A A A

Intel wraca do grafiki

13 listopada 2017, 11:50 | Czytany 260
Ostatnie ruchy jakie wykonał Intel zaskoczyły wszystkich. Wygląda na to, że niebieski gigant ma zamiar dokonać rewolucji i zmienić rynkowe status quo. Czy Nvidia powinna zacząć się obawiać o swoją pozycję?
Intel wraca do grafiki

Przez kilka lat na rynku procesorów i kart graficznych niewiele się działo. Winę ponosiła za to firma AMD i jej dalekie od doskonałości produkty zarówno na rynku kart graficznych jak i, a w zasadzie szczególnie - procesory. Brak realnej konkurencji spowodował, że Intel i Nvidia nie robiły więcej niż musiały. Zmieniło się to jednak, gdy AMD zaprezentowało nową rodzinę produktów.

Karty graficzne z rodziny 400 i 500 to bardzo dobre urządzenia. Niestety dla AMD, Nvidia zastosowała ruch wyprzedzający i pokazała jeszcze lepszą rodzinę 1000, które znów zepchnęła czerwonych do defensywy. Na szczęście dla nich na rynku procesorów powiodło się nieco lepiej - Ryzen okazał się prawdziwym zagrożeniem dla Intela i zmusił go do niemal papierowej premiery serii 8000 i zaprzestania markowania zmian.

Porzućmy jednak rynek pecetów i spójrzmy co się dzieje poza nim. AMD okopało się bardzo silnie w konsolach i ciągnie z tego segmentu znaczne zyski. Nvidia zasugerowała,  że prawo Moora w CPU przestało już obowiązywać i działa nadal tylko jeżeli weźmiemy pod uwagę moc obliczeniową GPU. Firma mocno inwestuje w segment obliczeń profesjonalnych i centra danych oferując stacje robocze oparte np. na Tesli. Nvidia próbuje też uciec do przodu poprzez mocne zaangażowanie w produkcję rozwiązań dla samochodów autonomicznych (Drive PX Pegasus) i pracując nad architekturą Volta, która ma wspierać sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Jak widać jedynie Intel z wielkiej trójki zostaje przywiązany do rynku pecetowego. Firma już raz przespała zmiany (rewolucję mobilną), a rynek IoT, w który są zaangażowani nie rozwija się tak jakby tego sobie życzyli. Szefostwo Intela widzi jednocześnie, że konkurencja mu ucieka i jeszcze chwila i pozostaną na lodzie. Przespanie kolejnej rewolucji rynkowej może skończyć się niewesoło. Zaczęli więc działać.

Najpierw okazało się, że plotki o stworzeniu układu wspólnego z AMD nie są wyssane z palca

Taki układ naprawdę powstaje i pojawiły się w sieci już jego pierwsze zdjęcia

Wydajność czterordzeniowego procesora taktowanego 3,1 GHz w połączeniu z grafiką o wydajności odpowiadającej mniej więcej GTX 1050 oznacza, że małe, oraz lekkie i przenośne urządzenia zyskają nowe możliwości.

Ale to nie koniec przetasowań na rynku. Raja Koduri szef Radeon Technologies Group odszedł z AMD. To nie jego pierwsze rozstanie z czerwonymi. Co prawda AMD nie udało się dogonić Nvidii ze swoimi kartami tak jak zrobiła to z Ryzenem i Intelem, ale podeszli bardzo blisko do konkurenta. A jednym z ojców sukcesu był właśnie Raja Koduri, który stoi za architekturą Vega i Navi. Samo odejście ważnego pracownika nie byłoby jednak niczym szczególnym, gdyby nie fakt, że Raja już oficjalnie objął stanowisko w .. Intelu. Otrzymał nowo powstałe stanowisko szefa nowego działu "Core and Visual Computing Group".

Przejęcie ważnego pracownika powinno zaognić stosunki pomiędzy AMD i Intelem, tymczasem firmy właśnie pracują nad wspólnym układem. Czyżby więc ta współpraca była znacznie głębsza niż nam się wydaje? Dodatkowo, widać jak na dłoni, że Intel próbuje wrócić na rynek kart graficznych. Jednak wcale nie musi oznaczać to, że zacznie produkować karty dla graczy. Znacznie bardziej prawdopodobny jest fakt, że zaatakuje pozycję Nvidii i wejdzie na rynek przetwarzania danych i uczenia maszynowego. Ma do tego odpowiednie zaplecze, a teraz także człowieka, który już udowodnił, co potrafi.

Czyżby więc rynek czekała rewolucja - zacieśnienie współpracy Intel-AMD i wojna Intel-Nvidia? Z jednej strony taka zmiana oznacza więcej nowości i niższe zmiany, co jest oczywiście korzystne dla konsumentów. Z drugiej jednak strony, jeżeli niebieski gigant pożre Nvidię i AMD lub przynajmniej zmarginalizuje ich znaczenie czeka nas kolejny okres stagnacji. I choć rynek nie znosi próżni, to wejście do konkurencji z Intelem nie będzie proste dla żadnej firmy.

 


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto