A A A

Dyski w sieci - teraz też od Lenovo

25 listopada 2014, 11:50 | Czytany 255
Przed rokiem 2005 mało kto słyszał o chińskiej firmie Lenovo. W ciągu kilku lat opanowała rynek komputerów i tabletów, bardzo dynamicznie rozwija sprzedaż smartfonów i serwerów. Na co teraz postawi chiński producent?
Dyski w sieci - teraz też od Lenovo

Jeśli chodzi o komputery i tablety, Lenovo już zajmuje pierwsze miejsce na świecie w obu segmentach. Do tego dołączają smartfony, w których firma ma trzecią pozycję (po Samsungu i Apple), a także serwery (również trzecie miejsce, po HP i Dellu). Na pewno to sektory ważne dla chińskiego giganta, na co wskazuje przejęcie Motoroli od Google, a także działu serwerów x86 od IBM.

Poza tym Lenovo rozwija także ofertę pamięci masowych, które oferuje od 2012 roku wraz z EMC w ramach spółki joint venture. Ta ostatnia przed kilku laty kupiła Iomegę, zatem teraz w ofercie Lenovo znajdują się produkty trzech firm - począwszy od najprostszych Iomega EZ Media & Backup (od 500 zł), aż po rackowe pamięci masowe LenovoEMC px12. Wśród gamy pamięci znajdują się także urządzenia dla przeciętnego użytkownika, właśnie im zaczęliśmy się bliżej przyglądać.

NAS od Lenovo

Czym wyróżnia się sprzęt LenovoEMC? W pierwszej kolejności jest to łatwość uruchomienia, na co składa się kilka elementów.

  • Po zamontowaniu dysków w kieszeniach wystarczy podłączyć urządzenie do zasilania oraz do sieci - po uruchomieniu na ekranie wyświetli się adres IP, służący m.in. do zarządzania przez przeglądarkę.
  • Jedyną wstępną czynnością konfiguracyjną jest stworzenie puli pamięci masowej z wymaganym poziomem zabezpieczeń, np. RAID1.
  • Do macierzy można podłączyć monitor, klawiaturę oraz mysz i korzystać z niej jak z komputera, konfigurując poszczególne funkcje.
  • Dostępny jest program LenovoEMC Storage Manager, który na przykład automatycznie rozpoznaje dostępne udziały sieciowe i mapuje je w systemie Windows.
    LenovoEMC Storage Manager
  • Jeszcze jeden detal to domyślny brak zabezpieczeń na poziomie użytkownika - z dysków sieciowych można korzystać od razu, bez konieczności konfiguracji kont użytkowników oraz grup, choć pod względem bezpieczeństwa nie jest to szczęśliwe rozwiązanie (oczywiście zabezpieczenia można łatwo włączyć).

Ciekawe funkcje

Urządzenia LenovoEMC mają sporo standardowych opcji związanych z zarządzaniem dyskami, użytkownikami, a także samym sprzętem oraz systemem. Jest również kilka rzadziej spotykanych lub unikalnych funkcji, jedną z nich jest możliwość zdalnego tworzenia kopii zapasowych, bez udziału oprogramowania do backupu. W obrębie sieci LAN dysk sam uzyskuje dostęp do udostępnionych zasobów i samodzielnie wykonuje backup, bez dodatkowego oprogramowania.

LenovoEMC Zadania kopiowania

Ciekawą funkcją jest Personal Cloud. Jej uruchomienie ogranicza się do jednego kliknięcia i podania nazwy chmury. Router jest automatycznie konfigurowany przez protokół UPnP, po czym można już zapraszać do chmury kolejnych użytkowników. Otrzymują oni powiadomienia e-mailowe, każdy z nich może do niej dołączyć za pomocą aplikacji LenovoEMC Storage Manager, a następnie korzystać z zasobów chmurowych z dowolnej lokalizacji tak samo, jakby komputer znajdował się w tej samej sieci lokalnej (tyle że oczywiście trochę wolniej).

LenovoEMC Personal Cloud

Dyski LenovoEMC mają kilka opcjonalnych aplikacji, jedną z nich jest Transmission Torrent. Aplikacja ma interfejs webowy, ale właściwie może być nawet niewidoczna dla użytkowników - wystarczy że skopiują pliki .torrent do odpowiedniego katalogu, a po chwili odbiorą pobrane pliki z katalogu Downloads.

LenovoEMC Transmission Torrent

System operacyjny dysków LenovoEMC jest jednakowy dla wszystkich urządzeń, zatem takie same funkcje będą występowały zarówno w najtańszych, jak i w najlepszych modelach producenta. Przykładem niedrogiego sprzętu jest model px2-300d, konkurujący np. z popularnym Synology DS214 czy Netgear ReadyNAS RN102. Każdy z tych produktów jest urządzeniem dopasowanym do potrzeb małej firmy lub wymagającego wielu funkcji użytkownika domowego. Recenzja LenovoEMC px2-300d znajdzie się w najbliższym wydaniu PC Formatu.


Tagi: Lenovo, NAS
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto