A A A

Czy 1070 Ti to karta bez sensu?

3 listopada 2017, 12:20 | Czytany 257
Niektóre urządzenia pojawiające sie na rynku na pierwszy rzut oka nie mają racji bytu. Przynajmniej z punktu widzenia klienta. Jeżeli jednak popatrzymy na to z punktu widzenia producenta, okazuje się, ze sprawy wyglądają zupełnie inaczej
Czy 1070 Ti to karta bez sensu?

Przez lata wszyscy się śmiali z AMD, że ma papierowe premiery swoich procesorów. Nowe, dumnie prezentowane modele co prawda pojawiały się w sklepach, ale w absurdalnie wysokich cenach. Najprawdopodobniej firma nie była na czas oficjalnej premiery wyprodukować tyle egzemplarzy, aby zaspokoić popyt i podnosiła cenę do tak wysokiego poziomu, aby nikt przy zdrowych zmysłach nie decydował się na kupno sprzętu. I choć nie można było powiedzieć, że sprzętu nie ma w sklepach, bo w końcu był, to zasadniczo była to tylko taktyczna zagrywka.

Tymczasem zupełnie niedawno niemal identyczną zagrywkę zastosował Intel. Nowe procesory AMD - Ryzeny, to naprawdę dobry sprzęt, który pozbył się już większości problemów wieku dziecięcego i jest bardzo chętnie kupowany. Jest kupowany na tyle chętnie, że Intel, który do tej pory miał absolutnie niezagrożoną pozycję, został zmuszony do działania. Zaprezentowano więc nową serię Coffe Lake, a konkretnie modele i7-8700K, i5-8600K i i3-8350K. To naprawdę doskonałe procesory, które mogą powstrzymać chętnych na zakup Ryzenów. Sęk w tym, że pierwsza partia momentalnie zniknęła ze sklepów a kolejnej nie widać. Dostępne są tylko i3, brakuje jednak tanich płyt do nich.

Mamy więc z klasyczną papierową premierą, której celem nie jest wprowadzenie produktu na rynek (produktu jeszcze nie ma w ilościach które zaspokoją popyt), ale przekazanie informacji - "czekaj, nie kupuj Ryzena, za chwilę pojawią się doskonałe Intele". Z pewnością część osób faktycznie będzie skłonna zaczekać, ale jak pokazują wyniki sprzedaży sklepu Mindfactory, w który po raz pierwszy od 10 lat procesory AMD zaczęły sprzedawać się lepiej niż Intele i nadal sytuacja ta utrzymuje sie po premierze Coffee Lake, nie wszyscy są chętni do czekania.

Papierowe premiery istnieją tez w branży mobilnej, gdzie istnieje presja, aby na każdych targach pokazać coś nowego. Dlatego na stoiskach często wystawiane są nie do końca, albo w ogóle nie działające sample inżynieryjne. Targów jest bowiem tyle, że laboratoria nie są w stanie dotrzymać kroku marketingowi.

I dochodzimy tutaj do tytułowej karty 1070 Ti. Karty, która sama w sobie jest bardzo dobrą i wydajną grafiką. Jeżeli jednak spojrzymy na specyfikację tej karty to znacznie lepszą nazwą byłaby nie 1070 Ti a 1080 LE. Bo ten model to zdecydowanie bardziej nieco odchudzony 1080 niż podrasowany 1070. Doskonale zdaje sobie z tego faktu sprawę Nvidia, która oficjalnie zakazała podkręcania zegarów w 1070 Ti. Podkręcony 1070 Ti byłby bowiem szybszy niż najprostsze modele 1080. Oczywiście producenci znaleźli sposób na obejście tego zakazu. Spójrzmy jednak na cenę. Najtańsze 1070 Ti kosztują 1999 zł, to dokładnie tyle co używane 1080. Z punktu widzenia gracza lepiej kupić 1080. Istnienie 1070 Ti nie ma wiec żadnego ekonomicznego uzasadnienia. Chyba, że popatrzymy na konkurencję.

Całkiem spora grupa konsumentów ostrzy sobie zęby na grafikę AMD - Radeona RX Vega 56, którego głównym problemem na razie jest dostępność, a raczej jej brak w sklepach. Tymczasem Nvidia pokazuje kartę, która jest prawie we wszystkich testach szybsza od konkurenta a do tego o prawie 50 USD tańsza. Widać więc, że prawdziwym celem stworzenia tej karty nie jest zmniejszenie luki pomiędzy segmentami (bardziej przydałaby sie karta 1060 Ti), lecz utrudnienie życia konkurencji.

Oczywiście na wszelkich wojnach rynkowych rywali ostatecznie zyskują konsumenci, wiec mam nadzieję, że tym razem wynik potyczki będzie znów korzystny dla nas wszystkich.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto