A A A

Drugie życie cyberpunka

2 lutego 2018, 15:20 | Czytany 3243
Serwując światu solidny, a zarazem agresywnie promowany "Modyfikowany węgiel", Netflix roznieca na nowo zainteresowanie specyficzną gałęzią fantastyki naukowej. Dopiero co miałem okazję odwiedzić futurystyczny "pawilon" rodem z wchodzącego dziś na domowe ekrany serialu z Joelem Kinnamanem, a obraz ten nie jest jedynym cyberpunkowym dziełem, którego wyglądam.
Drugie życie cyberpunka

"Altered Carbon" - Netflix woli oryginalną nazwę - to dziesięcioodcinkowa opowieść osadzona w roku 2384. W zaczerpniętym z prozy Richarda Morgana świecie jedną z głównych zdobyczy technologii są tzw. stosy korowe, czyli rodzaj nośników przechowujących kompletną świadomość człowieka. Jeśli ciało umrze, ale stos pozostanie nienaruszony, zmarłego będzie można przywrócić światu w nowej, odpowiednio przygotowanej powłoce - w razie potrzeby bardziej urodziwej czy obdarzonej imponującą muskulaturą. W serialu taki scenariusz spotyka Takeshiego Kovacsa - eksżołnierza, którego świadomość po 250 latach swoistego uwięzienia trafia do nowego ciała. Z pustki wydobył bohatera Laurens Bancroft - bogacz, który szuka wyjaśnienia swojej śmierci.

Zbliżony jest również motyw przewodni kampanii promującej "Węgiel". Do końca weekendu w stołecznej galerii Ethos (Plac Trzech Krzyży 10/14) otwarty będzie pawilon stylizowany na siedzibę futurystycznej korporacji Psychasec, oferującej obywatelom futurystycznej Polski nowe powłoki. Przedsmak tego, co przygotował Netflix, przyniósł wczorajszy wieczorny pokaz dla mediów.

Poza rekwizytami, o których było głośno już podczas tegorocznego Consumer Electronics Show - sztucznymi ciałami czekającymi na "założenie" - atrakcją spotkania był "pokaz powłok". Ubrani w białe stroje modele (a raczej aktorzy, sądząc po umiejętności zachowania kamiennych twarzy) spacerują wśród gości, gestykulują i prężą się w sposób niecodzienny, a nade wszystko powtarzają cokolwiek upiorne zachęty do ich wypróbowania. Pokazy opracowane przez choreografkę Martę Ziółek odbędą się dziś o 18.00 i 20.00, w sobotę o 16.00 i 18.00 oraz w niedzielę o 14.00 i 16.00.

Można też pobawić się w "dobór ciała" przed ekranem z podpiętym Kinectem oraz zobaczyć krótki, choć niestety pozbawiony naukowych konkretów fragmentów film poświęcony dążeniu człowieka do nieśmiertelności. Ponadto w sobotę o 19 i w niedzielę o 18 odbędzie się pokaz dwóch pierwszych odcinków serialu - wstęp jest wolny.

"Altered Carbon" nie jest jedynym nowym dziełem, które ma szansę rozbudzić zainteresowanie odbiorców specyficzną estetyką i dylematami moralnymi nierozerwalnie związanymi z cyberpunkiem. Pytania o to, gdzie przebiega granica człowieczeństwa, stawiał już ubiegłoroczny "Blade Runner 2049" - doskonały film, który mimo uznania krytyków odniósł finansową porażkę. Nie było to zresztą olbrzymie zaskoczenie, bo oryginał z 1982 roku też kin nie zawojował.

Kolejną pełnometrażową produkcją bliską sercom miłośników zalewanych deszczem metropolii zobaczymy już 23 lutego, też za sprawą Netfliksa. "Mute" przeniesie widza do wielokulturowego Berlina z drugiej połowy bieżącego wieku, w którym Alexander Skarsgård jako barman niemowa usiłuje odnaleźć zaginioną bez wieści ukochaną.

Jeśli i to nie pomoże w rozbudzeniu apetytów, zawsze pozostaje liczyć na Polaków z CD Projektu Red. Chociaż następca Wiedźmina w postaci ambitnego erpega Cyberpunk 2077 rodzi się w bólach od bardzo dawna, w ubiegłym miesiącu z pięcioletniego sny wybudził się profil gry na Twitterze. Niedługo później w świat poszła plotka, że w czerwcu, na targach E3, twórcy nareszcie pokażą dziennikarzom działający fragment gry. Nawet w takim wypadku premiery nie należy spodziewać się przed 2019 rokiem, ale w zasadzie gwarantowany sukces dzieła polskiego studia powinien do końca otworzyć wrota uchylane właśnie przed Netfliksa.


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto