A A A

Facebook na żywo

8 kwietnia 2016, 13:50 | Czytany 968
Wiadomości podawane jako filmy są atrakcyjne nie tylko dla użytkowników. Rynek wideo jest też coraz bardziej atrakcyjny dla firm. Choć w zdecydowanej mierze jest on zdominowany przez Youtube, wciąż pozostają pola do zagospodarowania, takie jak transmisje na żywo. Facebook właśnie zaprezentowała funkcje, która może doprowadzić do jego hegemonii w tym segmencie.
Facebook na żywo

Choć osobiście zdecydowanie wolę przeczytać newsa na jakiś temat niż oglądać film, bo zajmuje mi to zdecydowanie mniej czasu, nie mogę udawać, że nie widzę, iż ilość treści wideo dostępnych w sieci systematycznie zwiększa się. To z jednej strony kwestia uproszczenia procesu twórczego - dziś każdy może nagrać film smartfonem, którego zawsze ma pod ręką, a z drugiej coraz większe zainteresowanie firm takim formatem. Wideo jako atrakcyjniejsze marketingowo i prostsze w odbiorze ma zdecydowanie większy potencjał wirusowy i jest bardziej hołubione przez serwisy społecznościowe.

Nie da się jednak ukryć, że rynkiem wideo rządzi praktycznie niepodzielnie youtube. Choć wiele osób ma zastrzeżenia do polityki tej platformy, to stojąc przed dylematem „tu albo nigdzie" decyduje się pozostać w serwisie. Vimeo pozostaje portalem niszowym, 15 sekundowe filmy na Snapchacie trudno uznać za konkurencję, a wprowadzone ostatnio 1 minutowe filmy na Instagramie to raczej próba walki ze Snapchatem niż Youtube.

Jest jednak pole, na którym Youtube trochę zaspało. To transmisje na żywo. Choć YT oferuje taką opcję, to jest ona dość skomplikowana do tego, aby sprawnie używać jej w praktyce i na szybko. Ten segment rynku próbował zagospodarować Periscope, jednak ograniczenie się wyłącznie do Twittera poważnie ograniczyło możliwości szybkiego podbicia rynku.

Ponieważ od pewnego czasu na rynek wideo łakomym okiem spoglądał Zuckerberg wiadomo było, ze w końcu coś z tego wyniknie. Zaczęło się od poprawienia natywnego odtwarzacza filmów na Facebooku, a w tym tygodniu praktycznie do wszystkich trafiła nowa opcja, która może pogrzebać Periscope i podobne serwisy. W Facebooku można już przeprowadzać transmisje na żywo.

W chwili obecnej opcja ta jest dostępna dla użytkowników urządzeń mobilnych z iOS (choć też nie dla wszystkich)  i Androidem. W tym drugim wypadku trzeba zainstalować aplikację Pages do zarządzania fanpage'ami. Zwykli użytkownicy mają dostać to opcję nieco później. Najważniejszą cechą nowej opcji jest to, że jest banalna w obsłudze. Podczas pisania nowego posta wystarczy klinąć przycisk.

Po 3 sekundowym odliczaniu transmisja zostaje uruchomiona. Rejestrowany kadr jest kwadratem, co jest zrozumiałe ze względu na to, ze został wykrojony z fragmentu ekranu smartfona. Pozostały fragment zajmują pojawiające się pod transmisją komentarze. Nie można na nie odpisać, ale można odpowiedzieć - oprócz obrazu rejestrowany jest też dźwięk, a ponieważ nagrywamy smartfonem, jakość mowy jest całkiem dobra. Jakość obrazu jest zadowalająca, choć niekiedy, przy problemach z połączeniem drastycznie pogarsza się. Po zakończeniu transmisja zostaje zapisana na fanpage i można ją później odtwarzać jak każdy inny film.

Trzeba przyznać, że tą prace domową Facebook odrobił bezbłędnie. Olbrzymi zasięg serwisu plus prostota obsługi nowej funkcji sprawi, że bardzo chętnie będzie ona wykorzystywana przez właścicieli fanpage. Pozostała reszta użytkowników Facebooka, po początkowym zalaniu serwisu filmami o przysłowiowej „d.. Maryni" powinna się względnie szybko znudzić.

 

 


Tagi: film
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto