A A A

HTC One M8 obsłuży nie tylko Androida, ale też Windows Phone 8.1

21 sierpnia 2014, 05:10 | Czytany 5537
Jeśli pamiętacie wydany pięć lat temu smartfon HTC HD 2, zapewne zdajecie sprawę z tego, że było to jedne z najciekawszych urządzeń mobilnych w historii. Wszystko za sprawą możliwości zainstalowania na nim niemal każdego ówczesnego mobilnego systemu operacyjnego. Teraz sprzęt ten doczekał się nieoficjalnego następcy. Jest nim telefon HTC One M8.
HTC One M8 obsłuży nie tylko Androida, ale też Windows Phone 8.1

Smartfon HTC HD 2 był sprzętem wyjątkowo odpornym na modyfikacje. Mimo że sprzęt ten został fabrycznie wydany z systemem operacyjnym Windows Mobile 6.5, to modderom udało się na nim zainstalować również Androida, Windows Phone 7, Ubuntu, MeeGo, Windows Phone 8, Windows RT oraz Firefox OS. Oznacza to, że jedynym liczącym się mobilnym oprogramowaniem, które nie dało się uruchomić na HTC HD2 był dostępny wyłącznie na iPhone'ach system iOS.

W pierwszym kwartale tego roku na rynku pojawił się jeden z najlepszych, jeśli w ogóle nie najlepszy smartfon z systemem Android - HTC One M8. Dzięki przemyślanemu interfejsowi, ciekawym funkcjom, ogromnej wydajności oraz świetnie wykonanej obudowie zdobył on duże uznanie wśród klientów i branży. Teraz okazuje się, że telefon ten zyska dodatkową bardzo dużą zaletę.

Otóż HTC One M8 będzie obsługiwał nie tylko system operacyjny Android, ale też Windows Phone 8.

Dowiedzieliśmy się tego wczoraj, gdy tajwańska firma zaprezentowała swój nowy telefon - HTC One M8 for Windows. Początkowo wszyscy byli przekonani, że jest to zupełnie nowy telefon bardzo przypominający jego wersję z systemem Android. Okazało się jednak, że obie wersje M8 będą identyczne pod względem specyfikacji, a ich bootloader jest w stanie obsługiwać obydwa systemy operacyjne. Oznacza to, że posiadacze HTC One M8 będą mogli wybrać, który system im bardziej odpowiada. Możliwe jest też, że HTC One M8 pozwoli na zainstalowanie dwóch systemów i przełączanie się miedzy nimi.

Tym samym HTC One M8 stanie się jednym z najlepszych smartfonów dla aktywnych użytkowników, którzy korzystają z kilku sprzętów, testują na nich aplikacje itp. Możliwe jest, że możliwość instalacji mobilnych systemów operacyjnych Google i Microsoftu zachęci scenę do pracy nad portowaniem innych systemów operacyjnych, a nowy telefon HTC stanie się hitem i legendą na miarę wspomnianego już HTC HD2.

Dodatkowo taki krok HTC oznacza doskonałą wiadomość dla Microsoftu.

Jest to żywy dowód na to, że polityka dodawania obsługi kolejnych konfiguracji sprzętowych zdaje rezultat. Możliwe jest, że dzięki temu inni producenci smartfonów, którzy do tej pory koncentrowali się na tworzeniu urządzeń z Androidem minimalnym kosztem będą mogli tworzyć sprzęty z Windows Phone. Podejrzewam, że jeśli koncepcję tę poprze odpowiednia liczba producentów sprzętu, Microsoft sam zdecyduje się na udostępnienie narzędzia, które łatwo zamieni telefon z Androidem na taki z systemem Windows Phone 8.

Sytuacja ta będzie doskonała dla klientów, gdyż zarówno Google, jak też Microsoft zyskają kolejne powody do rywalizacji. Twórcy Windowsa będą chcieli pozyskać jak największą część rynku, zaś Google postara się bronić przed tym atakiem. Taka wzmożona konkurencja spowoduje wzmożoną pracę i starania obu firm, a skorzystamy jedynie my, zwykli użytkownicy.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto