A A A

Google potrzebuje systemu operacyjnego na PC. Chrome OS to za mało

24 listopada 2014, 16:00 | Czytany 5125
Zastanawialiście się kiedyś, jak mógłby wyglądać Android na komputerze stacjonarnym? Odpowiedź na to pytanie brzmi: absolutnie zaskakująco. Przykładem tego jest Quantum OS, wcześniej znany jako Quartz OS, którego interfejs został stworzony w oparciu o Material Design.
Google potrzebuje systemu operacyjnego na PC. Chrome OS to za mało

Osobom nieinteresującym się rynkiem mobilnym chcieliśmy przypomnieć, że Material Design to zasady tworzenia interfejsu zastosowane w systemie Android 5.0 Lollipop. Dzięki temu nowy system Google ma bardzo kolorowy, płaski i minimalistyczny wygląd i prezentuje się wprost nieziemsko. Jest pierwszym Androidem, który ma stosunkowo spójny wygląd i którego po prostu da się używać. Możliwe jednak, że Material Design się przyjmie również w świecie stacjonarnych systemów operacyjnych.

Pokazuje to mało popularny system Quantum OS, który jeszcze nie został ukończony. Sam mam jednak nadzieję, że zmieni się to już niebawem lub wzornictwo znane z Androida albo trafi do wspomnianego systemu operacyjnego, albo pojawi się w formie nowego interfejsu użytkownika, który będzie się dało zaaplikować do jednej z popularnych dystrybucji Linuksa, takich jak Ubuntu. Gdyby dodatkowo taki system stanowił z Androidem jeden ekosystem, tak jak OS X z iOS lub Windows 8 z Windows Phone, byłoby naprawdę ciekawie.

Trzeba przyznać, że byłby to bardzo dobry ruch zarówno dla Google, jak też całego świata Linuksa.

Oczywiście najwięcej zyskałaby wybrana przez Google dystrybucja Linuksa, która byłaby na ustach wszystkich i dzięki wsparciu jednej z największych firm IT na świecie szybko zdobyłaby popularność niezbędną do zaistnienia na rynku. Nie można jednak twierdzić, że Google na takiej współpracy nie zyskałby nic. Korporacja ta co prawda ma swój desktopowy system operacyjny, Chrome OS, ale jest on uważany za narzędzie czysto internetowe, bardzo proste, które nie może się równać pod względem możliwości z konkurencyjnymi systemami.

Quantum OS

Jest to opinia nieco przesadzona, ale w gruncie rzeczy prawdziwa. Dlatego Google powinien samemu stworzyć własną dystrybucję Linuksa, zapewnić jej nowy interfejs oparty o zasady wzornictwa Material Design i dodać do niej możliwość uruchamiania androidowych aplikacji. To ostatnie akurat będzie łatwe, ponieważ programy stworzone z myślą o systemie Android mogą działać w każdym systemie operacyjnym wyposażonym w przeglądarkę internetową Google Chrome.

Dodatkowo Google tworząc swój system powinien oprzeć go na Debianie.

To właśnie z myślą o tej dystrybucji i bazujących na jej bazie systemach (Ubuntu, Mint) została stworzona platforma Steam. Używając takiego systemu Google miałby w swojej ofercie oprogramowanie, która umożliwiałaby pracę w sieci i poza nią, a także obsługuje pełnoprawne gry. Co prawda jak na razie niewielu deweloperów tworzy swoje tytuły z myślą o Linuksie, ale dzięki projektom takim jak Steam OS oraz Steam Machines to się zmienia. Jestem pewien, że poparcie tego projektu przez Google sprawiłoby, że system ten zyskałby popularność nie tylko przez użytkowników, ale też twórców oprogramowania.

Quartz OS

Jeśli Google chce zagrozić Microsoftowi na kolejnym rynku, ich mateczniku, powinien to teraz zrobić. Popularność Androida, darmowy charakter Linuksa oraz to, że przy poparciu odpowiednio dużych podmiotów mógłby on zagrozić systemom takim jak OS X czy Windows. Google z całą pewnością jest takim podmiotem i powinien się zainteresować aktywnym wspieraniem Linuksa. Co prawda dziś Google rządzi na rynku mobilnym, ale w czasach gdy komputery coraz bardziej przypominają urządzenia mobilne, zaś urządzenia mobilne stają się podobne do komputerów, dobrze jest też działać na obu unifikujących się rynkach, a nie tylko na jednym z nich.

Zupełnie jak Apple oraz Microsoft, które jak na razie osiągają gorsze wyniki niż Google, ale historia już nie raz nam pokazała, że to o niczym nie świadczy. Trendy zmieniają się na rynku IT tak szybko, jak nigdzie indziej.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto