A A A

Firma odpowiedzialna za cały rynek smartfonów została sprzedana

18 lipca 2016, 19:40 | Czytany 312
To zdecydowanie jedna z najważniejszych transakcji w historii rynku nowych technologii. Softbank przejmuje ARM Holdings.
Firma odpowiedzialna za cały rynek smartfonów została sprzedana

Niestety, tak jak ze zdecydowaną większością istotnych transakcji bywa, opinia publiczna nie będzie miała okazji się o niej dowiedzieć. W końcu czy przeciętny zjadacza chleba wie, jaką dokładnie firmą jest ARM? Wie, czym jest Softbank? Oczywiście, że nie. Pozwolę więc przybliżyć, czym są oba przedsiębiorstwa.

ARM to pochodzące z Wielkiej Brytanii konsorcjum, które jest zdecydowanie najważniejszą firmą w świecie urządzeń mobilnych. Sama co prawda nie produkuje absolutnie nic, ale to ona stworzyła architekturę ARM na bazie której powstają procesory mobilne znajdujące się w prawie wszystkich smartfonach. A niebawem we wszystkich urządzeniach tego typu, bo Intel praktycznie wycofał się z rynku mobilnego.

Krótko mówiąc, ARM jest wszędzie.

Qualcomm, Samsung, Huawei, MediaTek, Nvidia, Apple - wszystkie te firmy produkują procesory mobilne bazujące na architekturze ARM. Co więcej, tylko Apple, Qualcomm i Samsung decydują się na tworzenie własnych rdzeni bazujących na tej technologii. Pozostałe używają standardowych rdzeni Cortex projektowanych przez ARM, dodają własny układ graficzny i nieliczne usprawnienia. ARM to jeden z ojców mobilnej rewolucji.

ARM miał być już wielokrotnie przejmowany, ale do transakcji ostatecznie nie dochodziło. Właścicielem ARM miało stać się między innymi Apple, które w ten sposób zyskałoby ogromną przewagę nad konkurencją. Zamiast tego firmę przejął Softbank, czyli pochodzące z Japonii konsorcjum inwestujące w rynek nowych technologii. W swoim portfolio ma amerykańskiego operatora Spirit, dużą część udziałów w chińskiej Alibabie, a niedawno sprzedało studio SuperCell, które stworzyło niezwykle popularną grę Clash of Clans.

Pojawia się pytanie, po co w ogóle Softbank kupił ARM za astronomiczną kwotę 32 mld. dolarów?

Oficjalnym powodem tego jest chęć większego zaangażowania się w rynek Internetu rzeczy. Niebawem praktycznie każdy przedmiot będzie musiał być wyposażony w miniaturowy chip, a właśnie ich produkcją zajmuje się ARM. Można zatem być pewnym, że wartość tego przedsiębiorstwa będzie cały czas rosła.

Dużo jednak mówi się też o tym, że Softbank niebawem będzie chciał sprzedać ARM innemu podmiotowi. Chociażby takiemu Intelowi, który sam nie mógł kupić brytyjskiego konsorcjum ze względu na przepisy antymonopolowe. Sam nie wierzę w tę teorię, ponieważ na podobną transakcję pozwolenia nie wydałby żaden urząd antymonopolowy.

Jestem jednak przekonany, że Softbank traktuje ARM jak bardzo dobrą inwestycję, na której będzie chciało zarobić stosunkowo szybko. To z kolei będzie oznaczać, że w ciągu kilku lat ARM prawdopodobnie ponownie zmieni właściciela. Jednak czy tak się rzeczywiście stanie, dowiemy się dopiero za jakiś czas. Na razie cała ta niespodziewana transakcja, a raczej jej skutki, to jedna wielka niewiadoma.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
kamel16
kamel16
18 lipca 2016, 20:59
Ujrzałem frazę "bank" w nazwie firmy. Myślę: "Pewnie właściciel ma garbaty nos", a tu niespodzianka- wcale nie. :E
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto