A A A

Bomba (prawie) wybuchła

18 września 2017, 08:30 | Czytany 459
Najnowsze zagrożenie - BlueBorne może zagrozić według różnych szacunków od pięciu do ośmiu miliardom urządzeń na świecie. Jak się przed nim bronić? Przestać korzystać z urządzeń z bluetooth.
Bomba (prawie) wybuchła

Słuchawki bezprzewodowe do smartfona, komunikacja ze smartwachem czy głośnikiem i innymi gadżetami, myszka do laptopa, a nawet sprzęt gospodarstwa domowego - z Bluetootha korzysta dziś bardzo wiele urządzeń, zwłaszcza, że ta technologia staje się coraz lepsza i coraz wygodniejsza. Zwłaszcza, że zaczyna działać tak jak zostało to zaplanowane od samego początku - włączasz dwa urządzenia a one ze sobą sie komunikują i w ogóle nie musisz wiedzieć jak one to robią. Aspekt techniczny wymiany danych ma być dla użytkownika przezroczysty.

Niewykluczone jednak, że niedługo trzeba będzie zrezygnować z tych wszystkich udogodnień i wrócić do kabli i paneli sterowania. Dlaczego? Firma Arimis Security natknęła się na poważną lukę w zabezpieczeniach Bluetooth. Luk jest konkretnie osiem, a trzy z nich są naprawdę poważne, bo umożliwiają odczyt informacji ze zhakowanego urządzenia i co gorsza przejęcie nad nim kontroli.

Zagrożenia nie można bagatelizować, ponieważ nie dotyczy jednej platformy. Z Bluetooth korzystają urządzenia z Windows, Androidem, iOS, Linuxem, oraz cała masa gadżetów z systemami będącymi pochodnymi tych systemów lub autorskimi tworami. Dowolny obiekt może zarazić inny dowolny obiekt, opaska fit może zakazić komputer samochodowy, lub laptopa a nie tylko druga taką samą opaskę czy smartfon. Android od wersji 6.0 został już załatany, Windows Vista i nowsze też, podobnie jak iOS 10.x, jednak ogromna ilość urządzeń nie dostanie aktualizacji lub z definicji nie ma możliwości wgrania nowszej wersji firmware (np. sprzęt AGD).


W sklepie google Play można znaleźć aplikację, która sprawdza podatność smartfona na atak.

Arimis Security na razie nie zdradziło w jaki sposób można przejąć kontrolę nad cudzym urządzeniem, bo daje szansę producentom na przygotowanie uaktualnień i zabezpieczenie swoich urządzeń. Co jednak ze sprzętem, który łatki nie dostanie? Czyżby szykowała się wielka wymiana sprzętu? Czy może zmasowany atak na urządzenia starszej generacji. A może ratunkiem będzie wyłączenie komunikacji bluetooth i wkrótce w sieci pojawią się tutoriale podobne do tych, które pokazywały jak na karcie płatniczej wyłączyć NFC.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (3)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
21 września 2017, 11:29
~Anonim napisał(a): Witam! Jak tu nie korzystać z urządzeń Bluetooth? :oczy: Przecież (prawie) każdy ma albo słuchawki Bluetooth albo przynajmniej głośnik Bluetooth. Skąd masz takie dane, że prawie każdy korzysta z takich rzeczy?
avatar
~Anonim
21 września 2017, 10:20
Witam! Jak tu nie korzystać z urządzeń Bluetooth? :oczy: Przecież (prawie) każdy ma albo słuchawki Bluetooth albo przynajmniej głośnik Bluetooth.
koneton
koneton
18 września 2017, 09:42
Skoro można sprawdzić, czy nasz sprzęt jest podatny na zagrożenie, to znaczy, że dziura jest ujawniona. Niemal wszystkie systemy już przygotowały odpowiednie łatki, problemem jednak są urządzenia, które aktualizacji nie dostają.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto