A A A

Dlaczego iPhone X jest taki drogi? Bo może.

25 września 2017, 20:40 | Czytany 271
iPhone X jest wyjątkowym smartfonem w kolekcji Apple i wyjątkowo też drogim. Cena 1000 dolarów amerykańskich to nowy rekord w historii giganta z Cupertino.
Dlaczego iPhone X jest taki drogi? Bo może.

Przed iStorami ustawiają sie kolejki po now iPhony 8 i 8s ale zdecydowanie mniejsze niż do tej pory widywaliśmy. Po nowego smartfona Apple stoi kilkadziesiąt osób, a w ubiegłych latach o to samo ubiegało sie kilkaset. To nadal dobry wynik, ale zdecydowanie odbiegający od oczekiwań. Jednak czy można się temu dziwić? 8 i 8s to "zwykłe" smartfony, podczas gdy modelem pełnym emejzingu jest X
i dopiero o niego zaczną się bić tłumy przed każdym iStorem.

No dobrze, nie wdając się w szczegóły załóżmy, że iPhone X rzeczywiście jest niesamowitym telefonem, na który warto czekać kilka dni w namiocie przed sklepem. Nie da się jednak ukryć, że jest on tez bardzo drogim smartfonem. 1000 USD to cena za którą można było kupić laptopa ze stajni Apple. Fakt, że co roku każdy nowy iPhone był nieco droższy, ale 1000 USD wydaje się jednak być znacząca przesadą.

Szacuje się, że koszt wytworzenia iksa to od około 410 USD do 580 USD - wycena różni się zależnie od tego kto szacuje, a i samo Apple twierdzi, ze szacunki są niedokładne i koszt produkcji jest wyższy niż w poprzednich modelach. Nie zmienia to jednak faktu, że Tim Cook and company mają na swoim nowym cacku naprawdę wysoką marżę. Wielu producentów smartfonów chciałoby mieć połowę tego. A ponieważ Apple to naprawdę bogata firma, to sprzedając nowe iPhony taniej, np. po 899 USD nie zbiedniałaby jakoś znacząco. Dlaczego więc żyłuje rynek ile się da?

Popatrzmy na to przez pryzmat naszego własnego biznesu - sprzedajemy lemoniadę na plaży, po 2 zł od szklanki. Do naszego stoiska stoi sznur chętnych. Szybko się więc zorientujemy, ze jeżlei podniesiemy cenę do 3 zł to więcej zarobimy, podnosimy więc cenę, do 3, 4, 5, w końcu do 7 zł, a chętnych wcale nie ubywa. Myślimy sobie - jakimi byliśmy naiwniakami, gdy sprzedawaliśmy lemoniadę po 2 zł. skoro na znacznie droższą też są chętni. konsekwentnie odnosimy się dajel cenę, a sprzedaż wciąż bije kolejne rekordy i chętnych nie ubywa.

Dokładnie to samo dzieje się z Apple - każda generacja iPhona jest droższa. Jest też oczywiście lepsza, ale ceny elektroniki w tym czasie spadają. Ale mimo podnoszenia ceny za każdym razem sprzedaż jest rekordowa. Każdy normalny przedsiębiorca będzie więc podnosił cenę produktu tak długo, aż zacznie zauważać że wpływa ona na popyt. A wszystko wygląda na to, że w wypadku iPhona do tego punktu jeszcze daleko. Bo z całą pewnością model X sprzeda się lepiej niż doskonale.

Nic więc dziwnego, że iPhone jest taki drogi, skoro może.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto