A A A

Automatyczne aktualizacje Windows 10 to krok w dobrym kierunku

18 lipca 2015, 09:40 | Czytany 7134
Użytkownicy Windows 10 w wersji domowej będą zmuszeni do automatycznego instalowania wszystkich aktualizacji wypuszczonych przez Microsoft. Jest to ważny krok mający na celu zwiększenie poziomu bezpieczeństwa użytkowników. Jednak mimo to budzi wiele wątpliwości.
Automatyczne aktualizacje Windows 10 to krok w dobrym kierunku

Jest to kwestia o tyle kontrowersyjna, że mamy tu do czynienia nie tylko z mechanizmem pozbawionym możliwości zrezygnowania z instalowania aktualizacji. Serwis re/code odkrył, że w licencji dotyczącej warunków i zasad korzystania z systemu Windows 10 znalazł się odpowiedni zapis nakazujący użytkownikom regularne aktualizowanie systemu.

Podobnych problemów nie będą mieć użytkownicy bardziej rozbudowanych edycji Windows 10. W przypadku wersji Pro aktualizacje będzie można opóźnić maksymalnie o 8 miesięcy. Z kolei edycje Enterprise będą mieć możliwość odroczenia aktualizacji nawet o 2-3 lata.

Z jednej strony decyzja Microsoftu jest jak najbardziej słuszna.

Do systemów Windows została przypięta łatka oprogramowania dziurawego i podatnego na wirusy. Prawda jest jednak taka, że wielu użytkowników wyłącza aktualizacje, nie instaluje profesjonalnego oprogramowania antywirusowego, wchodzi na nieodpowiednie strony internetowe, a potem dziwi się, że ma zainfekowany komputer. Firma z Redmond widzi tego typu zachowania i stara się z nimi walczyć.

Pierwszym krokiem w tym kierunku było zintegrowanie z systemem Windows 8 antywirusa Defender. Testy przeprowadzone przez organizację AV-Test pokazują, że pod względem poziomu ochrony oprogramowanie to odbiega od programów konkurencji, ale i tak jest w stanie ochronić użytkowników przed zdecydowaną większością zagrożeń. Lepsze jest takie zabezpieczenie niż żadne.

Windows 10 Update

Teraz Microsoft wdraża automatyczne aktualizacje, które w założeniu są bardzo dobrym rozwiązaniem i mogą poprawić bezpieczeństwo większości użytkowników. Oczywiście pojawia się obawa o wydanie przez Microsoft źle przygotowanych poprawek, które utrudnią lub uniemożliwią korzystanie z komputera.

Nie należy się jednak tego obawiać, bo wszelkie aktualizacje będą testowane przez uczestników niejawnego programu testów Windows Insider i to oni będą narażone na tego typu problemy. Zwykłemu użytkownikowi nie grozi zbyt wiele. A nawet jeśli obawia się on o swoje bezpieczeństwo, będzie mógł skonfigurować harmonogram aktualizacji tak, by poprawki były instalowane dopiero kilka dni po ich udostępnieniu.

Poprawy wymaga jednak sam proces aktualizacji.

Poprawki i aktualizacje systemu Windows w większości przypadków nie mogą instalować się w tle. Zamiast tego oprogramowanie Microsoftu instaluje się po próbie wyłączenia komputera. To jednak nie jest duży problem, ponieważ jeśli wyłączamy komputer, prawdopodobnie nie zamierzamy z niego w najbliższym czasie korzystać.

Prawdziwy kłopot pojawia się po uruchomieniu komputera, gdy proces aktualizacji musi zostać dokończony. Człowieka goni termin dokończenia projektu lub pracy, najdalej za kilka godzin musi mieć wszystko gotowe, a komputer informuje użytkownika, że będzie się aktualizował przez najbliższe 40 minut. Kto choć raz nie spotkał się z takim problemem?

Windows 10

Mam nadzieję, że Microsoft weźmie się za dopracowanie procesu aktualizacji. Robiąc to może wzorować się chociażby na systemie Chrome OS, który też jest wyposażony w system obowiązkowych aktualizacji. Po wyświetleniu powiadomienia o pojawieniu się nowych poprawek wystarczy uruchomić ponownie komputer.

Proces ten trwa kilka, może kilkanaście sekund. Po tym czasie możemy korzystać z aktualnego oprogramowania. Gdyby podobnie wyglądało to w przypadku systemów Windows, nikt nie narzekałby na konieczność instalowania aktualizacji i wszyscy przeszlibyśmy nad kontrowersyjną decyzją Microsoftu do porządku dziennego.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto