A A A

Już niebawem na rynek trafią smartfony Nokii z Androidem

20 maja 2016, 13:40 | Czytany 354
Niebawem na rynek powinny trafić nowe smartfony wyprodukowane przez… Nokię. Dawna legenda rynku mobilnego zapowiedziała właśnie produkcję nowych smartfonów i tabletów. Niemal pewne jest, że finlandzka firma nie odzyska swojego dawnego blasku, ale może upuścić nieco krwi konkurentom.
Już niebawem na rynek trafią smartfony Nokii z Androidem

Warto sobie przypomnieć, czemu smartfony Nokii w ogóle zniknęły z rynku. Firma ta najpierw blisko współpracowała z Microsoftem, a następnie sprzedała mu swój dział urządzeń mobilnych. Firma z Redmond szybko zrezygnowała ze stosowania marki Nokia i zastąpiła ją własną. Umowa podpisana między obydwoma firmami przewidywała, że Nokia do 2016 roku nie może tworzyć własnych sprzętów. Jednak ten czas już minął i... Finowie nie zamierzają zwlekać.

Już niebawem pokażą całe portfolio sprzętów.

W jego skład którego wejdą smartfony, tablety oraz zwykłe telefony. Ostatnia linia produktów jest tu szczególnie istotna, ponieważ bez niej nowe urządzenia Nokii nie mogłyby powstać. Microsoft bowiem kilka dni temu sprzedał swój dział produkcji telefonów firmom Foxconn oraz HMD Global, które mają produkować nowe urządzenia. Plan ten może się udać, ponieważ HDM Global to finlandzka firma, które ściśle współpracuje z Nokią. Jej prezes to Arto Nummela, który wcześniej w Nokii i Microsofcie zajmował wysokie stanowiska w dziale urządzeń mobilnych. Wiceprezesem zostanie Florian Seiche, który ma jeszcze bogatsze CV, ponieważ pracował nie tylko w Nokii i Microsofcie, ale też HTC.

Foxconn z kolei to potężna firma mająca ogromne doświadczenie w produkcji sprzętu Apple i wielu innych marek. I to właśnie ona będzie odpowiadać za produkcję nowych telefonów, podczas gdy HMD Global zajmie się ich sprzedażą, dystrybucją i reklamowaniem. Na ten ostatni aspekt w ciągu trzech najbliższych lat zostanie przeznaczonych aż 500 milionów dolarów. Obie firmy będą wspólnie odpowiadać za projektowanie nowych sprzętów.

Ta współpraca naprawdę może się udać.

Zwłaszcza, że nowa Nokia podchodzi z odpowiednią pokorą do nowego zadania. Finowie zdają sobie sprawę, że czekające na nich zadanie jest niezwykle trudne, co podkreślają w swojej komunikacji. Zapewniają jednak, że nowe Nokie będą równie dobre, piękne i innowacyjne jak poprzednie produkty firmy. Finlandzka firma udzieliła Foxconnowi i HMD Global 10-letniej licencji na używanie swoich produktów, do tego podzieli się z nimi patentami dotyczącymi technologii związanymi z łącznością bezprzewodową.

Powrót Nokii jest wyjątkowo ważny zwłaszcza dla Europejczyków, którzy lubią Nokię i czują do tej marki sentyment. Widać to było chociażby po wynikach sprzedaży Lumii, które choć na całym świecie były rynkowym marginesem, to w niektórych europejskich krajach (w tym w Polsce) miały ogromne udziały rynkowe sięgające nawet 20-30 procent. Podejrzewam, że nowa Nokia będzie przede wszystkim promować się właśnie na naszych lokalnych rynkach, gdzie może odzyskać wielu klientów. Dopiero potem powinna się wziąć za Stany Zjednoczone, Chiny oraz inne rynki, na których Nokia nigdy nie cieszyła się dużą popularnością.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto