A A A

Już niebawem uruchomisz pełnego Windowsa na... swoim smartfonie

2 stycznia 2017, 21:30 | Czytany 6409
Od kilku tygodni coraz głośniej słyszy się o tym, że już niebawem na urządzeniach wyposażonych w procesory ARM będzie można uruchomić system Windows 10. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że to żadna rewolucja. Jednak tak naprawdę jest to wydarzenie przełomowe, które może całkowicie odmienić rynek pecetów.
Już niebawem uruchomisz pełnego Windowsa na... swoim smartfonie

Wielu osobom może wydawać się, że Windows 10 już teraz może działać na urządzeniach z procesorami ARM. W końcu w tego typu układy były wyposażone pierwsze tablety Microsoft Surface oraz Nokia 2520. Działały one pod kontrolą systemu Windows RT, który był bliźniaczo podobny do debiutującego wówczas oprogramowania Windows 8. Miał on jednak jedną, bardzo istotną wadę, a konkretnie nie wspierał aplikacji Win32.

Oznacza to, że nie działały na nim jakiekolwiek programy tworzone z myślą o systemach Windows 7 i starszych. Można było na nim instalować aplikacje ze sklepu Windows, który nawet dziś świeci pustkami, a kiedyś... cóż, nie było wcale lepiej. Podobny problem występuje w przypadku Windows 10 Mobile (niegdyś Windows Phone), który również działa na urządzeniach wyposażonych w procesory ARM.

Brak aplikacji to najpoważniejszy problem systemów Windows.

Właśnie z powodu braku klasycznych programów i gier takie systemy jak Windows RT oraz Windows 10 Mobile się nie przyjęły na rynku. Microsoft i jego partnerzy jednak starają się częściowo odmienić ten stan rzeczy. Przykładowo, HP wydało smartfon HP Elite x3, który pozwala na uruchamianie klasycznych programów Win32. Dzięki temu po wykorzystaniu odpowiednich stacji dokujących można go zamienić w pełnoprawny komputer. Niemal pełnoprawny.

Rozwiązanie to działa bowiem w sposób bardzo pokrętny, ponieważ do tego celu używa chmury. Z tego powodu z klasycznych aplikacji nie można korzystać bez dostępu do sieci. Dodatkowo, usługa ta jest skierowana do biznesu, a co za tym idzie, bardzo droga. Mianowicie, kosztuje 79 dolarów miesięcznie, po przeliczeniu na lokalną walutę wychodzi jakieś 300 zł. Bez podatków. Po roku korzystania z tego rozwiązania otrzymujemy koszt znacznie przewyższający koszt kupna smartfona z wyższej półki.

Microsoft ma jednak lepszy pomysł. Niedawno firma z Redmond podpisała porozumienie z Qualcommem, największym na świecie producentem procesorów ARM. Oba przedsiębiorstwa pracują nad możliwością uruchomienia pełnego systemu Windows 10 na urządzeniach wyposażonych w Qualcomm Snapdragon. Jeżeli plan ten się powiedzie, już niebawem smartfony z systemem Windows będą mogły stać się interesującym kąskiem w świecie biznesu. Ale tylko tam.

Rynek konsumencki jest całkowicie zdominowany przez smartfony z Androidem i nic tego nie zmieni.

Zaletą tych smartfonów będzie fakt, że po podłączeniu do niego odpowiednich akcesoriów będzie można zamienić smartfon w pełnoprawny komputer z systemem Windows 10. Brzmi jak Continuum, prawda? Tylko opracowywane właśnie rozwiązanie będzie wspierać wszystkie stare programy i gry. Dodając do tego fakt, że najwydajniejsze smartfony mają obecnie wydajność laptopów z niskiej półki cenowej, można dojść do wniosku, że taki komputer w formie smartfona może wystarczyć dużej liczbie osób.

O tym, czy współpraca Microsoftu i Qualcomma przełoży się na wymierny wzrost popularności smartfonów z Windows, przekonamy się już za kilka miesięcy, jesienią 2017 roku. Moim zdaniem rozwiązanie sprawdzi się w biznesie, dodatkowo będą z niego korzystać najwięksi entuzjaści. Jednak zdecydowana większość użytkowników o nim nie usłyszy lub nie będzie chciała o nich słyszeć, ponieważ za bardzo przyzwyczaiła się już do Androida oraz iOS.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto