A A A

Apple na granicy

28 kwietnia 2016, 13:20 | Czytany 214
Słabsze od zakładanych i od tych do których wszyscy byli przyzwyczajeni wyniki finansowe Apple spowodowały, że wartość akcji tej firmy niemal w jednej chwili spadła o 40 miliardów dolarów. Czy to koniec tej firmy?
Apple na granicy

Stała się rzecz niebywała - kwartalne wyniki finansowe firmy Apple po raz pierwszy od bardzo, bardzo dawna przestały rosnąć. Dotyczy to wyników za drugi kwartał roku obrachunkowego 2016, który obejmuje okres od stycznia do marca 2016 roku. Drugi kwartał 2016 roku był gorszy od drugiego kwartału 2015. W efekcie, po opublikowaniu wyników, wartość akcji momentalnie spadła z ok 104 USD do 96 USD (źródło stooq.pl) . Rzecz jasna jest to raczej porażka wizerunkowa, funkcjonowaniu firmy, która rok temu była warta 700 miliardów nic nie zagraża. Nie mniej to co się wydarzyło jest bardzo ciekawe.


Przez ostatnie 13 lat wyniki Apple stale rosły. To nie mogło trwać wiecznie, więc fakt, że przyszedł rok w którym te wyniki w końcu przestały rosnąć nie rosną nie jest niczym nadzwyczajnym. Pamiętajmy też, że te historyczne doskonałe wyniki to efekt rewelacyjnej sprzedaży poprzedniej generacji iPhona - 6. Sukcesu, w powtórzenie którego nawet Tim Cook zdaje się wątpić. Warto jednak spojrzeć na konkretne liczby - mimo braku wzrostu, przychody nadal stoją na poziomie nieosiągalnym dla wielu gigantów technologicznych. Apple w tym „słabym" kwartale odnotowały przychody przekraczające lekko 50 miliardów USD i zysk netto przekraczający 10 miliardów USD. Ciężko mówić o firmie, która tyle zarabia, że jest w kryzysie.

źródło: macstories


Wyniki za Q2/2016 mogą być traktowane zdecydowanie nie jak porażka, ale co najwyżej jako potknięcie. Znacznie istotniejsze jest jednak co nastąpi w kolejnych kwartałach, czy wróci stara tendencja wzrostowa, czy też spadek się utrzyma. Duet Jobs i Cook zarządzający Apple sprawdzał się bowiem doskonale - na czele stał wizjoner, a o rynkowy sukces tych wizji dbał stojący za jego plecami księgowy. Teraz wizjonera zabrakło i pęd jaki przez lata nadał on firmie w końcu musiał zostać wytracony. Pytanie - czy to właśnie już ten moment?


Jak widać na wykresach - w feralnym Q2 Apple odnotowało spadek przychodów na wszystkich swoich produktach.

 

źródło: macstories


A co gorsza firma ta jest finansowo praktycznie uzależniona od iPhone'a.

źródło: macstories

Nie da się ukryć, że Apple od pewnego czasu przestało być postrzegane jako firma wizjonerska. Tworzenie gadżetów (iPad Pro, rysik, duży iPhone), które kiedyś publicznie były wyśmiewane przez Jobsa wzbudza konsternację zamiast zachwytu. Nowe produkty nie wzbudzają takiego entuzjazmu jak kiedyś - Apple Watch mimo świetnej sprzedaży jest praktycznie wyprany z emocji. Inna sprawa, że konkurencja bardzo mocno poprawiła swoją ofertę. Kolejna generacja smartwatchy jest już ładna, a flagowe smartfony wszystkich liczących się producentów reprezentują mniej więcej zbliżony, bardzo wysoki poziom. Coraz więcej firm decyduje się też na odejście od czystego androida i spore modyfikacje launchera, które niejednokrotnie spotykają się z uznaniem użytkowników. Poza tym rynek smartfonów wyhamował - nie ma już na nim zaskakujących nowości i coraz mniej osób ma motywację do corocznej wymiany telefonu na nowy model.


Obecną sytuację można najlepiej określić tak, że rynek mówi więc "sprawdzam" legendzie Apple. W chwili obecnej wszyscy musimy poczekać co najmniej kolejny kwartał, albo nawet cały rok na odpowiedź Tima Cooka i jego zespołu i kolejne wyniki finansowe. Aktualnie po raz pierwszy od dawna znaleźliśmy się na rozdrożu i wszyscy z ciekawością obserwują w jaka stronę potoczą się losy Apple. Doskonałe przykłady na to, że absolutnie każdy może upaść to choćby 3dfx i Nokia.


Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto