A A A

Dziwaczna strona CESu

12 stycznia 2017, 16:20 | Czytany 247
Zakończone w weekend targi CES były pierwszą w tym roku okazją podejrzenia najbliższych planów czołowych producentów elektroniki. Ale z dala od największych konferencyjnych sal i gromadzących setki widzów prezentacji imprezę definiowały małe startupy próbujące swych sił, m.in. na rynku elektroniki noszonej. Pomysły, szukające potencjalnych inwestorów, często był z pogranicza żartu i snu wariata.
Dziwaczna strona CESu

O ile lewitujący głośnik, śledzący każdy krok fotograficzny dron czy lodówka z Androidem nie budzą już obecnie większego zdziwienia to laktator z Bluetooth lub wyposażona w czujniki uprząż dla konia mogą wprowadzić w zdumienie (lub zadumę nad przyszłością ludzkości). Promowane w ramach startupów produkty są odzwierciedleniem ogromnej fantazji ich pomysłodawców.

Na pierwszy ogień weźmy koncepcje bardziej przyziemne. Ot szczotka do zębów, która dzięki połączeniu ze smartfonem będzie zapisywać nasze codzienne łazienkowe nawyki. Trzy minuty szczotkowania staną się nieuniknionym obowiązkiem nawet gdy rodziców nie ma w domu. Pozostając w obszarze higieny mamy „inteligentną" szczotkę do włosów. Hair Coach nie tylko rejestruje ruchy trzymającej ją ręki ale nauczy idealnego rytmu i siły z jaką czeszesz włosy. I to już za marne 200 „baksów".

Hair Coach

Od łazienkowej rutyny przechodzimy do bielizny. Bokserki Spartan blokują promieniowanie od urządzeń elektronicznych noszonych w kieszeniach spodni. Nie zaszkodzi być ostrożnym choć wpływ radiacji od, np. telefonu na te rejony ciała nie został jeszcze wyczerpująco zbadany. Bardziej praktyczne mogą być wibrujące dżinsy. Pomysł francuskiej firmy Spinali Design ma ułatwić poruszanie się po nieznanym mieście. Zamiast sprawdzać trasę na ekranie smartfona możesz zdać się wibrujące elementy odzieży, które podpowiedzą kiedy skręcić w prawo, a kiedy w lewo. To pomysł z gatunku bardzo dziwnych dopóki nie uświadomimy sobie jak pomocny może być osobom niewidzącym. Zresztą wykorzystanie wibracji jako asystenta ruchu nie jest koncepcją całkiem nową.

Pasek Welt

Większy sukces wieszczymy jednak inteligentnemu paskowi, który rejestruje obwód talii i alarmuje użytkownika gdy w brzuszku przybywa centymetrów. Pomysł przyjmie się szczególnie w USA, kraju w którym dwóch na trzech obywateli cierpi na otyłość lub nadwagę. Projekt Welt jest obecnie na Kickstarterze i ponad dwukrotnie przekroczył już wyznaczony cel zbiórki. Na czasie, także w Polsce, będą inteligentne maski antysmogowe. O ile dwuczęściowa maska Airdog podłączona do noszonego na ramieniu filtra raczej nie przyjmie się wśród warszawskich czy krakowskich trendseterów to już prezentowany na Paris Fashion & Tech Week, oraz nagrodzony przez Cisco, filtr w postaci eleganckiego szalika może na stałe zagościć w garderobie modnych mieszczan.

Maska Wair

Na CESowych stoiskach nie zawiodła też oferta dziwacznych gadżetów do wirtualnej rzeczywistości. Mamy tu, przygotowane przez japońską firmę Cerevo, buty rozwiązujące problem przemieszczania w sztucznym środowisku. A na szukających jeszcze większej imersji czeka specjalny stelaż, który do interakcji angażuje niemal wszystkie części ciała. Na zdjęciu wygląda groźnie i karkołomnie. Na szczęście w przypływie paniki zawsze można wezwać pomoc za pośrednictwem alarmowego gwizdka Geko Smart Whistle. Kolorowy gadżet za 50 dolarów wysyła na wybranej osoby nasze położenie oraz dźwięk z wbudowanego głośnika. Z opisu nie wynika czy sam gwizdek wydaje jakiś dźwięk i zasługuje na swą nazwę. Ale dzieciom może się przydać.

Gwizdek Geko

Nim skończymy ten krótki przegląd elektronicznych osobliwości wróćmy jeszcze do wspomnianej inteligentnej uprzęży dla konia (jak działa laktator z BT nie każdy domyśli się sam). System czujników mierzy w niej nie tylko aktywność wierzchowca ale też przyrost masy mięśniowej zwierzęcia.

Uprząż

To ostatnie brzmi jak pomysł, który można by przełożyć na ludzką kulturystykę - chyba pora założyć własny startup. Choć znając życie, ktoś już gdzieś pewnie wpadł na ten sam pomysł. Pewnie będzie hitem kolejnych targów CES...


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto