dobra wiadomość dla innych dziennikarzy śledczych oraz osób mających coś do ukrycia przed rządem. Jesteście bezpieczni. Skoro funkcjonariusze ABW nie mogli sobie poradzić z jednym z najpopularniejszych komputerów na tej planecie, na pewno nie przyjdzie im do głowy, że ktoś mógł pracować na miniaturowym komputerze raspberry PI z Linuksem, dane trzymać na miniaturowej karcie pamięci i dodatkowo je przysyłać na prywatną lub szyfrowaną chmurę. Po prostu nie mieści im się w głowie, że ktoś może używać komputera innego niż duża stacjonarka z wymienialnym dyskiem talerzowym i zainstalowanym na nim Windowsem. I to w wersji XP.

Grafikę główną wykonał Marcin Niedzwiedzki.

Wszystkie najnowsze informacje o "Aferze podsłuchowej"


Ocena:
Oceń:
Komentarze (7)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
bratmat
1 lipca 2014, 22:20
A może te Mac Booki zachowują się tak jak IPODy :-) Można wrzucić muzę ale za żadne skarby nie da się z nich jej wyciągnąć :-P
pawi998
pawi998
22 czerwca 2014, 20:34
Hahaha xD, ale beka :O - służby nie umiały zgrać plików... A jeszcze p. Sylwester nie pozwolił sobie zabrać laptopa i służby mu to podarowały - a powinni mu zabrać :3 Ps. Dobrze, że mam dopiero 15 lat i ta polityka cała mnie tak nie kręci :)
pawi998
pawi998
22 czerwca 2014, 20:34
Hahaha xD, ale beka :O - służby nie umiały zgrać plików... A jeszcze p. Sylwester nie pozwolił sobie zabrać laptopa i służby mu to podarowały - a powinni mu zabrać :3 Ps. Dobrze, że mam dopiero 15 lat i ta polityka cała mnie tak nie kręci :)
avatar
MacUser100
20 czerwca 2014, 01:41
Tylko z tego co widać na zdjęciach Pana Latkowskiego posiada on Macbooka Pro, bez retiny. Czyli otwieramy taki komputer zwykłym krzyżakiem. Dysk wyciągamy w dwie minuty jeżeli posiadamy elementarną wiedze nt. śrubokręta. Widocznie Panowie z ABW mieli problem z samą obsługą systemu Mac OS X. Artykuł wprowadza w błąd.
avatar
Marek_tablety24
19 czerwca 2014, 22:42
A pendrajwa nie mieli? :)
avatar
a5947600
19 czerwca 2014, 20:26
[quote] Taka sama sytuacja miałaby miejsce, gdyby komputer był wyposażony w niewymienialny, przylutowany do płyty głównej dysk SSD. [/quote] Nie ma MacBooka, w którym dysk SSD byłby przylutowany do płyty głównej. Właśnie TORX-em jest on przykręcony to płyty głównej.
avatar
rarbana
19 czerwca 2014, 14:01
To nie jest TORX. TORX jest sześcioramienny.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto